Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Hypotéky pomohou dofinancovat stavební spořitelny

Od dubna se na základě doporučení ČNB přestanou nabízet hypoteční úvěry nad 90 procent kupní ceny nemovitosti. Zpřísnění se dotkne i hypoték s LTV od 80 do 90 procent. Na hypoteční úvěr bez dostatečných úspor tak dosáhne pouze každý sedmý klient.

Počet klientů žádajících o hypotéku mezi osmdesáti až devadesáti procenty ceny nemovitosti je vyšší, než činí limit ČNB, a může tedy dojít k omezení dostupnosti bydlení pro větší skupinu klientů,“ uvádí manažer hypoték České spořitelny Karel Chábek. „V Praze a dalších velkých městech už dvacet procent hodnoty nemovitosti není úplně malá suma a může to vést ke korekci trhu,“ dodává.

Klientům budou stále častěji pomáhat dofinancovat nemovitost stavební spořitelny. Jen v lednu poskytly stavební spořitelny úvěry za 4,7 miliardy korun, což představuje nárůst o téměř polovinu.

Hypotéky s LTV  nad 80 procent by měly podražit  o jeden až 1,5 procentního bodu. Banky budou také více hledět na bonitu a kvalitu klienta. „Případná úprava úrokových sazeb směrem nahoru je v současné době předmětem interní diskuze, nicméně tento krok nevylučujeme,“ potvrzuje mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *