Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Hypotéky zdraží do konce léta

Česká národní banka (ČNB) opět zvýšila základní úrokovou sazbu. Do konce léta by se měl růst úrokových sazeb promítnout i do hypoték.

Bankovní rada ČNB ve středu zvýšila dvoutýdenní repo sazbu, od které se odvíjí i úrokové sazby hypoték, na jedno procento. „Aktuální zvýšení klíčové úrokové sazby není žádným překvapením. Centrální banka se netajila tím, že do konce roku 2018 repo sazbu zřejmě ještě zvýší. Odhady z počátku roku 2018 již hovořily o tom, že není vyloučeno, že se s repo sazbou dostaneme v roce 2018 až na 1,5 %,“ komentuje aktuální rozhodnutí David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Většina bank sice zatím vyčkává a některé banky dokonce hypotéky zlevňují, úrokové sazby hypoték přesto začnou brzy stoupat. Důvodem jsou klesající úrokové marže bank. „Zvýšení sazeb ze strany ČNB velmi pravděpodobně promítneme během července do sazeb hypotečních úvěrů,“ řekl ředitel pro úvěrové produkty Moneta Money Bank Tomáš Kostrhoun.

Do začátku školního roku by sazby mohly vzrůst o 0,2 procentního bodu. „V současnosti se průměrné sazby u nejobvyklejších variant hypotečních úvěrů pohybují kolem 2,5 % p. a. Očekávám, že banky změnu co nevidět promítnou do svých sazebníků a po letních prázdninách se sazby budou pohybovat někde kolem 2,7 % p. a.,“ odhaduje David Eim.

Zdroj: Tisková zpráva Gepard Finance, ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *