Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Posilování koruny komplikuje rozhodnutí o zvyšování sazeb. Nebezpečí realitní bubliny však přetrvává

Česká národní banka (ČNB) by mohla odložit zvyšování úrokových sazeb. Důvodem je posílení české měny pod hranici 26 korun za euro. Rozhodování však může ovlivnit i nebezpečí realitní bubliny.

Posílení koruny pod úroveň 26 korun za euro podstatně zvyšuje pravděpodobnost, že ČNB zpřísňování své měnové politiky odloží nebo rozloží do delšího časového úseku,“ uvádí například analýza americké banky JPMorgan.

„Při rozhodování bankovní rady vždy hraje roli více faktorů. Například nebezpečí realitní bubliny,“ řekl v rozhovoru pro E15 někdejší člen bankovní rady ČNB Kamil Janáček. „Centrální banka může zvýšit úrokové sazby a tím zdražit hypotéky.“

Analytici jsou přesvědčeni, že by ke zvyšování sazeb mohlo dojít již v srpnu. „Dle naší prognózy je pravděpodobnost zvýšení sazeb na zasedání třetího srpna kolem šedesáti procent,“ uvádí ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda. „Domníváme, že ČNB proto nebude již s růstem sazeb otálet a první zvýšení sazeb po téměř deseti letech přijde velmi pravděpodobně již na začátku srpna,“ dodává ekonom ING Jakub Seidler.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *