Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Problémových hypoték ubývá. ČNB přesto zpřísňuje

Podíl problémových hypoték v Česku klesl ke konci března na 1,9 procenta. ČNB přesto z obav z rostoucích cen nemovitostí i objemu úvěrů na bydlení opět zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték.

Na konci loňského roku činil podíl hypoték s problémy se splácením dvě procenta, v roce 2015 to bylo 2,6 procenta a rok předtím 3,1 procenta. Podíl problémových úvěrů ze stavebního spoření je stabilně přes čtyři procenta. U spotřebitelských úvěrů klesl tento podíl z 11,5 procenta v roce 2015 na 6,5 procenta.

Centrální banka se v nových doporučeních zaměřila na poskytovatele úvěrů a další úvěry poskytnuté klientovi současně s hypotékou. Především poskytovatelé spotřebitelských úvěrů budou muset důkladněji prověřovat úvěrovou situaci klienta.

Současná doporučení zabrání podle ředitele poradenské firmy Chytrý Honza Jiřího Patáka až čtvrtině lidí získat hypotéku. „Pokud ale projde novela zákona a centrální banka realizuje vše, co jí nová pravidla umožňují, může se zvýšit počet lidí, kteří si nebudou moci hypotéku dovolit, až na třetinu,“ odhadl Jiří Paták.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *