EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

07. 02. 2023

0 komentářů

Šetřit ve firmách se dá efektivně. Pomohou výměna světel i tepelná čerpadla

 

Růst cen a vysoká inflace dopadají na byznys řady českých firem. Otázka úspor je proto stále aktuálnější. Jednou z možností je nechat si vypracovat energetický audit, některá opatření je ale možné zavést hned.

Loading 

České firmy a podnikatele v současnosti nejvíce ohrožuje růst cen energií, který označuje za riziko 70 procent z nich. Snaží se proto šetřit na provozu a hledají různé možnosti, jak snížit náklady. Jednou z cest je energetická optimalizace provozu budov, kterou se zabývá společnost M2C. „Nárůst a zájem klientů o systém správy budov je v současné době enormní, v řádech desítek procent. Dokonce jsme kvůli tomu vytvořili v rámci společnosti nové oddělení, které se požadavky na energetická řešení a optimalizacemi zabývá,“ říká ředitel facility managementu firmy Ondřej Pěnička.

Úspory spojené se zaváděním nových technologií se pohybují nejčastěji od pěti do 45 procent v závislosti na stáří budovy a jejím vybavení. „Zatímco u některých klientů se staršími technologiemi a infrastrukturou jsme dosáhli úspor více než 45 procent, u nových ekologičtějších budov je to většinou kolem 15 procent,“ vysvětluje Pěnička. Zvýšený zájem o služby firmy zaznamenal už při prvním zdražení energií v době krachu Bohemia Energy, dále pak po vpádu Rusů na Ukrajinu. Vliv růstu cen v podstatě všech vstupů přitom podle něj přesvědčil i klienty, kteří se investovat do úsporných opatření a automatizací zpočátku zdráhali.

Firmou, která aktuálně řeší úspory energií, je i opavská společnost ABEL-Computer, zabývající se výrobou náplní a tonerů do tiskáren. „V oblasti energií už delší dobu postupně nahrazujeme spotřebiče s vyšší spotřebou za úspornější. V minulém roce ovšem náklady na energie vzrostly tak enormně, že jsme vše museli výrazně urychlit,“ říká výkonný ředitel firmy Petr Poustka. „Jen výměnou světelných zdrojů jsme ušetřili v některých provozech až 50 procent nákladů, celkovou rekonstrukcí kotelny jsme pak o téměř 30 procent snížili výdaje na teplo,“ dodává. K výrazným úsporám přitom podle něj přispěli i sami zaměstnanci svým zodpovědným přístupem.

Vedle různých druhů úsporných opatření se jako velmi efektivní ukazují i systémy zpětného využití tepla. „Ty mohou být jak přímé, tedy regenerační a rekuperační vzduchotechnické výměníky či rekuperace tepla odpadních vod, tak nepřímé s využitím principu tepelných čerpadel,“ vyjmenovává jednatel firmy Master Therm tepelná čerpadla Jiří Svoboda. Firmy mohou instalací těchto systémů ročně ušetřit desítky až stovky tisíc korun. Použití tepelných čerpadel pro zpětné získávání tepla ze vzduchu nebo vody a odpadního tepla z chlazení tedy může být dobrou cestou k výrazným úsporám energií. „Navíc nachází velkou podporu v dotačních programech,“ dodává Svoboda.

Jak snížit náklady na energie ve firmách a podnicích

  • Nechte si vypracovat energetický audit
  • Regulujte vytápění místností
  • Instalujte úsporné spotřebiče a osvětlení
  • Nastavte energeticky efektivní postupy
  • Využívejte energeticky šetrné kancelářské vybavení
  • Zvažte instalaci solárních panelů
  • Používejte hybridní systémy
  • Zapojte zaměstnance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Inflace a Vánoce nahrávají podpojištěnosti u domácností

Listopadová inflace stoupla na 16,2 procenta. Důsledkem toho je zdražování takřka veškerého zboží. Jenže vyšší ceny také zvyšují hodnotu vaší domácnosti, zvlášť jestli jste se pustili do rekonstrukce nebo vám Ježíšek nadělí novou elektroniku.

Text: Monika Lukešová

14. 12. 2022

Jiří Hrbáček, Wood & Company

Jiří Hrbáček: Chceme být investiční kotvou. Věříme, že čistý výnos 8 až 10 % je dlouhodobě udržitelný

Čím jsou zajímavé investice do komerčních realit? Jak ovlivňuje trh současná energetická krize a vysoká inflace? A jak se v tomto prostředí daří realitním fondům WOOD & Company? Na tyto a další otázky odpovídal Jiří Hrbáček, portfoliomanažer a místopředseda představenstva WOOD & Company.

Text: Jana Zámečníková

Foto: Wood & Company

11. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *