EUR 25.275

USD 23.761

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.275

USD 23.761

07. 02. 2023

0 komentářů

Šetřit ve firmách se dá efektivně. Pomohou výměna světel i tepelná čerpadla

 

Růst cen a vysoká inflace dopadají na byznys řady českých firem. Otázka úspor je proto stále aktuálnější. Jednou z možností je nechat si vypracovat energetický audit, některá opatření je ale možné zavést hned.

Loading 

České firmy a podnikatele v současnosti nejvíce ohrožuje růst cen energií, který označuje za riziko 70 procent z nich. Snaží se proto šetřit na provozu a hledají různé možnosti, jak snížit náklady. Jednou z cest je energetická optimalizace provozu budov, kterou se zabývá společnost M2C. „Nárůst a zájem klientů o systém správy budov je v současné době enormní, v řádech desítek procent. Dokonce jsme kvůli tomu vytvořili v rámci společnosti nové oddělení, které se požadavky na energetická řešení a optimalizacemi zabývá,“ říká ředitel facility managementu firmy Ondřej Pěnička.

Úspory spojené se zaváděním nových technologií se pohybují nejčastěji od pěti do 45 procent v závislosti na stáří budovy a jejím vybavení. „Zatímco u některých klientů se staršími technologiemi a infrastrukturou jsme dosáhli úspor více než 45 procent, u nových ekologičtějších budov je to většinou kolem 15 procent,“ vysvětluje Pěnička. Zvýšený zájem o služby firmy zaznamenal už při prvním zdražení energií v době krachu Bohemia Energy, dále pak po vpádu Rusů na Ukrajinu. Vliv růstu cen v podstatě všech vstupů přitom podle něj přesvědčil i klienty, kteří se investovat do úsporných opatření a automatizací zpočátku zdráhali.

Firmou, která aktuálně řeší úspory energií, je i opavská společnost ABEL-Computer, zabývající se výrobou náplní a tonerů do tiskáren. „V oblasti energií už delší dobu postupně nahrazujeme spotřebiče s vyšší spotřebou za úspornější. V minulém roce ovšem náklady na energie vzrostly tak enormně, že jsme vše museli výrazně urychlit,“ říká výkonný ředitel firmy Petr Poustka. „Jen výměnou světelných zdrojů jsme ušetřili v některých provozech až 50 procent nákladů, celkovou rekonstrukcí kotelny jsme pak o téměř 30 procent snížili výdaje na teplo,“ dodává. K výrazným úsporám přitom podle něj přispěli i sami zaměstnanci svým zodpovědným přístupem.

Vedle různých druhů úsporných opatření se jako velmi efektivní ukazují i systémy zpětného využití tepla. „Ty mohou být jak přímé, tedy regenerační a rekuperační vzduchotechnické výměníky či rekuperace tepla odpadních vod, tak nepřímé s využitím principu tepelných čerpadel,“ vyjmenovává jednatel firmy Master Therm tepelná čerpadla Jiří Svoboda. Firmy mohou instalací těchto systémů ročně ušetřit desítky až stovky tisíc korun. Použití tepelných čerpadel pro zpětné získávání tepla ze vzduchu nebo vody a odpadního tepla z chlazení tedy může být dobrou cestou k výrazným úsporám energií. „Navíc nachází velkou podporu v dotačních programech,“ dodává Svoboda.

Jak snížit náklady na energie ve firmách a podnicích

  • Nechte si vypracovat energetický audit
  • Regulujte vytápění místností
  • Instalujte úsporné spotřebiče a osvětlení
  • Nastavte energeticky efektivní postupy
  • Využívejte energeticky šetrné kancelářské vybavení
  • Zvažte instalaci solárních panelů
  • Používejte hybridní systémy
  • Zapojte zaměstnance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Vývoj cen nemovitostí v ČR v závislosti na snižování úrokových sazeb hypoték

Předpovědět vývoj cen nemovitostí v České republice v roce 2024 je obtížný úkol, protože závisí na mnoha proměnných, včetně ekonomického růstu, poptávky a nabídky nemovitostí, změn v úrokových sazbách hypoték, vládní politice a dalších faktorech. Nicméně, pokud se zaměříme na vliv snižování úrokových sazeb hypoték na ceny nemovitostí, můžeme očekávat několik možných scénářů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 04. 2024

Komentář: Apokalyptická úzkost a dostupné bydlení

Vzhledem k současnému stavu světa se zdá, že lidstvo směřuje k nevyhnutelné katastrofě, posílené historickými cykly paniky a neochotou se poučit z minulosti. Apokalyptická úzkost se stala běžným jevem: polykrize, klimatická úzkost a debaty o morálce rodičovství, pandemie, obavy z technologií (AI = konec civilizace), geopolitických střetů a války… Pocit, že míříme k nevyhnutelnému zániku […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 04. 2024

Komentář: Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům nemovitostí. S prudkým nárůstem úrokových sazeb má mnoho firem problémy s refinancováním svých dluhů, což některé banky nutí zvyšovat rezervy na opravné […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *