EUR 24.540

USD 20.931

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.90 %

EUR 24.540

USD 20.931

Text: Monika Lukešová

15. 05. 2012

Pořídit si vlastní bydlení není jednoduché. Prázdných bytů je však plno

 


 

Podle průzkumu ČSOB byla bytová dostupnost velmi dobrá a poměrně dobrá pro 24 procent lidí. Za špatnou ji označilo 70 procent. Loni se situace zlepšila a pozitivně vidí možnost získání bytu 33 procent lidí, ale za špatnou ji považuje stále přes 60 procent. Za naprosto nejhorší považují Češi finanční možnosti k založení rodiny, tato situace je nepříznivá pro 76 procent. Přitom jen v Praze je mnoho bytů, ve kterých nikdo nebydlí.

Byty se staví, ale ležáky se neprodávají

Nejvíce dokončených bytů bylo podle Českého statistického úřadu v roce 2007. Nejméně se jich dostavělo minulý rok. Dokončené byty samozřejmě souvisí se zahájenou výstavbou, ale například v roce 2006 bylo dokončeno 30 190 bytů a zahájená výstavba byla u 43 747 bytů. Záleží také na tom, na jak dlouho jsou projekty naplánovány. Některé developerské projekty se vlečou několik let, jiné se dostavují za rok až za dva.

Graf 1. – Vývoj počtu zahájených a dokončených bytů graf-pocty-bytu

V průběhu let také přibylo tzv. ležáků, tedy dokončených, ale neprodaných bytů. Podle společnosti Ekospol je nejvíce takových bytů na Praze 3. Na konci letošního čtvrtletí bylo v celkem 1915 ležáků, a to jen v projektech s 50 a více byty. Typickým ležákem je byt zkolaudovaný v roce 2009 v Praze 3 nebo v Praze 4. Špatně prodejné zkolaudované byty tvoří podle Ekospolu zhruba 28 procent z celkové nabídky nových bytů v Praze. Developery to ale netrápí a tyto byty nijak zvlášť nezlevňují.

I z hlediska jednotlivých ležáků však třeba rozlišovat. „Městský obvod Praha 4 je obrovským rozvojovým územím, které dlouhodobě patří mezi čtyři nejvíce poptávané. Velký počet ležáků v této lokalitě je tedy způsoben mixem několika faktorů – špatně zvolené mikrolokality projektu, vysoké prodejní ceny nebo nízké kvality bytů, stavebním provedením počínaje a např. špatnými vnitřními dispozicemi bytů konče,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

REKLAMA

Například Žižkov by se mohl s trochou nadsázky přejmenovat na Ležákov. Mnozí k této části Prahy mají sice vřelý vztah, ale příliš kupujících toto nadšení nesdílí. „Tady je hledání příčin o mnoho jednodušší – za vysokým počtem ležáků stojí hlavně nereálná cenová očekávání prodávajících. Pokud si klienti mohou koupit např. byt 1+kk do dvou milionů v sousední a často i lépe dopravně dostupné lokalitě Prahy 9, těžko si někdo koupí obdobný byt za 4 miliony na Žižkově,“ dodává Korec.

Podle Českého statistického úřadu byla průměrná hodnota jednoho bytu v bytovém domě v roce 1997 1,08 milionu korun, kdežto v roce 2010 se cena vyšplhala na 2,58 milionu. Nejčastější velikost kupovaných bytů se za 13 let nezměnila a lidé stále preferují 2+1.

Výdaje za bydlení zvyšují hlavně energie

Češi v průměru vydají za nájem a ostatní náklady spojené s bydlením přes 25 procent z toho, co vydělají. U obcí do dvou tisíc obyvatel nájemné dokonce tvoří nejmenší složku z plateb na bydlení. Nejvíce se prodraží náklady na elektřinu, plyn a paliva. Na druhém místě je v těchto oblastech běžná údržba a drobné úpravy bytu, pak dodávka vody a až čtvrtá položka je nájemné. Ve větších městech je pochopitelně nájemné vyšší, ale i tak je až druhou nejdražší složkou výdajů.

Graf 2. – Struktura vydání za bydlení v % v roce 2010 u domácností podle velikosti obce
graf-struktura

 

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.03 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Konec výhodných sazeb začínajících trojkou. Dvě banky zdražily

Přehled aktuálních úrokových sazeb hypotečních úvěrů jednotlivých bank potvrdil neblahý vývoj, který už na začátku července předznamenal Swiss Life Hypoindex. Ačkoli se většina bank uložila k prázdninovému spánku, dvě banky se rozhodly zvýšit úrokové sazby, což mělo vliv i na červencový růst Hypoindexu. Index pravidelně klesal od dubna 2024. Mezi bankami, které v červenci sazby […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

25. 07. 2025

Od roku 2030 jen bezemisní stavby, developeři začínají měnit přístup

Evropská legislativa mění pravidla výstavby bytových domů, do roku 2030 mají být všechny nové budovy bezemisní. Developeři proto čím dál více investují do modrozelené infrastruktury, chytrých technologií i obnovitelných zdrojů. Drtivá většina z nich při plánování projektu zohledňuje prvky udržitelnosti. Během několika příštích let potáhne vytápění v novostavbách kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny. Do pěti let bude […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 07. 2025