Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Aktuální sazby hypoték: Trh v očekávání růstu sazeb ČNB

Budova ČNB - Česká národní banka

Jana Zámečníková

Horké prázdninové dny utlumily i aktivitu na hypotečním trhu. Hypoteční klid však může již ve čtvrtek rozvířit Česká národní bank (ČNB). Zvyšování úrokových sazeb ČNB je na spadnutí.

Česká spořitelna akci neprodloužila

Česká spořitelna ukončila hypoteční akci, která od června do konce července zlevňovala hypoteční úvěry s fixací na pět a osm let na 1,99 procenta a na deset let na 2,09 procenta. Akce byla původně plánována do 9. července, banka se ale rozhodla ji prodloužit do konce července.

Sazby se tak u České spořitelny od srpna opět vrátily na 2,19 procenta u pěti a osmiletých fixací a na 2,29 procenta u desetiletých fixací. Jako mírnou kompenzaci za vyšší sazby nabízí pojištění nemovitosti na rok zdarma k novým hypotékám s osmi a desetiletou fixací.

ČSOB dorovnává rozdíly LTV

Poté, co ČSOB změnila nastavení hranic poskytované hypotéky k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV), zdražila jednoleté fixace v rozmezí LTV od 70 do 80 procent na 4,29 procenta, zatímco do 70 procent LTV byla sazba 3,29 procenta. Nyní však rozdíl téměř dorovnala a jednoleté fixace od 70 do 80 procent LTV poskytuje od 3,49 procent.

UniCredit Bank jako jediná banka v dubnu snížila úrokové sazby hypoték. Po pouhém měsíci ale v květnu přistoupila k prvnímu zdražování a od srpna sazby opět zvýšila. Nejvíce se dotklo zdražování jednoletých fixací s LTV do 80 procent, které zvýšila z 1,39 procenta na 1,89 procenta. Sazba tříletých fixací vzrostla z 1,69 procenta na 1,89 procenta a pětiletých o 0,2 procentního bodu na 1,99 procenta.

Pravděpodobnost zvyšování sazeb ČNB roste

Poklidné období na poli hypoték ale může již brzy skončit. Pravděpodobnost, že ČNB zvýší úrokové sazby již tento čtvrtek, je podle analytiků vysoká. „Předpokládáme, že bankovní rada bude reagovat na rychlý růst ekonomiky a očekávané setrvání inflace nad dvouprocentním cílem i v roce 2018 zvyšováním úrokových sazeb. První z nich by se mělo uskutečnit již ve čtvrtek 3. srpna. Další předpokládáme ve čtvrtém čtvrtletí,“ uvedl ekonom Komerční banky Miroslav Frayer.

„Pro vyšší sazby také hovoří rychle rostoucí ceny nemovitostí. Ty se sice snaží centrální banka tlumit především přímým omezováním úvěrové aktivity bank (makroobezřetnostní kritéria), vyšší sazby by ale v boji s nafukující se realitní bublinou bezesporu také pomohly. Na druhé straně ovšem stojí silný protihráč v podobě Evropské centrální banky (ECB), která zatím “drží nohu na plynu” – pokračuje v kvantitativním uvolňování (QE) a drží sazby v záporu,“ říká Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

A právě kvůli ECB se někteří analytici přiklání spíše k tomu, že ČNB zvýší úrokové sazby až na zářijovém zasedání po zveřejnění čerstvých dat ECB. Nejnovější data Eurostatu, která ukazují na zrychlení hospodářského rozvoje eurozóny i Evropské unie, by mohla přinutit ECB na podzim měnovou politiku zpřísnit.

Vzrostou-li úrokové sazby ČNB, odrazí se to i na úrokových sazbách hypotečních úvěrů. Na zvyšování úrokových sazeb doplatí nejen noví hypoteční klienti, ale i ti stávající. „Během roku 2017 totiž skončí fixační období u hypotéky zhruba 300 tisícům klientů českých bank. To je téměř polovina všech Čechů, co hypotéku v současnosti splácejí,“ uvedl Jiří Sýkora, analytik společnosti Swiss Life Select.

Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank

Aktuální úrokové sazby – srpen 2017
Banka 1 fixace 3 fixace 5 fixace LTV
Česká spořitelna 3,59 2,39 2,19** do 80 %
ČSOB 3,49* 2,09 2,09 do 80 %
Equa Bank 3,79 1,99 1,99 do 70 %
Expobank 4,13 3,07 3,13 do 80 %
Fio banka 2,29 1,68 1,68 do 80 %
Hypoteční banka 3,29 2,19 2,19 do 70 %
Komerční banka 2,49 2,29 2,29 do 80 %
mBank 1,54 1,54 1,74 do 80 %
Moneta Money Bank 1,97 2,17 2,17 do 80 %
Raiffeisenbank 1,89 1,89 1,89 od 70 % do 90 %
Sberbank 2,99 1,89 2,09 do 80 %
UniCredit Bank 1,89** 1,89** 1,99** do 80 %
Wüstenrot 3,64 1,89 2,09 do 80 %

Poznámka: *sazby jsou nižší, ** sazby jsou vyšší než v předchozím porovnání úrokových sazeb

Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 %, slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání a v případě fixace na 3–5 let slevu za službu Hypotéka s prémií.

ČSOB: V úrokových sazbách úvěrů do 90 % hodnoty nemovitosti je zahrnuta sleva za aktivní platební styk v ČSOB, Eře a Poštovní spořitelně (stávajícím klientům stačí měsíční příjem na účet min. 5 000 Kč, novým klientům převést si platební styk do ČSOB, nebo Ery a Poštovní spořitelny) ve výši 0,6 % p.a. pro úvěry do 70 % LTV a 1,0 % p.a. pro úvěry do 90 % LTV a dále pak sleva za využití 2 ze 3 pojištění u ČSOB Pojišťovny ve výši 0,10 % p.a. (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti sjednané v pobočce ČSOB a pojištění úvěru).

Nesplnění kterékoli z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.

Equa Bank: Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a.s.

Expobank: Platí pro IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem, Hypotéka hypoték – refinancování účelové hypotéky, IQ Hypotéka Multi – konsolidace účelových hypoték, IQ Hypotéka Energie.

Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím slevy za koupy 0,30 %, slevy při úvěru nad 1 mil. Kč alselvy při sjednání pojištění schopnosti splácet hypoteční úvěr prostřednictvím Fio banky. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.

Hypoteční banka: Úrokové sazby platí pro nové klienty po dobu prvního fixačního období.
V úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši –0,10% a sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši –0,10%. Sazby fixace na 3 a 5 let platí v případě splnění podmínek “Pěkné hypotéky”. Od 4. 5. 2015 probíhá akční nabídka “Úrokové schody”.

„Pěkná hypotéka“: Akce se vztahuje na všechny typy úvěrů s výší úvěru od 1 000 000 Kč včetně a s dobou fixace na 3 a 5 let mimo hypotéky s LTV Poměr výše úvěru k ceně nemovitosti od 71 % do 100 %, předhypotečního úvěru, americké hypotéky a převzetí dluhu. Podmínkou je sjednání pojištění úvěru v ČSOB Pojišťovně a inkaso splátky z běžného účtu v ČSOB/ERA. 

Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou.

mBank: Při sjednání pojištění. Úrokové sazby jsou garantované pro všechny klienty při poskytnutí hypotečního úvěru a pro další úroková období při řádném splácení úvěru a plnění smluvních podmínek. Sleva za pojištění Schopnosti splácet od mBank 0,25%. Sleva za obrat na účtu mKonto (ve výši 15 000 Kč) 0,50%.

Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank): Úroková sazba Hypotéky s výší úvěru od 1 mil. Kč, Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, Americké hypotéky, Doplňkového úvěru bez určení účelu, Konsolidace půjček k hypotéce při splácení úvěru z běžného účtu u MONETA Money Bank, a. s. určeného ke splácení úvěru a za plnění podmínky služby Aktivní účet uvedené v části X. úrokového lístku. Platí pro úvěry sjednané po 14. 1. 2007. Platí v případě výše úvěru do 75 % (včetně) z hodnoty nemovitosti, případně kupní ceny a dodržení měsíčního kreditního příjmu 15 000 Kč na účtu u MONETA Money Bank určeném pro splácení hypotéky, efektivní úrok 1,67 % ročně s RPSN 1,80 % zároveň platí za předpokladu zápočtu úspor klienta na běžném účtu ve výši 20 % nesplacené hypotéky.

Raiffeisenbank: Banka u minimálních sazeb nerozlišuje délku fixace. 

Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,2 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry a pro americké hypotéky nad 1 mil. Kč (jinak +0,1 p.b).

UniCredit Bank: Sazby pro úvěry do 999 999 Kč jsou odvozeny od vyhlášených sazeb a liší se o + 0,1 procentního bodu
*) Úrokové sazby zahrnují tyto slevy z úrokové sazby:Sleva za jednorázové pojištění schopnosti splácet 0,50%. Sleva za aktivní využívání kreditní karty UCB 0,10 %. Sazby jsou vyhlašované „od“ *) a vztahují se na nově poskytnuté úvěry od 1.000.000, – Kč výše

Wüstenrot: 1) U úvěru s jednoletou úrokovou sazbou lze kdykoliv v průběhu fixace přejít na pětiletou úrokovou sazbu. 2) Extra úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,5 mil. Kč.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *