EUR 25.055

USD 22.706

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.055

USD 22.706

Text: Jakub Mokroš

04. 03. 2016

0 komentářů

Byt na hypotéku jako investice? Ano, či ne…

 


 

Klíčový je v případě investic do bytu výběr lokality, kde chcete byt koupit. Jednak je pro nás důležité koupit nemovitost, která se dá dobře a rychle pronajmout, a jednak jde samozřejmě i o kupní cenu. Je třeba dát opravdu pozor, protože například byt 2+1 můžete například v severních Čechách koupit za 100 000 Kč, ale v Praze byste se těžko dostávali pod 2 miliony korun. Samozřejmě se bude lišit i cena nájmu v těchto lokalitách, ale určitě ne o tolik.

Druhou otázkou je, jaký byt zvolit. Zpravidla jsou vhodnější byty menší, například 1+1 nebo 2+1, případně i garsonky, neboť takové je mnohem snadnější pronajmout a v případě, kdy současný nájemník odejde, se dají rychle obsadit někým jiným.

Další je podmínka finanční rezervy. Jednak je potřeba zvládnou případné období, kdy v bytě nebude nájemník, ale placení nákladů a splátky hypotéky nepočká. A navíc řešení koupě na hypotéku s vlastními zdroji ve výši 10 – 15 % celkové investice je výrazně levnější než využití 100% hypotéky.

Naprosto zásadní výhodou takového rozhodnutí v tomto období je skutečnost, že se hypotéky dají pořídit za sazbu okolo 2 % p.a., což úvěr velmi výrazně zlevňuje. Dále určitě stojí za zmínku, že se mezi realitkami rozmáhá služba, která řeší spoustu administrativy okolo pořízení bytu a zařizování nájemníků. Některé zašly až tak daleko, že jsou za drobnou úplatu schopny garantovat nájemníka. Tyto dvě skutečnosti přímo vybízí k tomu se do investice do nemovitosti pustit.

Příklad koupě investičního bytu v Ostravě

Byt 2+1 ve výměře okolo 50 m2 po rekonstrukci pořídíte v Ostravě za zhruba 1 mil. Kč.

REKLAMA

Podobný byt má náklady na fond oprav, energie, teplo a internet okolo 5 000 Kč měsíčně. Splátka hypotéky na 30 let se bude pohybovat v rozmezí zhruba 3 320 Kč – 4 320 Kč měsíčně podle toho, zda vložíme 10 % ze svého. Dále by bylo vhodné si byt pojistit, ale to obstaráme za zhruba 100 Kč měsíčně.

Máme tedy byt, který nás stojí měsíčně okolo 8 420 Kč – 9 420 Kč. Za kolik jsme tento byt schopni v dané lokalitě pronajmout?

Pronájmy podobných bytů začínají na úrovni 7 000 Kč s energiemi, ale to jsou byty v ne moc dobrém stavu. Náš byt jsme reálně schopni pronajmout dle situace za 8 000 Kč – 10 000 Kč měsíčně s energiemi. To znamená, že by nám nájemné mělo pokrýt veškeré náklady.

Dlouhodobě by se nám měl rozdíl mezi inkasovaným nájmem a našimi náklady zvyšovat, neboť nájemné poroste o inflaci celé, kdežto naše náklady porostou o inflaci jen u fondu oprav a služeb. Navíc, i přesto, že měsíčně takřka nevyděláváme,  vlastníme byt v hodnotě 1 milion korun, který svou hodnotu zhruba drží a náš úvěr se každým měsícem snižuje.

REKLAMA

Jedná se o ideální případ a je třeba vzít v úvahu níže uvedená rizika.

Pozor na rizika

Je třeba si ale uvědomit i všechna rizika investování do nemovitostí k pronájmu. Je jich spoustu a je opravdu potřeba jim věnovat pozornost.

  1. Neplatící nájemník – Občanský zákoník je v tomto případě výrazně na straně nájemníka, a pokud si do bytu nastěhujeme někoho, kdo nebude chtít platit, tak nám jeho vystěhování a vymožení našich peněz zabere spoustu času a úsilí, ale během tohoto času budeme stále muset platit hypotéku i náklady na byt.
  2. Prodlevy mezi nájemníky – Pokud nám jeden nájemník vypoví smlouvu a odstěhuje se, máme sice velkou šanci, že brzy najdeme nového, ale nemusí to být hned. Snadno nám může vzniknout “hluché místo”, kdy budeme bez příjmů, ale s náklady.
  3. Pokles poptávky po pronájmu – Pokud se na základě situace v regionu začne město vylidňovat, tak se může stát, že nebude nikdo, kdo si bude chtít byt pronajmout. To s sebou ponese pokles ceny nemovitostí, kdy se reálná hodnota našeho bytu sníží, ale výše úvěru, který na něj máme, zůstane stejná.
  4. Zničení bytu nájemníkem – Může se najít nájemník, který svým působením v bytě způsobí značné škody. Opět v tomto případě je velice těžké jej z nájmu vypovědět a zase je tato skutečnost spojena s náklady na naší straně.
  5. Zdražení hypotéky v další fixaci – Nyní si můžeme pořídit hypotéku s nízkou sazbou a tuto sazbu si zafixovat třeba na 5 let. Ale za 5 let se mohou hypotéky poskytovat mnohem dráž a splátka při stejné splatnosti vyroste klidně i o 60 %.

Pokud dokážeme tato rizika snížit nebo eliminovat, máme s drobnými zakolísáními poměrně jisté dlouhodobé aktivum, které nám během naší ekonomické aktivity může přinášet nějaké drobné na přilepšenou, a v důchodu můžeme těžit z nájmu. Navíc byt se svojí hodnotou je stále součástí našeho majetku a můžeme jej prodat, nebo odkázat další generaci.

Obecně jde o spíše konzervativní investici, kde dlouhodobě vytváříme majetek a budujeme pasivní příjem. Před takovým rozhodnutím je ale potřeba zvážit rizika a připravit se, zejména potřebnou finanční rezervou.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Může chaos ve stavebním řízení zdražit nové byty?

Naprostý kolaps. Dvě slova, která zcela přesně popisují stav, který s příchodem letních prázdnin nastal na stavebních úřadech po celém Česku. Nemohou za to vysoké teploty ani čas dovolených, ale nabytí účinnosti nového stavebního zákona. Nový systém povolování staveb se od samého počátku potýká s obrovským množstvím chyb, které podle úředníků stavebních úřadů prakticky znamenají, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 08. 2024

Desítkám tisíc domácností hrozí od září vysoké pokuty, na dohled je ještě větší hrozba

Padesátitisícová pokuta. A to nejen jednou, ale opakovaně. Vysoké sankce hrozí všem domácnostem, které budou po 1. září topit nejméně ekologickými kotli 1. a 2. emisní třídy. Na začátku roku se odhadovalo, že takových domácností je u nás až 150 tisíc, aktuálně tak budou zastaralými kotli vybaveny stále desítky tisíc domů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 08. 2024

Komentář: Nezvládnutá digitalizace stavebního řízení připravila v červenci ekonomiku zhruba o miliardu

Digitalizace stavebního řízení představuje bez přehánění fiasko. Prakticky každý nový systém, zvláště takto komplexní, má své „porodní bolesti“, které zakrátko odezní. V tomto případě je však situace horší. Nejde jen o nedostatky v oblasti technické a softwarové, v samotném naprogramování nového systému, ale i o nepřipravenost referentů, kteří s ním mají pracovat.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *