EUR 24.345

USD 23.548

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.345

USD 23.548

Text: František Veselý

03. 12. 2020

0 komentářů

Ceny bytů rostou v Praze i v ostatních krajích. Nejvíce v Ostravě

 

Nemovitosti stále zdražují. Většinou byla rekordmanem Praha, teď se podle odborníků nejvyššího růstu cen bytů dočkala Ostrava. Zájem je jak o investiční byty, tak o byty k běžnému bydlení. Navíc rostou ceny jak u developerských projektů, tak u starších bytů.



 


Síť realitních kanceláří CENTURY 21 ročně zpracuje tisíce realitních transakcí a podle jejích dat ceny nemovitostí ve velkých městech stále rostou vysokým tempem. „Když vezmeme byty v dobrém stavu, zaznamenávají naše kanceláře růst okolo 9 %, ale jak je vidět, v některých městech i daleko více,“ říká provozní ředitel CENTURY 21 Czech Republic Tomáš Jelínek s tím, že rekordmanem je Ostrava s 23% nárůstem cen. „Ve srovnání nejsou zahrnuté developerské projekty, které mohou realitu trochu zkreslovat. U nich se totiž smlouvy uzavírají i několik let dopředu,“ dodává Jelínek.
Jeho slova potvrzuje i Kryštof Kubajko z realitního portálu Vidoebydleni.cz. „Evidujeme růst cen nemovitostí, a to jak u chat a chalup, tak i u starších i nových nemovitostí. Co se ale změnilo je forma prodeje. Kvůli nouzovému stavu a s ním spojenými různými omezeními běžní lidé i investoři vyhledávají nemovitosti prostřednictvím 3D scanů, vidoprohlídek a virtuálních prohlídek,“ vysvětluje Kubajko.

Lidé kupují nové i staré byty

Za posledních 10 let vzrostly ceny bytů v Praze o dvě třetiny. Přitom poptávka v celkovém srovnání nijak zvlášť nepolevuje. Zájem o koupi ze strany investorů a lidí, kteří řeší bydlení, je stále velký i u developerů. „Jsem přesvědčený o tom, že ceny nemovitostí v České republice, zejména v krajských městech nemají důvod klesat. Banky sice zpřísnily podmínky pro schválení hypotečních úvěrů, ale zatím se našim klientům stává, že je nedostanou pouze výjimečně. Úroková sazba pod 2 % je fantastická příležitost k levnému půjčení peněz. Našich 24 projektů běží stále naplno. Nesnižujeme výkon v projektové přípravě, ani u stavebních prací,“ říká Marek Padevět, ředitel rezidenčních projektů společnosti PSN.
Podle něj na jaře letošního roku bylo připraveno několik velkých developerských projektů, které byly kvůli pandemii koronaviru pozastaveny. Důvodem bylo hlavně očekávané snížení cen stavebních prací, avšak s odstupem času se dá říct, že tyto ceny se nijak významně nesnížily.
V minulých letech ceny nemovitostí rostly převážně kvůli rostoucím cenám bytů, ale i stavebních prací, materiálů, ale i kvůli času, který developeři musí do projektů investovat. Otázkou je, jak se realitní trh bude vyvíjet nadále.

Samozřejmě nevíme, co náš ještě v příštích měsících v souvislosti s koronavirovou pandemií čeká. Banky přiznávají, že část klientů možná nebude v budoucnu schopna své hypoteční úvěry řádně splácet. Můj osobní odhad je, že ceny nemovitostí budou v prvním kvartálu 2021 stagnovat nebo mírně růst a ve druhém až třetím kvartálu může dojít ke změně trendu a růst bude přecházet do stagnace. Pokud se začnou objevovat případy lidí, kteří nejsou schopni splácet své nemovitosti, může se vývoj u vybraných nemovitostí obrátit v pokles cen. Zatím ale není možné na tento trend sázet. Velmi bude záležet na dalším vývoji situace,“ uzavírá Martin Březina z RE/MAX Alfa.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Snížení cen českých nemovitostí

Co je předpokladem pro snížení cen českých nemovitostí?

Ceny na českém realitním trhu vystoupaly za poslední dva roky tak vysoko, že na ně málokdo dosáhne. Spolu se stoupající úrokovými sazbami na hypotečních úvěrech si řada lidí v posledních týdnech řekla, že bydlet v pronájmu není vlastně tak špatné. A že možná si zkusí počkat, jestli nedojde u cen nemovitostí k obratu. A jestli […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.