EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Česká spořitelna podporuje první bydlení. Nově nabízí hypotéku s 90% LTV

 

Česká spořitelna přišla s novinkou na podporu lidí, kteří si berou svou první hypotéku. Nově nabízí možnost získat hypotéku do 90 procent hodnoty zástavy nemovitosti. Novinka je určena těm, kteří doposud podle katastru nemovitostí žádnou nemovitost nevlastnili. Nabídka tedy není omezena věkem, ale vlastnictvím.

Loading 


Pro mladé lidi, kteří si pořizují první bydlení, je prý nejvíce limitující právě nutnost mít naspořeno alespoň 20 procent z hodnoty nemovitosti.
Na základě doporučení České národní banky dodržujeme 15% limit u hypoték s 90% LTV již více než dva roky. Nicméně od zavedení dalších regulatorních doporučení ČNB v říjnu 2018 prudce stoupl počet klientů, kteří nemají dostatek vlastních prostředků na nákup bytu. Prvobydlení je proto určeno speciálně pro ty klienty, kteří zatím žádnou nemovitost nevlastní a chtějí financovat nákup prvního bytu,“ říká Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny a dodává, že v rámci Prvobydlení mají klienti nárok na standardní úrokové sazby a fixace z hypotečního ceníku banky. To znamená, že úroková sazba bude stejná, jak pro 90% hypotéky, tak pro 80%.
Věkové omezení, je podle České spořitelny spíše diskriminující. Takže novinku mohou využít i starší lidé, kteří doposud nevlastnili žádnou nemovitost. Podle Eurostatu žije ve vlastním bydlení 78,5 procenta Čechů, přitom celkově v zemích EU28 žije ve „vlastním“  69,3 procenta obyvatel.
Další omezení novinka od České spořitelny přeci jen má a týká se výše hypotéky, kterou banka v tomto případě poskytne jen do pěti milionů korun.
Průměrná výše hypotéky se u našich klientů pohybuje okolo dvou milionů korun. Předpokládáme, že většina klientů, kteří budou žádat o úvěr v rámci Prvobydlení, tak nejspíš nevyužije maximální výši úvěru pět milionů korun,“ říká Vachulka a dodává: „Jakkoli můžeme v souladu s doporučením ČNB nabízet Prvobydlení jen do výše 15 % našeho ročního hypotečního portfolia, předpokládáme, že budeme schopni uspokojit poptávku pro tisíce klientů ročně.

ČNB by s novinkou problém mít neměla

Prvobydlení se stále řídí doporučením ČNB. Hypotéky s 90% LTV mohou totiž tvořit 15 % z celkového objemu poskytnutých hypoték.
Podle průzkumu agentury Ipsos pro Českou spořitelnu, více jak 40 procent dotázaných vnímá jako největší překážku k pořízení vlastního bydlení nedostatek vlastních financí. Hypoteční úvěr má podle průzkumu jen třetina mladých lidí do 36 let.
Graf 1: Co mladé trápí z hlediska hypoték nejvíce?

Zdroj: Česká spořitelna
Ve vlastní nemovitosti bydlí pouze každý třetí Čech, v nájemním bydlení necelá polovina a pohostinnost rodičů využívá necelých 20 procent respondent.
Mladí, kteří momentálně bydlí v nájmu, mají v plánu dříve či později zažádat o hypoteční úvěr. Vzít si hypotéku tedy plánuje necelých 80 procent dotázaných.
Průzkumu se letos v dubnu zúčastnilo 840 lidí v České republice ve věku od 26 do 36 let.

S podporou vlastnického bydlení pro mladé přišla i ČNB

Na začátku dubna přišla Česká národní banka ve spolupráci s ministerstvem financí s návrhem novely zákona, která počítá s tím, že by mladí lidé do 36 let mohli získat hypotéku až na 100 procent hodnoty zástavy nemovitosti.
Mladí by navíc podle novely mohli vynaložit na splátku dluhu 50 procent, tedy o pět procent víc, než ostatní lidé. Otázkou je, kdy a jestli vůbec začne nový zákon platit.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *