EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Text: Monika Lukešová

29. 08. 2018

1 komentář

Chaty a chalupy prudce zdražují. Lidé je využívají jako levnější alternativu bydlení

 

Rostoucí ceny nemovitostí se dotkly i chat a chalup. Rekreační objekty jsou ve srovnání s minulým rokem dražší v průměru o dvacet procent. Údaje vyplývají ze statistiky společnosti CeMap.

Loading 


Nejvíce zdražily chaty a chalupy na Vysočině a ve Zlínském kraji, kde se jejich cena oproti loňsku zvýšila téměř o 40 procent. V Libereckém kraji a Praze jsou ceny rekreačních stavení dokonce tak vysoké, že kupující zaplatí asi o třetinu víc než loni.
Poptávka je i tak stále velká. „U nemovitostí prázdninového charakteru zájem neopadá a je úplně jedno, v jaké ekonomické situaci se nacházíme,“ vysvětluje Martin Fojtík, provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality.

Lidé si chaty pořizují místo bytů a domů

Roste počet zájemců, kteří se místo pořízení skoro nedostupného domu či bytu ve velkých městech poohlížejí po chatách a chalupách. „Lidé volí rekreační objekty jako alternativu několikanásobně dražších rodinných domů. Tento trend posiluje také fakt, že pokud se jedná o celoročně obyvatelnou nemovitost, je možné ji financovat i hypotečním úvěrem,“ vysvětlil pro MF DNES Petr Ondrák ze společnosti CeMap.
Hlavně mladší lidé kupují chaty v okolí Prahy, aby tak vyřešili své bydlení. Byty a domy v hlavním městě jsou pro ně finančně nedosažitelné, tak hledají další alternativy, jak vyřešit svou bytovou situaci.
Někteří lidé podle Martina Fojtíka řeší stěhováním na chalupu především svou horší ekonomickou situaci, kdy jim tento způsob bydlení může snížit náklady. „Často to platí u starších občanů. Navíc spousta mladších lidí kupuje chalupu s vidinou toho, že by se tam na stará kolena odstěhovali,“ tvrdí Fojtík.

Roste zájem i o pronájmy

Nemovitosti jsou tak drahé, že lidé často nemají ani dostatek peněz na to, aby chatu či chalupu vlastnily. Další možnost, jak si užít rekreační objekt, je dlouhodobý pronájem. Nejvíce v kurzu jsou chaty na horách a u vody, nejlépe v blízkosti velkých měst. Někteří na chatách i v létě bydlí a do města dojíždějí za prací.
Pozorujeme nárůst trendu celoročních pronájmů. Zatímco loni se jednalo o jednotky nabízených objektů měsíčně, dnes jich jsou v průběhu sezony desítky měsíčně. Obecně platí, že Češi jsou ochotní zaplatit si na celý rok místo, kde se budou věnovat svému koníčku. Jeden rok jedou třeba na Slapy, druhý pak tráví jinde,“ uvedl výkonný ředitel serveru Bezrealitky.cz Hendrik Meyer.

Chata za 500 tisíc i za miliony

Stejně jako u nemovitostí určených přímo k bydlení záleží na lokalitě a stavu nemovitosti. Na realitních serverech seženete jak chaloupku, která volá po rekonstrukci a kde si leda opečete buřta a budete se těšit domů, nebo skoro vily, kde můžete bydlet v příjemném prostředí celý rok.
Od toho se samozřejmě odvíjejí ceny. Nejvyšší jsou v okolí Prahy, kde chat a chalup ani není moc. Běžnou chalupu i s pozemkem, kde se dá v létě i bydlet, seženete ve středních Čechách zhruba za 1,5 -2 miliony korun. Takže se nejedná o úplně levnou záležitost, ale oproti cenám stavebních pozemků a ostatních nemovitostí jde opravdu o levnější alternativu.
Chatky alespoň k drobné rekonstrukci seženete i za 300 tisíc korun a šikovný kutil z toho může udělat pohodové rekreační bydlení. Levnější variantou je již zmíněný pronájem, jenže o ten je takový zájem, že chaty a chalupy si musíte rezervovat i rok dopředu.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex červenec 2024: Banky hypotéky opět nezlevnily

Česká národní banka na konci června počtvrté v řadě snížila základní sazbu o 50 bazických bodů na 4,75 % p. a. A jak na to zareagovaly banky s úrokovými sazbami u svých hypoték? Jedno velké nic. Dokládá to aktuální hodnota červencové průměrné nabídkové sazby podle Swiss Life Hypoindexu, která se v porovnání s červnem prakticky nezměnila. Stagnace úrkokových […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

10. 07. 2024

Názor: O bruselské byrokracii a dostupnosti bydlení v Česku

Setkal se s tím každý, kdo si v poslední době koupil plastovou láhev. Po jejím otevření zůstalo plastové víčko k láhvi připojené. Někdo se jím píchá do oka, jinému ničí pečlivě pěstěné vousy. Na sociálních sítích píší tisíce rozhořčených lidí, vznikla spousta často rádobyvtipných videí. Většina lidí nakonec dříve či později víčko stejně utrhne, čímž nařízení vyrábět plastové […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *