EUR 25.175

USD 24.301

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.175

USD 24.301

Daň z nabytí přejde na kupující. Kde na ni vezmou?

 


 

Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti nahradila od 1. ledna 2014 daň z převodu nemovitostí. Tento týden přistála vládě na stole novela tohoto zákona, která nově přenáší povinnost platby daně z nabytí nemovitosti z prodávajícího na kupujícího s účinností od 1. dubna 2016. Novela zákona nyní směřuje do Poslanecké sněmovny.

 V současné době je plátcem daně prodávající. Podle důvodové zprávy ministerstva financí není vymezení poplatníka daně vzhledem k tomu, že se jedná o daň majetkovou, logické. Daň by měla být placena tím, kdo danou nemovitost nabývá. K dalším důvodům změny přispívá i skutečnost, že již nyní je v případě exekucí, vyvlastnění, vydržení nebo nabytí nemovitosti ve veřejné dražbě plátcem daně kupující. Navíc se již nyní prodávající může s kupujícím dohodnout, že se poplatníkem stane právě kupující.

Ministerstvo financí má ale i další důvody ke změně poplatníka daně. „Skutečnost, že poplatníkem daně je převodce, znamená rovněž snížený motivační efekt v souvislosti s placením daně a může způsobovat komplikace při výběru daně, protože v době vzniku daňové povinnosti převodce již není vlastníkem předmětné nemovité věci, tudíž není k placení daně dostatečně nebo vůbec motivován,“ uvádí dále důvodová zpráva ministerstva financí.

V současné právní úpravě je zároveň kupující ručitelem daně. Se změnou poplatníka daně institut ručitele daně zanikne. Správci daně se tak sníží administrativní náročnost při daňových řízení a zjednoduší se i vymahatelnost daně při daňových exekucích.

Developeři a ODS by daň zrušili

Zrušení daně z nabytí nemovitosti neprošlo minulý týden Poslaneckou sněmovnou v prvním čtení, za jejímž návrhem stála ODS. Podle občanských demokratů jde o dvojí zdanění, jelikož nákup nemovitosti realizujeme z peněz, které již jednou zdaněné byly. Opozice návrh na zrušení smetla ze stolu s odůvodněním, že by se snížily příjmy státního rozpočtu a muselo by dojít ke kompenzaci navýšením jiných daní.

REKLAMA

„Otázkou je, zda výnos z této daně po odečtení všech nákladů na výběr a správu má pro stát významný efekt,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol. Developeři považují daň za zbytečnou překážku ve výstavbě. Daň z nabytí zvyšuje ceny stavebních pozemků a následně se čtyřprocentní daň odrazí i v cenách nových bytů.  

Na změně plátce daně by mohly vydělat banky

Změna se podepíše zejména na kupujících, kteří budou muset najít způsob financování daně z nabytí nemovitosti. „V rámci hypotéky jsou prostředky vynaloženy pouze na kupní cenu nemovitosti. Pokud to uvedeme na příkladu devadesátiprocentní hypotéky, kdy dosud stačilo deset procent z vlastních zdrojů, bude nyní potřeba mít k dispozici čtrnáct procent, aby kupující pokryl jak akontaci hypotéky, tak následnou daň,“ uvedl Daniel Kotula, spolumajitel RE/MAX Center.

Kupující bude muset hledat další peníze na financování dodatečného nákladu. Banky by tak do budoucna mohly přijít s novým doprovodným produktem. „Ten však nebude úročen stejně jako hypotéční úvěr, a tak dojde k tomu, že neúčelová půjčka, která by teoreticky mohla sloužit jako pomoc k úvěrování daně, bude poměrně drahá. Ve finále taková změna pomůže bankám a případně státu při výběru daně. Kdo na něm však zásadně tratí, bude občan. Jedinou výhodu tak spatřuji v tom, že poplatník daně bude jasně vymezen a nebude tak už nutné vkládat do smluv o převodu nemovitosti ustanovení, které poplatníka daně vymezuje,“ říká Michal Klusák, hlavní právní analytik serveru Katastr365.

Banky problém ve financování nevidí

Některé banky ale vidí situaci trochu jinak. „Dosud byl plátcem daně z nabytí nemovitosti prodávající a v praxi to vypadalo tak, že si nechal tuto daň zaplatit od kupujícího, tj. promítl výši daně do kupní ceny. Zjednodušeně řečeno, tím, že jsme klientovi financovali kupní cenu, financovali jsme i daň,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Zavoral a dodává: „Pokud bude povinnost platit daň převedena na kupujícího, dá se očekávat, že se o tuto částku sníží kupní cena nemovitosti. I tak ale budeme zvažovat, že částku za daň budeme klientům z hypotéky financovat, protože se jedná o výdaje spojené s nemovitostí,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Zavoral.“

REKLAMA

„Za stávající situace není možné hypotékou financovat daň z nabytí nemovitosti, která je nad rámec kupní smlouvy. Je-li ovšem součástí kupní ceny, pak to možné je. Nicméně s příchodem nové hypoteční směrnice (březen až červen příštího roku), která slučuje účelové a neúčelové produkty, se tato situace diametrálně změní a zjednoduší ve prospěch klienta,“ uvedla Marie Mocková z Hypoteční banky.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Názor: Odkládat zahájení stavby nebo koupi bytu se nemusí nevyplatit

Další 2,1 procenta přidaly k ceně stavební práce v loňském roce. O tolik v průměru rostly ceny stavebních prací za celý loňský rok v porovnání s rokem 2023. Naopak ceny stavebních materiálů v průměru loni nepatrně klesly o 0,5 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). V roce 2023 přitom stavební práce meziročně zdražily o 5,9 procenta. Ještě o rok […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 01. 2025

Nad vysokými sazbami hypoték převládl strach z růstu cen nemovitostí

Zájemci o bydlení přestali čekat na levnější hypotéky a tím i odkládat řešení vlastního bydlení. Nejvíce to pocítili developeři působící na pražském trhu, kteří loni prodali celkem 5870 bytů v nových rezidenčních projektech. Ve srovnání s rokem 2023 došlo k nárůstu o 61 procent. Po rekordním roce 2021 se jedná o druhou nejvyšší hodnotu za posledních […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 01. 2025

Evropská unie „výrazně zaostává“ za Českem v rychlosti růstu cen nemovitostí

Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie rostly ceny nemovitostí v České republice v posledních letech výrazně rychleji. Podle údajů Eurostatu dosáhl meziroční nárůst cen nemovitostí v ČR v roce 2022 téměř 26 %, což bylo nejvíce v celé EU. Pro srovnání, průměrný růst cen v EU ve stejném období činil přibližně 10 %. Tento trend pokračoval […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jaroslav Torma

    9 listopadu, 2015

    NO hezky, a to jsme chtěli příští rok kupovat dům. Naštěstí jsem hovořil s naší makléřkou z RK Pubec (http://www.pu­bec.cz) a daň z nabytí zkusíme promítnou do kupní ceny, tak to snad půjde.

    Odpovědět