EUR 24.870

USD 21.967

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 1.80 %

EUR 24.870

USD 21.967

Text: Monika Lukešová

19. 03. 2019

Hypotéky budou nejspíš ještě dražší. Benda z ČNB připouští i trojí navýšení sazeb

 

Před začátkem letošního roku se analytici i členové bankovní rady shodovali, že Česká národní banka nebude zvyšovat úrokové sazby tak často, jako v roce 2018. Loni přistoupila ke zvýšení celkem pětkrát. Letos zatím sazby bankovní rada nezvýšila ani jednou, ale podle nových informací bychom se mohli dočkat dokonce trojího zvýšení sazeb.

Loading



 


Dá se očekávat, že letos bude zvýšení úrokových sazeb podstatně méně než loni, odhaduji růst maximálně o půl procenta,“ uvedl Jiří Rusnok, guvernér České národní banky.
Během letošního roku úrokové sazby zatím ČNB nezvýšila, takže dvoutýdenní repo sazba zůstala na 0,75 %, diskontní sazba na 0,75 % a lombardní sazba na 2,75 %.
Poslední únorové hlasování bylo bouřlivé. Oznámení rozhodnutí bylo totiž posunuto o hodinu, což se stalo naposledy před více než šesti lety.
Náročnost debaty odráží náročnost situace, ve které se nyní centrální bankéři nacházejí. Na jedné straně registrují nadále solidní stav české ekonomiky, zejména pak stále poměrně napjatý trh práce. Na straně druhé ovšem nemohou nevidět poměrně citelné zhoršování ekonomické situace v zahraničí,“ řekl k únorovému ponechání úrokových sazeb Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Letos se nejspíš dočkáme trojího navýšení sazeb

Podle člena bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendy si letos lze představit až trojí zvýšení sazeb, a to v případě, že by koruna zůstala poblíž současných úrovní. Uvedl to ve svém článku pro Lidové noviny.
Jedná se o dost jestřábí pohled, ČNB většinou uvádí buď žádné nebo dvojí navýšení sazeb.  „Ani nový komentář ale nevybídl domácí měnu k nějakým podstatným ziskům. Koruna se k euru nachází kolem 25,65 prakticky bez pohybu. Její zisky vůči dolaru na 22,60 jsou tažené oslabováním americké měny k euru. Domácí data – PPI a běžný účet – na korunu neměla vliv, odchylky od tržních konsensů byly minimální,“ uvedl v pondělí odpoledne server Patria.cz.
Vojtěch Benda je pro zvýšení sazeb delší dobu. Podle záznamů hlasoval pro zvýšení jak v prosincovém, tak i v únorovém hlasování.
Vliv na rozhodnutí Bankovní rady má i Evropská centrální banka, která zatím sazby nezvyšuje. Pozitivní vliv by podle Bendy mělo zvýšení sazeb ECB jak na kurz eura k dolaru, tak i na kurz koruny.

Rusnok mírní paniku

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok se snaží mírnit zvěsti o krizi. Česká ekonomika lehce zpomalila a krizové scénáře na sebe nenechaly dlouho čekat. Ale situace není tak horká.
Nečeká nás nic dramatického. Je důležité nepodléhat některým krizovým scénářům, které se objevují,“ uvedl Rusnok.
Stejně tak zvěsti o tom, že hypotéky jsou drahé jsou přeci jen nadnesená. Průměrná úroková sazba se podle Fincentrum Hypoindex pohybuje kolem tří procent, což je stále relativně málo, i když hypotéky byly samozřejmě i levnější. Může být i hůř. V roce 2008 se sazby pohybovaly kolem 5,8 procenta, tehdy byly hypotéky opravdu drahé. Každopádně, kdyby ČNB zvýšila úrokové sazby, hypotéky by nadále pokračovaly ve zdražování.
Lidé i přes relativně nízké sazby u hypoték, ztrácejí o tyto úvěry zájem. V lednu bylo sjednáno nejméně hypoték za posledních pět let. Hypoteční trh tedy značně ochlazuje. Důvodem jsou regulace ČNB a vysoké ceny nemovitostí, jejichž poptávka převyšuje nabídku. A čeho je málo, je drahé.
Další stanovisko ČNB se tentokrát týká předčasného splacení hypoték. Klient totiž může hypotéku kdykoli splatit, a to skoro zdarma.  I tato zdánlivě proklientská změna by mohla hypotéky ještě víc zdražit. Dokonce by podle odborníků mohlo dojít k tomu, že na hypotéku dosáhne ještě méně klientů než dosud.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.96 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář k nejzbytečnější dani, kterou měl stát už dávno zrušit

Dlouhodobě volám po tom, aby stát tuto nespravedlivou daň za to, že bydlím ve vlastním bytě či domě, úplně zrušil. Zajímavé je, že za užívání jiné vlastní věci státu daň neplatíme. Žádná speciální daň nezatěžuje vlastnictví auta, televize ani mobilního telefonu. Tak proč zrovna nemovitosti mají tohle nezáviděníhodné daňové privilegium?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 05. 2025

Kam dnes dává smysl investovat do nemovitostí

Necelých 71 tisíc fyzických osob v Česku pronajímá přibližně 225 tisíc investičních bytů. Podle analýzy společnosti Dataligence to představuje zhruba deset procent ze všech 2,4 milionu bytů v bytových domech. Investiční bydlení tak hraje v české ekonomice nezanedbatelnou roli – a přesto část investorů dnes obrací svou pozornost k zahraničí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 05. 2025