EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Jak se vyhnout chybám při výběru půjčky

 


 

První nemusí být poslední

Někteří lidé tráví hodiny či dny a týdny porovnáváním nabídek a cen jednotlivých prodejců například při nákupu elektroniky či automobilu. Půjčkám se ale již tolik nevěnují. Často berou první nabídku, která jim přijde pod ruku. Může za to nejen pohodlnost, ale i fakt, že se lidé nechtějí zabývat něčím, čemu nerozumí. „Lidé se také často obrací na svou banku a očekávají, že jako klienti automaticky dostanou lepší podmínky. Tak to ale vůbec není,“ vysvětluje finanční specialistka Pavla Rýznarová ze serveru Ušetřeno.cz. 

K půjčkám je potřeba přistupovat stejně jako ke kterémukoli nákupu. Porovnání jednotlivých nabídek usnadní online srovnávače. Při srovnání nabídek na internetu si rozhodně boty neprošoupete a snadno a rychle získáte přehled o nabízených produktech na trhu. „Určitě klientům doporučuji, aby si před sjednáním půjčky udělali srovnání. A to i v případě, že již půjčku mají nebo své půjčky konsolidují – rozdíly ve splátkách mohou být i několik tisíc korun ročně,“ vysvětluje Roman Knaus, ředitel retailových produktů Sberbank CZ.

Čas jsou peníze

Rychlost je pro mnoho žadatelů o půjčku jedním z nejdůležitějších kritérií. Sahají proto po rychlých půjčkách, jejichž podmínky ale mnohdy nepatří k nejvýhodnějším. Rychlejší vyřízení půjčky může půjčku výrazně prodražit. „V praxi se jednoznačně ukazuje, že rychlost schválení půjčky je pro lidi jedním z klíčových rozhodovacích faktorů. O výhodnosti půjčky nám rychlost schválení přitom neříká vůbec nic,“ uvedla Pavla Rýznarová.

Pospíchat pomalu se zejména u půjček může vyplatit. Řešit půjčku s časovým předstihem může přinést nemalé finanční úspory. Několik dní čekání navíc přinese i celé roky úspor.

Úrok není jediným kritériem

Finanční gramotnost se sice v České republice mírně zlepšuje, stále je ale na velmi nízké úrovni. Češi stále nerozumí základním finančním pojmům a často jim ani rozumět nechtějí. Jedno z nejdůležitějších kritérií, které lidé posuzují při sjednání půjčky, jsou úroky. Porovnat úroky jednotlivých půjček ale nestačí. Další významné parametry, které ovlivňují cenu půjčky, jsou také poplatky a náklady na půjčku jako takovou.

REKLAMA

Důležitějším kritériem pro srovnání půjček proto nejsou úroky, ale roční procentní sazba nákladů (RPSN). RPSN udává, jak vysoké jsou celkové náklady na úvěr na jeden rok. Čím je úvěr dražší, tím je RPSN vyšší.

Lákavá reklama vábí

V reklamě vždy vypadá vše velice výhodně. Inzerované levné půjčky s nízkými úroky se ovšem vždy vztahují na nejideálnější variantu úvěru, na kterou většina žadatelů nedosáhne. „RPSN právě pro tu vaši půjčku se může lišit až o celá procenta, protože si ji berete na jinou částku a na jinou dobu splatnosti,“ říká Pavla Rýznarová.

Po lákavé reklamě banku útokem rozhodně neberte. Raději se nejprve podívejte na parametry, které byly v reklamě použity. Každá reklama musí ze zákona obsahovat takzvaný reprezentativní příklad, který udává podmínky použité pro výpočet úroku v reklamě. Nechte si proto spočítat půjčku na vaší konkrétní situaci, a pak se až rozhodujte.

Méně znamená více

Při plánování svých možností splácet mívají lidé často velké oči, úvěr chtějí splatit co nejrychleji a splátky si proto nastavují na doraz. Nečekané události je ale mohou srazit velice rychle na kolena. Stačí několika týdenní nemoc, splátkový kalendář se rozplyne v nedohlednu a dluhy se kupí.

REKLAMA

Při plánování měsíčních splátek je dobré ponechat si dostatečnou finanční rezervu. Splácet méně a delší dobu, ale s jistotou, že vás půjčka nepřivede do problémů. Pokud se i přesto do problémů dostanete, další půjčka vhodným řešením rozhodně není. Místo vytloukání klínu klínem se raději obraťte na svou banku a situaci řešte přímo s ní.

Pro většinu Čechů starosti o půjčku s jejím výběrem končí. Po čase ani netuší, kolik měsíčně platí a kolik ještě dluží. „Je překvapivé, že téměř sedm z deseti Čechů si nepamatuje, jakou sazbu mají či měli na své půjčce, ačkoliv ji považují za jedno z nejdůležitějších kritérií při výběru. Ztrácejí tak možnost ušetřit, protože se neumí zorientovat, zda je v porovnání s aktuálními nabídkami na trhu jejich úvěr výhodný,“ vysvětluje Roman Knaus. Nabídka půjček se na trhu neustále rozšiřuje, nezapomínejte proto na možnost refinancování a konsolidace u více půjček.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023

Na jaká úskalí můžete narazit při instalaci tepelných čerpadel?

Hlavním důvodem pro výměnu stávajícího topného systému za tepelné čerpadlo je v případě českých spotřebitelů úspora nákladů. Výběr, koupě a instalace tohoto zařízení může přinášet i jisté nepříjemnosti. To odhalil mystery shopping, který se uskutečnil ve čtyřech zemích, kromě České republiky také na Slovensku, ve Slovinsku a ve Španělsku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

19. 09. 2023

Podle vlády má hypoteční turistika skončit. Je to dobře?

Žijeme v době, kdy si dlužník vcelku bez starostí sjedná s bankou víceletý hypoteční úvěr. Klidně s víceletou fixací sazby a ceny peněz. Znalý dlužník v pozici spotřebitele ví, že zákon o spotřebitelském úvěru stojí na jeho straně – úvěr bude moci podle stávající praxe refinancovat před dobou refixace jen s administrativním poplatkem. Stávající praxe to umožňuje. […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

10. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *