Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Je rok 2020 nejlepší doba na nákup nemovitosti?

Je rok 2020 nejlepší doba na nákup nemovitosti?

redakce hypoindex.cz

Čechům, kteří již delší dobu přemýšlí o pořízení vlastního bytu či rodinného domu, se naskytla dobrá příležitost k nákupu. Stačí mít jisté zaměstnání, dostatečně vysoký příjem a také vlastní úspory. Úrokové sazby se drží velmi nízko, někteří prodávající jsou ochotni nabídnout slevu za rychlé jednání a odpuštěna bude pravděpodobně i čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti.

V letošním roce zaznamenal hypoteční trh nejvíce změn v historii. Centrální banka například uvolnila limity ukazatelů LTV, DTI a DSTI. Krátce po zavedení přísných opatření proti šíření pandemie koronaviru vláda navrhla zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. V případě schválení tohoto návrhu ušetří kupující statisíce. Pandemie rovněž přibrzdila růst cen nemovitostí, doba prodeje se prodloužila a kupující mají šanci vyjednat si slevu. Jak jednotlivé změny dopadají na hypoteční a realitní trh?

ČNB zmírnila limity, banky ale zůstávají přísné

Bankovní rada České národní banky se s platností od letošního 1. dubna rozhodla zvýšit limit ukazatele LTV z 80 na 90 procent. „Pro zájemce o novou hypotéku se tímto ovšem moc nemění, protože banky se úpravou s výjimkou Komerční banky zatím neřídí. Přibližně polovina bank má stále zastropované LTV na 80 procentech a více prostředků do odvolání neposkytuje,“ uvádí Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Česká národní banka také zrušila limity ukazatelů DTI a DSTI. Více než polovina bank se ovšem původními bonitními limity stále řídí. Velmi přísně nyní banky posuzují nejen samotnou výši příjmů a celkové zadlužení, ale nově také přihlížejí k vykonávané profesi zájemce o úvěr na bydlení. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Se získáním hypotéky mohou mít problém lidé pracují v oborech, na něž ekonomicky dopadla přijatá opatření proti šíření koronaviru. Konkrétně se jedná například o zaměstnance v cestovním ruchu, kultuře či pohostinství.“

Výrazná úspora na dani z nabytí nemovitosti

Vítanou novinkou pro kupující je rovněž připravované zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. Například při pořízení bytu v hodnotě pět milionů korun lidé ušetří rovných 200 tisíc. Za tuto částku si mohou noví majitelé bytu pořídit například slušně vybavenou kuchyňskou linku. I když zrušení této daně nebylo zatím finálně schváleno, je velmi nepravděpodobné, že by k avizovanému zrušení nakonec nedošlo.

Nízké úrokové sazby hypoték

Pádným argumentem pro pořízení nemovitosti na hypotéku jsou i velmi nízké úrokové sazby. „Aktuálně se úrokové sazby pohybují mírně nad dvěma procenty, najdou však i banky, které se dostanou se sazbami ještě níže. Zájemci o hypotéku těží i ze silné konkurence mezi poskytovateli hypoték. Banky ve snaze získat nové klienty odpouštějí řadu poplatků a přicházejí s různými akčními nabídkami,“ uvádí k současnému dění na trhu Veronika Hegrová.

Prodávající mohou nabídnout slevu

V posledních letech vystoupaly ceny bytů a rodinných domů o desítky procent. Důvodem rychlého růstu cen byl nedostatek volných nemovitostí, kdy zejména v Praze a Brně výrazně převyšovala poptávka jejich nabídku. Po vypuknutí pandemie koronaviru se růst cen nemovitostí zastavil, protože řada kupujících pořízení nemovitosti dočasně odložila například z důvodu nejistého vývoje příjmů nebo vyčkávala na výraznější pokles cen.

„Nemovitosti ve velkých městech a atraktivních lokalitách výrazně nezlevní. Osobně po zbytek letošního roku očekávám spíše stagnaci cen nemovitostí, v příštím roce se opět vrátíme k pozvolnému růstu. Slevu dnes nabízejí především ti prodávající, kteří potřebují nemovitost prodat velmi rychle. Kupující mohou tedy ušetřit i několik set tisíc,“ myslí si Veronika Hegrová.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Je rok 2020 nejlepší doba na nákup nemovitosti?”

  1. Hynek napsal:

    Nákup nemovitosti
    To je jasný, protože byty díky koroně o něco málo klesli, ale už teď je jasný že to dlouho trvat nebude a půjde to všechno zase hezky nahoru. Už jenom že realitky jsou schopný i přes tohle všechno dokonce expandovat do zahraničí https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/m-m-reality-morcinek-arca-investments-investice.A200828_112941_ekonomika_mato svědčí o tom že taková krize to asi zase nebyla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *