EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: redakce hypoindex.cz

11. 09. 2020

Je rok 2020 nejlepší doba na nákup nemovitosti?

 

Čechům, kteří již delší dobu přemýšlí o pořízení vlastního bytu či rodinného domu, se naskytla dobrá příležitost k nákupu. Stačí mít jisté zaměstnání, dostatečně vysoký příjem a také vlastní úspory. Úrokové sazby se drží velmi nízko, někteří prodávající jsou ochotni nabídnout slevu za rychlé jednání a odpuštěna bude pravděpodobně i čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. 


V letošním roce zaznamenal hypoteční trh nejvíce změn v historii. Centrální banka například uvolnila limity ukazatelů LTV, DTI a DSTI. Krátce po zavedení přísných opatření proti šíření pandemie koronaviru vláda navrhla zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. V případě schválení tohoto návrhu ušetří kupující statisíce. Pandemie rovněž přibrzdila růst cen nemovitostí, doba prodeje se prodloužila a kupující mají šanci vyjednat si slevu. Jak jednotlivé změny dopadají na hypoteční a realitní trh?

ČNB zmírnila limity, banky ale zůstávají přísné

Bankovní rada České národní banky se s platností od letošního 1. dubna rozhodla zvýšit limit ukazatele LTV z 80 na 90 procent. „Pro zájemce o novou hypotéku se tímto ovšem moc nemění, protože banky se úpravou s výjimkou Komerční banky zatím neřídí. Přibližně polovina bank má stále zastropované LTV na 80 procentech a více prostředků do odvolání neposkytuje,“ uvádí Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.
Česká národní banka také zrušila limity ukazatelů DTI a DSTI. Více než polovina bank se ovšem původními bonitními limity stále řídí. Velmi přísně nyní banky posuzují nejen samotnou výši příjmů a celkové zadlužení, ale nově také přihlížejí k vykonávané profesi zájemce o úvěr na bydlení. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Se získáním hypotéky mohou mít problém lidé pracují v oborech, na něž ekonomicky dopadla přijatá opatření proti šíření koronaviru. Konkrétně se jedná například o zaměstnance v cestovním ruchu, kultuře či pohostinství.“

Výrazná úspora na dani z nabytí nemovitosti

Vítanou novinkou pro kupující je rovněž připravované zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. Například při pořízení bytu v hodnotě pět milionů korun lidé ušetří rovných 200 tisíc. Za tuto částku si mohou noví majitelé bytu pořídit například slušně vybavenou kuchyňskou linku. I když zrušení této daně nebylo zatím finálně schváleno, je velmi nepravděpodobné, že by k avizovanému zrušení nakonec nedošlo.

Nízké úrokové sazby hypoték

Pádným argumentem pro pořízení nemovitosti na hypotéku jsou i velmi nízké úrokové sazby. „Aktuálně se úrokové sazby pohybují mírně nad dvěma procenty, najdou však i banky, které se dostanou se sazbami ještě níže. Zájemci o hypotéku těží i ze silné konkurence mezi poskytovateli hypoték. Banky ve snaze získat nové klienty odpouštějí řadu poplatků a přicházejí s různými akčními nabídkami,“ uvádí k současnému dění na trhu Veronika Hegrová.

Prodávající mohou nabídnout slevu

REKLAMA

V posledních letech vystoupaly ceny bytů a rodinných domů o desítky procent. Důvodem rychlého růstu cen byl nedostatek volných nemovitostí, kdy zejména v Praze a Brně výrazně převyšovala poptávka jejich nabídku. Po vypuknutí pandemie koronaviru se růst cen nemovitostí zastavil, protože řada kupujících pořízení nemovitosti dočasně odložila například z důvodu nejistého vývoje příjmů nebo vyčkávala na výraznější pokles cen.

„Nemovitosti ve velkých městech a atraktivních lokalitách výrazně nezlevní. Osobně po zbytek letošního roku očekávám spíše stagnaci cen nemovitostí, v příštím roce se opět vrátíme k pozvolnému růstu. Slevu dnes nabízejí především ti prodávající, kteří potřebují nemovitost prodat velmi rychle. Kupující mohou tedy ušetřit i několik set tisíc,“ myslí si Veronika Hegrová.

Vstoupit do diskuze 1 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Jak ČNB odhaduje nadhodnocené ceny nemovitostí

Odložit, či neodložit, když nemůžete splácet?

foto: Shutterstock Odložení splátek se zdá jako dobrý nápad v okamžiku, kdy se dostanete do finančních potíží a nedokážete splácet hypotéku či jiný úvěr. Banky nabídly díky vládnímu moratoriu plošné odložení splátek už během první vlny koronavirové pandemie loni na jaře. A nějakou formu odložení splátek hypoték vám může vaše banka nabídnout i dnes, bez […]

Text: Hana Bartušková

31. 05. 2021

Zlepší se brzy dostupnost nemovitostí

Dokáže něco v dohledné době zlepšit dostupnost nemovitostí?

foto: Shutterstock Poslední rok zamíchal na realitním trhu řádně cenovou nabídkou. Ceny v Brně vyrostly za jeden rok o čtvrtinu, v Praze je nabídka prodejů už dražší než v Berlíně nebo v Mnichově. Skokově rostou i ceny nemovitostí v okrajových oblastech republiky. Co a jak může tuto situaci v dohledné době změnit? Zlepší se brzy […]

Text: Hana Bartušková

24. 05. 2021

dostupnost vlastního bydlení

Bude se dostupnost vlastního bydlení dále zhoršovat?

foto: Shutterstock Ceny bytů neustále zdražují. Před rokem při začátku koronavirové epidemie se předvídalo mnohé, třeba že realitní trh zpomalí a bydlení bude lépe dostupné. Jak ale ukázal rok s kovidem, zrovna realitní kanceláře na tom moc netratily. A rozhodně nemají v dnešní době problém udat nemovitosti. Naopak se jim stále hůře hledají nové nemovitosti, […]

Text: Hana Bartušková

22. 04. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.