EUR 24.660

USD 23.320

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.660

USD 23.320

Text: Jana Zámečníková

05. 08. 2016

0 komentářů

Mladým se plní sny o bydlení

 


 

Průměrný věk lidí, kteří si v minulých letech kupovali vlastní byt, se dlouhodobě pohyboval nad 40 lety. Ještě v první polovině roku 2009 byla věková hranice mužů 46 let. Poprvé pak klesl věk kupujících pod hranici 40 let v loňském roce, kdy byty kupovali muži ve věku 38 let a ženy 39 let. Ukazuje to kontinuální výzkum na základě dat zahrnujících všechny uskutečněné prodeje společnosti Central Group, které za loňský rok dosáhly více než tisíc nově prodaných bytů a dalších více než 700 za první pololetí letošního roku.

„Důvodem jsou především superlevné hypotéky, které umožňují dosáhnout na nový byt i lidem, pro které byly dříve úvahy o vlastním bydlení nedostupné,“ vysvětlil šéf Central Group Dušan Kunovský. 

Kdo jsou mladí kupující?

Mezi mladými, kteří se rozhodnout koupit si vlastní byt v Praze je velké procento mimopražských. Prahu často velmi dobře znají, protože jsou absolventy vysokých škol a po dokončení studia si zde najdou práci a své první bydlení.

Novým bytům dávají přednost i mladé bezdětné páry, pro které je tento krok mnohdy výchozím bodem pro založení rodiny. Důležitá je pro ně občanská vybavenost, ale i konečná cena, protože nemusí v nejbližší době myslet na dodatečné náklady na rekonstrukci.

Ve chvíli, kdy mají mladí stálý příjem a zaměstnání a neočekávají časté stěhování, rozhodnutí o pořízení vlastního bydlení na sebe nedá dlouho čekat. Jsou přesvědčeni, že vlastní bydlení je levnější, jistější a představuje dlouhodobou investici. Podle průzkumu Sociologického ústavu akademie věd ČR a Centra pro ekonomický výzkum a doktorského studia Univerzity Karlovy (CERGE-EI) si ale pragmatické srovnání užitku a nákladů nedělá.

REKLAMA

Lokalita, lokalita, lokalita

Mladí do třiceti let ovšem dávají přednost dávají jiným bytům než starší generace. Pro obě skupiny je sice shodně nejdůležitější lokalita, ale pro každou úplně jiná. Na rozdíl od starších lidí, kteří raději hledají nové bydlení ve své čtvrti, kde jsou zvyklí, jsou mladí ochotni se přestěhovat, aby se přiblížili centru města.

Mladí chtějí bydlet i v tzv. modních čtvrtích kolem centra a v blízkosti metra. Nejžádanějšími lokalitami jsou Žižkov, Smíchov a Device. Do samotného centra se příliš nehrnou vzhledem k velmi úzké nabídce a příliš vysoké ceně.

Internet pánem novostaveb

Se snižováním věkové hranice se mění nejen preference zájemců o nové bydlení, ale roste i význam internetu. Internet jako prodejní a komunikační nástroj umožňuje kupujícím velmi rychle porovnat jednotlivé nabídky.

Kupující jsou díky internetu informovanější a poučenější a vyvíjejí tlak na kvalitu. Mladí zdaleka nehledají nejlevnější byt, ale nejkvalitnější bydlení v závislosti na jejich předem stanovených finančních možnostech. Developeři, kteří se chtějí na trhu udržet dlouhodobě, si nemohou dovolit prodávat nekvalitní byty. 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Pět hlavních důvodů, proč nemovitosti nezlevní

Situace na trhu s nemovitostmi je rok od roku napjatější. Nemovitostí je nedostatek a jejich ceny neustále rostou. V tomto roce – díky razantnímu zvyšování úrokových sazeb i opětovnému zpřísňování podmínek poskytování hypotečních úvěrů ze strany ČNB – dojde nejprve k poměrně významnému poklesu poptávky. A tak se naskýtá obvyklá otázka posledních let: můžeme očekávat propad cen na trhu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022

byty - dům - novostavba

Ceny nových bytů se blíží hranici 150 tisíc za m2

Prodeje nových v Praze bytů klesly v prvním čtvrtletí meziročně o polovinu. Nabídka se sice mezičtvrtletně mírně rozšířila, růst cen přesto pokračuje. Ceny nových bytů atakují hranici 150 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společností Trigema, Skanska a Central Group.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 04. 2022

Růst cen nových bytů v Brně se téměř zastavil

V prvním čtvrtletí roku 2022 se průměrná cena za nový byt v Brně vyšplhala na částku přes 125 tisíc korun za metr čtvereční. Oproti předchozím obdobím se ovšem jedná pouze o drobné navýšení, růst cen se téměř zastavil. Vyplývá to z dat společnosti Trikaya, která od roku 2014 publikuje pravidelné analýzy brněnského trhu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.