EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

Text: Jana Poncarová

13. 08. 2020

1 komentář

Je to správný byt? Vyhněte se rizikům při nákupu nemovitosti

 

Pořízení nemovitosti, ať už k bydlení nebo k dalšímu zhodnocení, není jen tak. Aby se obchod povedl, je třeba minimalizovat rizika. Investoři přitom často chybují v základních věcech – podceňují technický stav nebo financování.

Loading 


Základní poučky se při nakupování nemovitostí nemění. Ačkoli jsou notoricky známé, lidé na ně zapomínají a nechají se unést vidinou vysněného bydlení nebo případného výnosu, pokud byt či dům nakupují jako investiční nemovitost.

Nemovitost v dobré kondici

Byt nebo dům, který se na fotografiích v inzerátu jeví jako ideální nemovitost, může v reálu skrývat celou řadu problému, jež začnou vypadávat jako pověstní kostlivci ze skříně. Třeba nahnilá podlaha zakrytá kobercem, popraskané trubky od topení, špatný krov, který si vyžádá nákladnou rekonstrukci. Alfou a omegou každého nákupu nemovitosti je proto zevrubné prověření jejího technického stavu a jeho posouzení vůči ceně, za níž je objekt nabízen.
S technickým stavem, ale také s lokalitou nebo se stářím nemovitosti pak souvisí druhé rizikové kritérium – cena nemovitosti. I tady je třeba mít se na pozoru.

„Trhy, jako je například ten pražský, s vysokou rozmanitostí, stářím a charakterem nemovitostí a s rozdílnou kvalitou jednotlivých lokalit neumožňuje dostatečně přesně predikovat cenu. Vždy je třeba pracovat s jejím vyjasněním na bázi nabídky a poptávky,“ konstatuje Hendrik Meyer, šéf portálu Bezrealitky.cz.

Zejména v době, kdy se ceny nemovitostí mění, se tak může snadno stát, že investor nakoupí draze anebo bude mít naopak nereálná očekávání o slevě. „Dobrou zprávou samozřejmě je, že v naprosté většině případů nemůžete z dlouhodobého hlediska nakoupit nevýhodně – ceny nemovitostí v Česku nadále porostou,“ předpokládá Hendrik Meyer.

Bez peněz není pěkný byt

Nad cenou nemovitosti je nutné pečlivě uvažovat jak v případě, že kupec pořizuje dům či byt k vlastnímu bydlení, tak i jako investici, zvlášť v případě, že si na nemovitost půjčuje. Investor pak musí počítat i s tím, že mu nájemník může kdykoli odejít a na něm bude, aby pokryl náklady na úvěr, na fond oprav, energie a tak dále.

REKLAMA

„Jestli zvažuje investici do investičního bytu s pomocí úvěru, doporučujeme, aby měl z vlastních zdrojů minimálně 50 procent kupní ceny. Navíc by měl disponovat i likvidní rezervou,“ dodává Joanna Samková ze společnosti M&M Finance.

Vždy je proto důležité se nad investicí zamyslet a pracovat s kupní cenou nemovitosti, která poslední dekádu neustále roste, ale tento růst nemusí být navždy. „Jestli se má se jednat o výhodnou investici do nemovitosti, doporučuji klientům, aby pracovali s dobou návratnosti formou pronájmů maximálně patnáct let. Jinými slovy v bytě, jehož pořizovací cena se pohybuje kolem 4 milionů korun, by mělo být možné stanovit nájem ve výši přes 22 tisíc korun. Bavíme se tedy o ročním výnosu okolo 7 procent,“ dodává Joanna Samková.

Břemena, smlouvy a závazky

Zejména starší nemovitosti mohou mít historii, která může novému majiteli přidělat vrásky na čele. Kromě zmíněného technického stavu a necitlivých úprav, které si mohou vyžádat další investice, to jsou i různé smluvní závazky a břemena vázající se k nemovitosti. „V tomto ohledu se ale Češi polepšili, nespokojí se s ujištěním makléře, že je vše v pořádku, a častěji se obrací na právníky,“ kvituje vývoj Hendrik Meyer.
Například existenci věcných břemen je pak možné zjistit z výpisu katastru nemovitostí, konkrétně v jeho části označené jako C. Pro detailní informaci je třeba si obstarat placený výpis, který je možné zajistit jak na katastru, tak například na Czechpointu či u notáře. Ve výpisu lze rovnou prověřit nabývací titul stávajícího vlastníka.

Rozhodně vždy s právníkem

V neposlední řadě by se měl investor zamyslet, zda nemovitost nakoupí přes realitní kancelář nebo vše zvládne po vlastní ose. Obě varianty mají svá pro a proti. „Nakupovat svépomocí neznamená, že neexistuje možnost využít například profesionální právní servis,“ uvádí Hendrik Meyer.
Konzultovat smlouvu a případné další postupy s právníkem se vyplatí i v případě nákupu nemovitosti prostřednictvím realitky. Méně poctiví zprostředkovatelé totiž mohou kupce například nesprávně informovat o ceně nebo o výši provize. Komplikované také bývá vrácení rezervačních poplatků, pokud z obchodu nakonec sejde.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájemní vs. vlastní bydlení

Nájemní vs. vlastní bydlení: Jak se bydlí v Evropské unii?

Rostoucí ceny nemovitostí a stále dražší hypoteční trh nabízí zájemcům o bydlení jednoduché řešení. Hlavně mladší generaci nejspíš nic jiného nezbude a místo vlastního bydlení bude zůstávat v pronájmu. Není to ale až tak neobvyklé, téměř všechny západoevropské země mají vybudovanou spíše tradici nájemního bydlení. A nutnost svůj domov vlastnit je spíše specifikem východu Evropy.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 12. 2021

Nemovitosti poskytují pocit jistoty. U luxusních bytů však hraje velkou roli lokalita

Foto: Pixabay.com Zájem o koupi nemovitostí stále roste, i přes to, že jejich cena neklesá. V hledáčku kupujících jsou i ty luxusní, jejichž cena je vyšší než u průměrných bytů v dané lokalitě. Nákup nemovitosti vzbuzuje pocit jistoty a víru, že jejich hodnota postupem času nijak zvlášť neklesne. Navíc mnozí chtějí zabezpečit své děti do […]

Text: Monika Lukešová

15. 06. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *