EUR 25.230

USD 24.735

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.230

USD 24.735

Text: Zbyněk Drobiš

28. 07. 2016

0 komentářů

Odjíždíte na dlouhodobou dovolenou? Musíte to říci pronajímateli

 


 

Tip: Nový občanský zákoník vymezil nové ustanovení pro ochranu práv nájemce jakožto slabší smluvní strany. Lze platně sjednat smluvní pokutu v nájemní smlouvě ve prospěch pronajímatele? A na jaká zakázaná ujednání je třeba dávat pozor? Více se dočtete v článku „Zakázaná ujednání aneb Co vám v nájemní smlouvě neprojde“.

Dlouhodobá nepřítomnost v bytě? Oznamte ji pronajímateli

Pokud nájemce ví předem o své nepřítomnosti v bytě přesahující dva měsíce a zároveň bude byt po tuto dobu obtížně dostupný, především z důvodu absence jiného člena domácnosti nájemce, je povinen svou nepřítomnost v bytě oznámit včas pronajímateli.

Nájemce je současně povinen označit osobu, která po dobu jeho nepřítomnosti zajistí možnost vstupu do bytu v případě, kdy toho bude nezbytně zapotřebí. Pokud nájemce nemá takovou osobu, je takovou osobou pronajímatel. Takto oznamovací povinnosti stanovuje občanský zákoník v ustanovení § 2269.

Porušení povinností závažným způsobem

Občanský zákoník taktéž vymezuje, že v případě porušení oznamovací povinnosti nájemcem o dlouhodobé nepřítomnosti v bytě, považuje se toto jednání za porušení povinností nájemce závažným způsobem. To však neplatí, nenastane-li z tohoto důvodu vážná újma.

Tip: Nový občanský zákoník podstatným způsobem změnil úpravu nájemních vztahů. Mezi nové ustanovení s poměrně zásadním významem se řadí ochrana dobré víry nájemce, který užívá byt po právu bez platně uzavřené nájemní smlouvy. Více se dočtete v článku „Dobrá víra nájem přináší aneb Jak vydržet platnou nájemní smlouvu“.

REKLAMA

Účel zákonné úpravy

Účelem zákonné úpravy je zájem na ochraně majetku pronajímatele a ostatních nájemců v domě vůči nebezpečným situacím, které by mohly vyplynout z dlouhodobé nepřítomnosti nájemce v bytě. Jedná se tak o naplnění obecné prevenční povinnosti k zabránění vzniku škody nebo zvětšení jejího rozsahu.

Tip: V novém občanském zákoníku je zajímavé ustanovení, které se zaměřuje na faktické opuštění nájemního bytu. Ačkoliv bude nutné uvedené ustanovení v budoucnu vyložit prostřednictvím rozhodovací praxe soudů, představme si jej k lepší znalosti problematiky nájemního práva v článku „Faktické opuštění bytu jako ukončení nájemního vztahu?“.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Vajec či másla si za průměrnou mzdu možná koupíme od roku 1989 více, ale nájmů méně

V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční. Za průměrnou pražskou měsíční mzdu lze tedy dnes pořídit 2,5 průměrného měsíčního nájmu v metropoli. V roce 1989 přitom člověk za běžnou pražskou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024

Analýza: Stačí v Česku průměrná mzda na průměrné bydlení? Výsledek bohužel nepřekvapí

Náklady na vlastní bydlení pro jedince s průměrným příjmem dosahují kolem 48 procent. V Praze však čistě matematicky dostupnost bydlení hodně pokulhává a v Brně to není o mnoho lepší. že v Ostravě lze bydlet v nájmu už od nákladů ve výši 40 procent průměrného příjmu v dané lokalitě.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2024

Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

V posledních letech roste na českém realitním trhu zájem o institucionální nájemní bydlení. Tento trend je výrazný především v Praze, kde aktuálně existuje 2900 bytů v projektech zaměřených na dlouhodobý pronájem a dalších více než 1700 jednotek je ve fázi výstavby, přičemž poptávka po tomto typu bydlení stále sílí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *