EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Poslanci zmírňují pravomoci ČNB. Chtějí, aby na hypotéku dosáhlo více lidí

 

Poslanci se snaží zmírnit omezení hypoték, které si do novely zákona připravila Česká národní banka (ČNB). Navrhují, aby banky mohly půjčovat pět procent z objemu nových hypoték bez ohledu na nová pravidla místo tří procent. Nechtějí také omezit refinancování.

Loading 


Novela zákona o ČNB s přísnějšími pravidly má jít do druhého čtení v červnu. Oproti původnímu návhru Ministerstva financí ČR a České národní banky se má zmírnit hlavně refinancování hypoték. Banky mají získat také větší volnost v půjčování peněz lidem, kteří přísná pravidla v danou chvíli nesplní.
„Je obava, že pro lidi, kteří nemají vysoké příjmy, bude obtížné se k hypotéce dostat. Tento pozměňovací návrh míří mimo jiné i na rodiny s dětmi, pro které by nově nastavená pravidla zhoršila šanci na hypotéku,“ uvedl pro iHNED.cz Václav Votava (ČSSD), šéf rozpočtového výboru sněmovny, který změny v zákoně inicioval. ČNB zatím nechce snahu poslanců komentovat.
Momentálně je omezení hypoték jen doporučením. Aby si lidé mohli vzít hypoteční úvěr, musí mít naspořeno alespoň pětinu ceny nemovitosti. Banky smějí poskytnout jen 15 % nových úvěrů až na 90 % zástavní hodnoty nemovitosti. Díky novele by to ale ČNB mohla bankám diktovat ze zákona. Přidaly by se navíc další požadavky, například ohledně výše příjmu žadatele.

Tip: Dosáhli byste na hypotéku podle přísnějších pravidel?

ČNB se bojí, že lidé nebudou splácet

ČNB chce přísnější regulací hypoték docílit toho, aby už hypoteční úvěr nedostával každý jako doposud. Aktuálně Češi splácejí téměř bilion korun. Navíc jen za letošní první čtvrtletí si podle Fincentrum Hypoindex napůjčovali rekordních 58 miliard korun. ČNB se obává, že řada lidí by mohla mít potíže úvěr splácet.
To je hlavní důvod, proč by se přísnější pravidla podle ČNB měla vztahovat i na refinancování hypotéky. Centrální banka chce, aby se na refinancovaný úvěr nahlíželo jako na úplně nový. To by mohli na svých financích citelně pocítit hlavně lidé původně s velmi nízkou úrokovou sazbou. Při přechodu za lepším úrokem k nové bance by od nich mohly být znovu požadovány úspory na část nemovitosti, ale i vyšší příjem.
„Při refinancování nedochází ke koupi nové nemovitosti a tím ani k dalšímu tlaku na růst cen nemovitostí, který chce centrální banka zákonem zmírnit,“ připomněl Votava, že současný vysoký zájem o hypotéky výrazně zvedl ceny bytů a domů.

Lidé stále dofinancovávají hypotéky jinými úvěry

Pro mladé lidi toužící po vlastním bydlení je získat hypoteční úvěr čím dál těžší. Naspořeno nemají, ale nájem se jim platit nechce. Trendem je teď dofinancování hypoték úvěrem ze stavebního spoření. Úvěry ze stavebního spoření zhruba po pěti letech, během kterých zájem o ně klesal, získávají opět na oblibě.
Jenže bankovní instituce si tzv. „dorovnávacími úvěry“ koledují o další omezení. České národní bance se takové dofinancování hypoték nelíbí. Centrální banka chce, aby lidé opravdu měli naspořené své vlastní peníze, než se pustí do splácení hypotéky. „Regulace se týká nejen hypoték, ale právě také úvěrů ze stavebních spořitelen, které jsou zajištěny nemovitostí,“ připomíná tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Pomohou rodiče

Čím dál častěji také mladým lidem pomáhají rodiče. Když nemají vlastní peníze, které by svým potomkům mohli půjčit, ručí alespoň svou nemovitostí. „Z našich průzkumů plyne, že tak pomáhá téměř polovina rodičů, zejména ve větších městech. Od dubna se zájem dát do zástavy nemovitost rodičů při sjednání hypotéky lidí do 30 let meziročně navýšil o 15 procent,“ popisuje mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024

Swiss Life Hypoindex červen 2024: Úrokové sazby hypoték hlásí bezvětří

Již pátý měsíc se měřeno Swiss Life Hypoindexem úrokové sazby hypotečních úvěrů prakticky nehýbou. Průměrný úrok se pohybuje mírně nad 5,5 % p. a. Optimistické představy, že sazby hypoték budou více kopírovat poměrně svižné tempo České národní banky a v polovině roku se běžně budou pohybovat pod pětiprocentní hranicí, se nenaplnily, a hned tak nenaplní. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

07. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *