EUR 23.490

USD 21.598

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.490

USD 21.598

Poslanci zmírňují pravomoci ČNB. Chtějí, aby na hypotéku dosáhlo více lidí

 

Poslanci se snaží zmírnit omezení hypoték, které si do novely zákona připravila Česká národní banka (ČNB). Navrhují, aby banky mohly půjčovat pět procent z objemu nových hypoték bez ohledu na nová pravidla místo tří procent. Nechtějí také omezit refinancování.

Loading 


Novela zákona o ČNB s přísnějšími pravidly má jít do druhého čtení v červnu. Oproti původnímu návhru Ministerstva financí ČR a České národní banky se má zmírnit hlavně refinancování hypoték. Banky mají získat také větší volnost v půjčování peněz lidem, kteří přísná pravidla v danou chvíli nesplní.
„Je obava, že pro lidi, kteří nemají vysoké příjmy, bude obtížné se k hypotéce dostat. Tento pozměňovací návrh míří mimo jiné i na rodiny s dětmi, pro které by nově nastavená pravidla zhoršila šanci na hypotéku,“ uvedl pro iHNED.cz Václav Votava (ČSSD), šéf rozpočtového výboru sněmovny, který změny v zákoně inicioval. ČNB zatím nechce snahu poslanců komentovat.
Momentálně je omezení hypoték jen doporučením. Aby si lidé mohli vzít hypoteční úvěr, musí mít naspořeno alespoň pětinu ceny nemovitosti. Banky smějí poskytnout jen 15 % nových úvěrů až na 90 % zástavní hodnoty nemovitosti. Díky novele by to ale ČNB mohla bankám diktovat ze zákona. Přidaly by se navíc další požadavky, například ohledně výše příjmu žadatele.

Tip: Dosáhli byste na hypotéku podle přísnějších pravidel?

ČNB se bojí, že lidé nebudou splácet

ČNB chce přísnější regulací hypoték docílit toho, aby už hypoteční úvěr nedostával každý jako doposud. Aktuálně Češi splácejí téměř bilion korun. Navíc jen za letošní první čtvrtletí si podle Fincentrum Hypoindex napůjčovali rekordních 58 miliard korun. ČNB se obává, že řada lidí by mohla mít potíže úvěr splácet.
To je hlavní důvod, proč by se přísnější pravidla podle ČNB měla vztahovat i na refinancování hypotéky. Centrální banka chce, aby se na refinancovaný úvěr nahlíželo jako na úplně nový. To by mohli na svých financích citelně pocítit hlavně lidé původně s velmi nízkou úrokovou sazbou. Při přechodu za lepším úrokem k nové bance by od nich mohly být znovu požadovány úspory na část nemovitosti, ale i vyšší příjem.
„Při refinancování nedochází ke koupi nové nemovitosti a tím ani k dalšímu tlaku na růst cen nemovitostí, který chce centrální banka zákonem zmírnit,“ připomněl Votava, že současný vysoký zájem o hypotéky výrazně zvedl ceny bytů a domů.

Lidé stále dofinancovávají hypotéky jinými úvěry

Pro mladé lidi toužící po vlastním bydlení je získat hypoteční úvěr čím dál těžší. Naspořeno nemají, ale nájem se jim platit nechce. Trendem je teď dofinancování hypoték úvěrem ze stavebního spoření. Úvěry ze stavebního spoření zhruba po pěti letech, během kterých zájem o ně klesal, získávají opět na oblibě.
Jenže bankovní instituce si tzv. „dorovnávacími úvěry“ koledují o další omezení. České národní bance se takové dofinancování hypoték nelíbí. Centrální banka chce, aby lidé opravdu měli naspořené své vlastní peníze, než se pustí do splácení hypotéky. „Regulace se týká nejen hypoték, ale právě také úvěrů ze stavebních spořitelen, které jsou zajištěny nemovitostí,“ připomíná tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Pomohou rodiče

Čím dál častěji také mladým lidem pomáhají rodiče. Když nemají vlastní peníze, které by svým potomkům mohli půjčit, ručí alespoň svou nemovitostí. „Z našich průzkumů plyne, že tak pomáhá téměř polovina rodičů, zejména ve větších městech. Od dubna se zájem dát do zástavy nemovitost rodičů při sjednání hypotéky lidí do 30 let meziročně navýšil o 15 procent,“ popisuje mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *