EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Text: David Krůta

19. 05. 2017

0 komentářů

Půjčka pro každého…

 

Půjčka pro každého… s minimálním úrokem. Jsme tu pro vás. Odpustíme vám až polovinu splátek. Takové a mnohé další slogany se na nás každý den hrnou z televizních obrazovek a novinových titulků.

Loading 


Jsou opravdu půjčky tak nevinné jak se na první pohled zdají? V čem je ten pověstný háček? Na co myslet, když si jdeme pro peníze, které mnohdy ani nepotřebujeme?

Když je ten hokej…

Je to až k nevíře, ale mnoho lidí se do dluhové pasti dostane velmi lehce. Svojí nerozvážností. Klasickým příkladem může být zbytečná koupě spotřebního zboží nebo společenské dogma, které je třeba naplnit. Přece každý musí v létě k moři. Vánoce jsou přece o drahých dárcích. A na to mistrovství se přeci nebudeme koukat na staré televizi, musíme si pořídit novou.
V každém takovém okamžiku však v našem skutku chybí prosté slovíčko „potřebujeme“. Mnohdy totiž zjistíme, že nám vyhoří pračka, odejde lednička nebo se pokazí drahá součástka na autě. A co teď? Splácíme dovolenou, kterou jsme si mohli odpustit ale opravené auto je pro nás mnohem důležitější, protože nám slouží denně.
Co dál? Další půjčka? Když nám ji banka už neposkytne, půjdeme cestou nebankovních půjček? Vždy důkladně zvažujte nezbytnost vašich výdajů. Říká se tomu „finanční gramotnost“ a toto kritické myšlení a sebekontrola je mnohdy to první, co domácnost dělí od velkých problémů.

Bankovní a nebankovní půjčky

Pokud opravdu potřebujete půjčku, vždy je na výběr ze dvou cest. První je cesta bankovních půjček, kde vás čeká důkladnější kontrola ze strany bankovního domu a úrok cca 6 – 10 %. Důležitým faktorem je také RPSN, které se u bankovních domů pohybuje v rozmezí 7 – 20 %. Mnohdy se stane, že pokud již máte nějakou půjčku, banka nemusí další půjčku poskytnout.
Druhou cestou je cesta nebankovních půjček od společností jako Provident Financial, Cofidis, Zaplo a mnohých dalších. Řada těchto společností nabízí rychlé půjčky, kde například nepotřebujete ručitele. Mnoho poskytovatelů se chlubí i tím, že nenahlíží do registru dlužníků nebo že neřeší aktuální finanční situaci žadatele.
Vždy najdete společnost, která vám půjčí takřka za jakýchkoliv okolností. Druhou stranou mince je pak vysoký úrok. Výjimkou není 30% úročení a RPSN může dosahovat i více než 100 %. Mnoho nebankovních poskytovatelů účtuje vysoké poplatky za vedení účtu nebo za zprostředkování půjčky.

Průměrná půjčka

Ke konci března tohoto roku banky v České republice měly rozpůjčováno 5,1 bilionu korun. Objem úvěrů poskytnutých rezidentským domácnostem v ČR dosáhl v březnu 2017 výše přes 1,4 bilionu korun. Z toho téměř 75 % činí úvěry poskytnuté na bydlení – převážně hypotéky. Spotřebitelské úvěry zaujímají necelých 221 miliard Kč.
Pozitivní zprávou je, že klesá procento úvěrů, které dlužníci nezvládají splácet. V současné době domácnosti mají problémy se splácením 2,9 % všech úvěrů. V roce 2013, kdy se jednalo o 5,3% úvěrů.
Graf 1: Úvěry rezidentským domácnostem podle účelu (mld. Kč) a podíl úvěrů se selháním (%)
Vývoj úvěrů domácnostem a podíl nesplácených půjček
Zdroj: ČNB
Průměrný občan si nejčastěji půjčuje pro spotřebitelské účely mezi 130 až 150 000 Kč na dobu pěti let. Pokud pomineme hypotéky, kde je účel zcela jasný, nejčastěji si lidé půjčují za účelem nákupu spotřební elektroniky a rekonstrukce. Každý desátý člověk si bere půjčku za účelem splacení starších úvěrů. Poté následují ostatní důvody, jako koupě automobilu, dovolená a podobně.

Mapaexekucí.cz

Odvrácenou stranou půjček jsou exekuce, do kterých se lidé dostanou v okamžiku nesplácení. V rámci projektu „Předluženost v ČR“ vznikl webový portál Mapaexekucí.cz, který na jednom místě přehledně zobrazuje aktuální podíl exekucí ve společnosti.
V současné době je v naší zemi přes 4,5 milionu otevřených exekučních řízení a přes 834 tisíc lidí v exekuci. Co je ještě více alarmující, je skutečnost, že přes 413 tisíc lidí má více než čtyři exekuce najednou. A přes 140 tisíc lidí má více než deset exekucí najednou.
Graf 2: Mapa exekucí
Mapa exekucí
Zdroj: Mapaexekucí.cz
Nejvážnější je situace v Ústeckém kraji, kde je 16,6 % osob v exekuci. Z toho nejkritičtější situace je na Moldavě a v části Trmice, kde je v exekuci 39 %, respektive 35 % obyvatel starších 15 let.
Celkově je v rámci exekučních řízení vymáháno přes 355 miliard Kč. Průměrně tak na každého dlužníka připadá exekuce ve výši přes 400 000 Kč. Tato čísla samozřejmě hodně ovlivňuje místo bydliště. Zejména v Praze, Brně a dalších větších městech mají větší podíl exekuce půjček s vyšší jistinou. V Karlovarském a Ústeckém kraji je průměrná exekuce několikrát nižší, ale dluží mnohonásobně více lidí.
Další stovky miliard ovšem Češi dluží i nejrůznějším nebankovním společnostem, drobným firmám ale i soukromým osobám. Podle údajů z živnostenského rejstříku a odhadů ministerstva financí se půjčováním peněz živí v Česku zhruba 57 tisíc osob či malých firem. To by mělo ale skončit s novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který úvěrové podnikatele protřídí.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *