EUR 24.495

USD 21.737

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.737

Text: František Veselý

24. 09. 2020

Realitní trh: Praha nabízí více pronájmů, v regionech nemovitosti zlevňují

 

Navzdory ekonomické krizi, kterou zapříčinil nouzový stav, realitní trh v České republice neskomírá. Developeři nadále staví a prodávají, v Praze je více nemovitostí k pronájmu a v regionech je zájem nejen o nemovitosti k bydlení, ale také o chaty a chalupy. 

Po skončení nouzového stavu způsobeného Covidem, se realitní transakce vrátily na svá předkrizová čísla. Některé výsledky hovoří zároveň o nárůstu realitních transakcí. To je dáno především tím, že transakce, které se nevyřídily v nouzovém stavu se začaly vyřizovat po jeho skončení. Tím došlo tedy k nárůstu,“ vysvětluje Kamila Houšková z portálu Bydlisnami.cz.

V Praze v červenci meziročně klesly ceny nájmů u průměrných bytů o velikosti kolem 60 metrů čtverečních o 9,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 jde dokonce o 16procentní pokles. Ceny nájemného v Praze se během posledního pololetí snížily o více než 10 %, jak vyplývá z údajů portálu Realitymix.cz.
Podle společnosti GarantovanyNajem.cz klesla poptávka po nájemním bydlení až o 50 %, naopak nabídky rostou. Někteří zájemci totiž pocházeli z ciziny nebo v Praze přebývali dočasně.

„Propad v turistické branži rezonoval v oblasti krátkodobých nájmů, kde poptávka prakticky přestala existovat. Majitelé tak byli nuceni přenést své nemovitosti na trh s nájmy dlouhodobějšími. Rázem se na něm objevily tisíce nových bytů v lukrativních lokalitách s velmi dobrým stavem a vybavením. To nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou ještě více vychýlilo,“ vysvětluje Tomáš Suchomel, výkonný ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz. Dalším faktorem je tlak současných nájemníků na snížení cen nájmů s ohledem na vládní opatření.

Pronájmy v Praze mají vliv na regiony

REKLAMA

Krize většinou ceny nemovitostí srazí, ale letos bylo patrné jen mírné zhoupnutí. „V poslední době na realitním trhu sledujeme nárůst nabídky prodejů v panelových domech a nabídku nájemního bydlení v Praze. Všem je nyní jasné, že zvýšení nabídky pronájmů je způsobeno sníženou činností Airbnb,“ popisuje Houšková.
Větší nabídka pronájmů v Praze ovlivňuje i chod života v regionech. Ceny pronájmů se v jiných městech snížily, a to právě kvůli zvýšené nabídce v Praze. Podle realitního portálu Bydlisnami.cz se například byt 2+1 v Mostě v dobré lokalitě před krizí nabízel až za 12 tisíc korun. Momentálně se tato nabídková cena snížila o 10–20 procent.

Chaty a chalupy jsou stále v kurzu

Sehnat rekreační objekt v dobrém stavu byl letos opravdu oříšek. I kvůli složitějšímu cestování lidé trávili léto na chatách. Jejich ceny meziročně vzrostly zhruba o 30 procent a poptávka je stále veliká.

„Naši makléři potvrzují, že o chalupy ve více odlehlých koutech republiky je nebývalá poptávka. Hlavní roli hraje možnost skrýt se před ostatními, současný stav chalupy se nově dostává až na druhé místo. Takových objektů je však jen málo,“ říká mluvčí realitní kanceláře RE/MAX Tomáš Hejda.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Analýza – krize vlastnění, nikoliv bydlení

Téma nemovitostí – hlavně pak jejich cen – rezonuje v české společnosti setrvale již mnoho let. Vlastnické bydlení zaujímá naprosto stěžejní pozici v ekonomickém uvažování Čechů, kteří v něm vidí nejen řešení vlastní bytové situace, ale například i bezpečnou investici, způsob zajištění na stáří, symbol vlastní nezávislosti či měřítko společenského úspěchu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 01. 2022

splatnost nájemného

Kdy je splatné nájemné?

Pronajímatel si s nájemcem mohou ve smlouvě o nájmu ujednat úhradu nájemného na základě vystavených faktur. V jakém případě je pak nájemné splatné?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

25. 01. 2022

Trendy – vysoká poptávka po rezidenčním bydlení, změny v prodeji a mylné vize o práci z domova

Situace na trhu s nemovitostmi přinesla v uplynulých dvou letech kvůli koronakrizi změny několika trendů. Změny se týkají rezidenčních i komerčních nemovitostí. Schůzky v souvislosti s nákupem nemovitosti totiž probíhají povětšinou online a na podpis smluvních dokumentů je potřeba více času. Navíc enormně vzrostla poptávka po rezidenčním bydlení a nemovitostech jako investici.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *