EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

Text: Monika Lukešová

22. 03. 2013

1 komentář

Sto tisíc klientů bude letos refinancovat hypotéku. Banky se perou o stomiliardový koláč

 


 

Zhruba 60 procent Čechů mající hypoteční úvěr může v letošním roce svou hypotéku refinancovat, banky se tedy poperou o sto tisíc klientů a sto miliard korun. Různé marketingové akce, bonusy a slevy se tedy budou týkat převážně refinancování. Banky se budou předhánět v tom, jak brzo budou své klienty o nové fixaci informovat a jak dlouho dopředu bude mít klient novou úrokovou sazbu garantovanou.

„Výsledky exkluzivního průzkumu UniCredit Bank odhalují, že 77 % žadatelů o refinancování hypotéky začne sbírat informace 2 až 5 měsíců před koncem jejich úrokové fixace a více než polovina z nich se snaží o nové sazbě vyjednávat i s cizími bankami. Zájemci o refinancování však nemusí čekat na konec fixace jejich hypotéky, poskytneme jim ihned výhodnou úrokovou sazbu a garantujeme ji až do konce tohoto roku,“ uvádí Giovanni Guidi, ředitel osobního bankovnictví UniCredit Bank.

Refinancování je velký byznys pro banky a možnost jak ušetřit pro klienty. Lidé, kterým letos končí fixační období, mohou jásat. Například v únoru roku 2008 byla průměrná úroková sazba 5,55 procenta. Letos se únorová úroková sazba vyšplhala jen na 3,21 procenta. Ten, kdo refinancuje hypotéku s pětiletou fixací, tedy může ušetřit až dvě procenta.

Podle UniCredit Bank mělo skoro 70 procent dotázaných v době sjednání hypotéky sazbu vyšší než čtyři procenta a necelých 40 procent dokonce přes pět procent. Nejen, že tedy klesla úroková sazba, ale také zesílilo konkurenční prostředí. Banky totiž leckdy nabízejí výhodnější úrokové sazby při refinancování, než při sjednávání nové hypotéky.

Vyjednávat se vyplatí

Pokud vám tedy končí fixace, poohlédněte se po lepší úrokové sazbě. Nejlepší je nejen si zjistit, jaký úrok vám nabídne stávající banka, ale také si zmapovat konkurenci. Skoro 50 procent respondentů se chystá vyjednávat o nové úrokové sazbě s vlastní bankou a zhruba 60 procent jich plánuje obejít vícero bank. Pouze 10 procent dotázaných se spokojí s tím, co mu nabídne jeho domovská banka.

REKLAMA

A kdy je nejvhodnější se o novou sazbu začít zajímat? Nejoptimálnější je, začít trh mapovat dva až tři měsíce před koncem fixačního období. Dvě třetiny lidí se o sazby konkurenčních bank začnou zajímat dva až pět měsíců předem, zhruba 16 procent lidí čeká na nabídku stávající banky a pak teprve začne jednat. Nejméně lidí, tedy sedm procent, si úrokové sazby při refinancování zjišťuje více jak pět měsíců před koncem fixace.

Při refinancování se lidé často nezajímají, z čeho se skládá nabídnutá cena hypotéky, nejpodstatnější pro ně je konečná měsíční splátka a úroková sazba. Úrokové sazby u hypotečních úvěrů jsou stále na velice nízké úrovni.

Refinancování je možnost, jak ušetřit peníze

Průzkum ohledně refinancování hypoték provedla také ZUNO Bank. Podle jejich výsledků 80 procent Čechů ví, co je refinancování a 76 procent vítá možnost hypotéku refinancovat, a to kvůli značné úspoře finančních prostředků.

“Refinancování je zajímavý produkt hlavně v současném dynamickém období, kdy si lidé dávají víc pozor na to, kolik utrácejí, hlavně pokud už nějakou půjčku mají,” říká Peter Lakata, šéf produktového managementu ZUNO.

REKLAMA

„Ti, kteří nejsou spokojeni s tím, kolik platí své bance každý měsíc, to mohou změnit právě díky refinancování, a svoje ušetřené peníze utratit za něco zajímavějšího. Stačí si projít nabídky na trhu a požádat si o tu nejvýhodnější – což je se ZUNO možné i online,” dodává. 

Podle průzkumu ZUNO Bank jen 18 procent dotázaných nikdy o refinancování hypotečního úvěru neslyšelo.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • poradce001@seznam.cz

    25 března, 2013

    Nemusíte obíhat hypoteční banky a zjišťovat jejich aktuální podmínky. Stačí jedna schůzka s naším hypotečním specialistou. Pokud chcete float tak umíme pod 2% p.a. a 5letý fix pod 3% p.a. Pokud máte zájem tak mi napište email.

    Odpovědět