EUR 25.015

USD 22.963

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.015

USD 22.963

Text: Jana Zámečníková

29. 08. 2017

Zpřísnění hypoték odročeno. Kdy získá ČNB větší pravomoci?

 

Zájemci o hypotéku si mohou oddychnout. Zpřísnění hypoték se alespoň na čas odkládá. Česká národní banka (ČNB) zatím větší pravomoci na omezení hypoték do rukou nedostane. Poslanci již před podzimními volbami novelu zákona o ČNB schválit nestihnou.

Loading



 


Poslanci minulý týden rozhodli o programu poslední schůze před říjnovými volbami. Novela zákona o ČNB se k jednání v Poslanecké sněmovně již nedostane. Podle šéfa rozpočtového výboru sněmovny Václava Votavy se na tom shodly všechny poslanecké kluby.
Doporučení, které dnes ČNB využívá, centrální bance nestačí, přestože je banky vesměs dodržují. Zákonné pravomoci, které by dala novela zákona o ČNB, by jí měly pomoci k dalšímu zpřísnění hypoték.

Třikrát a dost?

ČNB ale omezuje hypotéky již od června 2015, kdy vydala soubor doporučení, kterými omezila poskytování stoprocentních hypoték. Podíl nově poskytnutých úvěrů s LTV (Loan to Value – objem poskytované hypotéky k zástavní hodnotě nemovitosti) od 90 do 100 % neměl překročit 10 % celkového objemu úvěrů. Od 1. října 2016 pak limit LTV snížila na 95 % a 10% limit posunula do pásma od 85 do 95 % LTV.
A postupné utahování hypotečních kohoutů pokračovalo i v letošním roce, kdy došlo k třetímu zpřísnění hypoték. Od 1. dubna 2017 se limit LTV posunul o dalších 5 procentních bodů na 90 %. Objem poskytovaných hypoték v pásmu LTV od 80 do 90 % navíc nesmí od té doby překročit 15 % nově poskytnutých hypoték.
Nižšími limity LTV se snaží ČNB předejít prasknutí realitní bubliny. Snižování limitů LTV je v souladu s nárůstem odhadovaného nadhodnocení cen bytů, které vede ke zvýšení rizikovosti hypotečních úvěrů pro jejich poskytovatele,“ uvedla ČNB ve Zprávě o finanční stabilitě 2016/2017. Sama centrální banka přiznává, že se doporučení účinkem veskrze nemíjí. Banky při nedodržování může navíc potrestat zvýšením kapitálových požadavků.

Doporučení ČNB nestačí

ČNB však chce zasahovat do hypotečního trhu více. Tvrdší nastavení pravidel a jejich vymáhání by centrální bance umožnila právě novela zákona o ČNB, která narazila v Poslanecké sněmovně již při prvním čtení. Z čistě „technické“ novely se rázem stalo politické téma.
Proti novele se postavili odborníci z řad finančních institucí při odborném semináři v Poslanecké sněmovně na začátku května. Zvýšení pravomocí ČNB kritizovali ekonomové i finanční zprostředkovatelé. Rozpočtový výbor pak v červnu doporučil, aby se například nová omezení stanovená ČNB nevztahovala na refinancování hypoték.
Zastánce z řad odborníků nenašly ani další limity pro poskytování hypoték. A to především limity ukazatele DSTI (Debt Service to Income), tedy celkové splátky úvěrů včetně poplatků a úroků k příjmu, a LTI (Loan to Income – v novele označované jako DTI – Debt to Income), tedy poměr úvěru k čistému příjmu domácnosti či žadatele o úvěr.
Vlna nevole donutila i ČNB slevit z některých parametrů těchto ukazatelů. Ve Zprávě o finanční stabilitě 2015/2016 ještě ČNB uváděla hodnotu ukazatele LTI ve výši 5. Následující Zpráva o finanční stabilitě 2016/2017 však již hovoří o hodnotě LTI 8: „Za hodnoty ukazatelů, nad kterými dochází k výraznému zvýšení rizik nesplácení úvěru (vysoce rizikové hodnoty ukazatelů), lze považovat u LTI 8 a u DSTI 40 %.“

ČNB se nehodlá vzdát

Centrální banka se nových pravomocí nehodlá vzdát a za novelu bude bojovat i po volbách. „O prosazení novely budeme samozřejmě usilovat i v dalším volebním období,“ řekla pro HN mluvčí ČNB Markéta Fišerová. Centrální banka podle ní tento nástroj potřebuje, aby mohla zajistit zdraví bank. „Jde o plnění jednoho z našich zákonných mandátů, kterým je finanční stabilita,“ dodala.
Novelu však čeká ještě dlouhá a trnitá cesta. Po volbách ji musí znovu projednat a schválit nová vláda a Poslanecká sněmovna. Na větší pravomoci si tak ČNB bude muset počkat minimálně rok. Proces schvalování se ale vzhledem k četným hlasům odpůrců může protáhnout i na delší dobu. Ve hvězdách je i finální podoba novely.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Která banka se v únoru přiblížila prolomení 4% hranice?

Které banky jsou štikami českého hypotéčního trhu? Už několik měsíců je to zejména Moneta, které ale zdatně sekunduje Fio banka. Obě tyto finanční instituce aktuálně nabízejí nejvýhodnější sazby hypotečních úvěrů. Moneta se únorovým snížením sazeb u tří a pětileté fixace výrazně přiblížila k prolomení hranice čtyř procent. K tomu, aby její sazby začaly trojku, jí schází už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 02. 2025

Swiss Life Hypoindex: Začíná sezóna jarních akčních nabídek lepších sazeb

Hypoteční sazby sice klesají, ale jen velmi pozvolna. Průměrná nabídková sazba dosáhla v únoru 2025 podle Swiss Life Hypoindexu 5,11 %, což je jen nepatrný pokles oproti lednu. Banky sice přicházejí s jarními akcemi, avšak na razantní zlevňování hypoték si Češi budou muset počkat. Nepříjemné překvapení proto čeká na domácnosti, kterým letos končí například pětileté […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Swiss Life Select

07. 02. 2025

Hypotéky se loni probudily z „klinické smrti“. Vyplatí se čekat na nižší sazby?

Po propadech z let 2022 a 2023 poskytly banky a stavební spořitelny klientům na financování bydlení 275 miliard korun, což je meziroční nárůst o 83 procent. Úrokové sazby hypoték oproti tomu klesaly podstatně pomaleji, než se čekalo. I tak se ale dostáváme na nejnižší úroveň za poslední tři roky. Je teď správný čas na pořízení vlastního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 02. 2025