Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Aleš Michl: Banky nemají důvod hypotéky dále zdražovat, pokud ČNB nezvýší sazby

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Aleš Michl uvedl, že banky nemají důvod k dalšímu zdražování hypoték, dokud centrální banka opět nezvýší základní úrokové sazby. Ekonomice by podle něj prospěl opatrný růst sazeb o 0,25 procentního bodu.

„Ekonomice by prospěl opatrný růst úrokový sazeb o 0,25 procentního bodu. A to opatrný říkám proto, že sleduji vývoj v Německu a zahraničí a nechci signalizovat dopředu víc než jedno zvýšení. Když se podívám na českou ekonomiku, tak tam je to jasné, růst úrokových sazeb. Když se podívám na Německo, tak tam jsem opatrný,“ uvedl Aleš Michl.

„ČNB ovlivňuje krátké úrokové sazby, ale ty delší pětileté a víc jsou nyní stlačeny výrazně dolů, a trh nemovitostí by tak dále mohl přerůstat do bubliny. Proto byla zavedena pravidla pro nové hypotéky,“ uvedl Aleš Michl.

Pravidla pro poskytování hypoték není ale podle něj nutné dále zpřísňovat. Limity ukazatele DSTI, podle kterého nesmí měsíční splátka klienta překročit 45 procent jeho čistého měsíčního příjmu, by navíc mohly klesnout. „S růstem sazeb tento indikátor ztrácí na významu,“ podotkl.

Zákon o ČNB ale centrální banka podle Aleše Michla potřebuje. „Zbytečně se z toho stalo politické téma. Ministerstvu financí se do toho moc nechce. Ale centrální banka k tomu, aby mohla plnit cíl finanční stability, zákon potřebuje,“ dodal.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *