Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

ČNB pročistila trh půjček

Česká národní banka (ČNB) ukončila k 1. červnu udělování licencí nebankovním poskytovatelům půjček. Ze 108 žadatelů získalo licenci 84 poskytovatelů půjček. Proces licencování odradil podle odborníků stovky malých firem. ČNB má před sebou ale ještě další úkoly.

„Vydáním licencí to teprve všechno začíná,“ říká člen bankovní rady ČNB Tomáš Nidetzký, který má dohled nad finančním trhem na starosti. „My jsme vlastně udělali takovou technickou prohlídku těch, kdo v oboru působí, rozdali jsme řidičské průkazy, řekli jsme si, jak se bude projíždět křižovatkami. Ještě jsme ale nekontrolovali, jak ten provoz nově funguje v praxi.“

Trh poskytovatelů nebankovních půjček se výrazně pročistil a zároveň nepozorujeme ani masivnější přesun společností do nelegální zóny,“ říká Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni. Ve srovnáním se stavem zhruba před rokem a půl podle něj získala licenci pouze jedna z deseti firem.

ČNB bude pokračovat kontrolami v praxi. Budeme chtít vidět v praxi, že to, co nám firmy slíbily na papíře a co jsme jim schválili, také dodržují: tedy postupy, posuzování bonity klientů, způsoby jednání s těmi, kteří nesplácejí, vymáhání i odměňování,“ vysvětluje Tomáš Nidetzký.

Zdroj: iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *