EUR 24.370

USD 22.523

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.370

USD 22.523

Text: Milan Vodička

16. 09. 2021

0 komentářů

Anketa: Jak zlepšit dostupnost bydlení – SPD

 

Další politickou stranou, která zaslala odpovědi do ankety serveru hypoindex.cz na téma jak zlepšit dostupnost bydlení, je SPD. Přečtěte si odpovědi předsedy Programové komise SPD Radovana Víchy.

Loading 

S jakým programem na dostupné vlastní bydlení jdete do letošních sněmovních voleb?

Jde o provázaný soubor legislativních opatření a dalších kroků.

Prioritou je – což vychází z našeho programového projektu Rodina na 1. místě  – zavedení velmi výhodných manželských půjček (ve výši 800 000 Kč) pro pracující rodiny. Tyto půjčky by obsahovaly mechanismus významného snížení splácené částky vždy po narození dítěte v rodině.

A dále bychom chtěli do právního řádu zavést možnost poskytnutí státního příspěvku určeného na splácení hypotéky rodinám v době, kdy jeden z rodičů pečuje o dítě v rámci tzv. rodičovské dovolené.

V oblasti posílení ekonomické schopnosti občanů a rodin pořídit si vlastní bydlení považujeme za velmi důležité i naše návrhy na změny v zákoně o daních z příjmu, zejména velmi výrazné zvýšení daňových zvýhodnění na děti – na dvojnásobek u prvního a druhého dítěte v rodině a na čtyřnásobek u třetího a každého dalšího dítěte – a na zvýšení daňové slevy na poplatníka a jeho manželku (popř. manžela).

REKLAMA

Patří sem i náš návrh na výrazné zvýšení porodného na první a druhé dítě a nově i vyplacení porodného i u třetího a každého dalšího narozeného dítěte pro pracující rodiče.

Druhou důležitou oblastí je tzv. strana nabídky v oblasti bydlení – tzn. rozšíření nabídky cenově dostupných nemovitostí, a to jak vlastnického, tak i nájemního bydlení – z iniciativy státu (popř. samospráv – krajů a obcí).

Zde chceme především podpořit výstavbu (nejen) startovacích a seniorských bytů a družstevní bydlení. A to jak formou přímé výstavby státních (krajských, městských, obecních) bytů, anebo formou bezúplatného převodu nemovitostí (budov a pozemků) na kraje a obce.

Důležitá zde bude i podpora ve formě určitých daňových zvýhodnění bytové výstavby popř. státní garance úvěrů pro kraje a obce.

A v neposlední řadě aktuálně navrhujeme určitou podobu státní podpory těch podnikatelů (typicky v oblasti cestovního ruchu a ubytovacích služeb) zasažených dopady koronaviru a mimořádných opatření, kteří by své komerční podnikatelské nemovitosti transformovaly na bytové domy apod.

REKLAMA

Proč by podle vás měl tento váš plán fungovat, kdy jej chcete v případě, že byste byli součástí vlády, prosadit?

Domníváme se, že jde o užitečné a funkční návrhy jak na straně poptávky, tak i nabídky v segmentu bydlení a bytové výstavby, vycházející z naší české reality a reflektující největší problémy v této problematice – což je cenová (ne)dostupnost a nabídka nemovitostí určených k bydlení.

Pokud bychom byli součástí budoucí vlády, určitě bychom chtěli tyto plány realizovat v průběhu následujícího čtyřletého volebního období v rámci Programového prohlášení vlády. Ale budeme se samozřejmě snažit maximum z nich prosadit i z případné opozice, což děláme v legislativní oblasti po celou dobu našeho účinkování ve Sněmovně.

Jaké konkrétní aktivity ve zlepšení dostupnosti vlastního bydlení jste podnikli v posledních třech letech?

Jednoznačně sem patří úspěšné prosazení prvního programového bodu z  našeho projektu Rodina na 1. místě, který se týkal zlepšení situace v oblasti bydlení, a to zrušení daně z převodu nemovitých věcí, který už byl z naší iniciativy prosazen do praxe.

REKLAMA

A dále jde o již v minulém roce podané návrhy na zvýšení daňových slev a daňových zvýhodnění na děti, které by výrazně posílily koupěschopnou poptávku a disiponibilní příjmy domácností využitelné na pořízení bydlení.

Co podle vás dosavadní vlády v této oblasti podcenily?

Prakticky všechno, a nejen tyto vlády, ale všechny vlády po roce 1990. Ať už jde o katastrofální podobu stavebního zákona a kritickou praxi stavebního řízení, tak i o naprostou rezignaci na státní (krajskou, městskou, obecní) bytovou výstavbu, která by cenově konkurovala soukromé developerské výstavbě. Minimální nebo nulová byla – a je – i podpora rodin a domácností v daňové oblasti.

 

Předchozí odpovědi:

Anketa: Jak zlepšit dostupnost bydlení – KSČM

Anketa: Jak zlepšit dostupnost bydlení – ODS

Anketa: Jak zlepšit dostupnost bydlení – Pirátská strana a STAN

Anketa: Jak zlepšit dostupnost bydlení – KDU-ČSL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Brusel chystá další nesmyslný diktát – zákaz plynových kotlů pro domácnosti

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů. Zákaz by měl platit už od roku 2029. Český stát přitom ještě nedávno lidem na pořízení plynového kotle přispíval. Celkově na podporu tohoto typu vytápění v domácnostech […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *