EUR 24.710

USD 23.709

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.710

USD 23.709

Text: Milan Vodička

16. 09. 2021

0 komentářů

Anketa: Jak zlepšit dostupnost bydlení – SPD

 

Další politickou stranou, která zaslala odpovědi do ankety serveru hypoindex.cz na téma jak zlepšit dostupnost bydlení, je SPD. Přečtěte si odpovědi předsedy Programové komise SPD Radovana Víchy. 

S jakým programem na dostupné vlastní bydlení jdete do letošních sněmovních voleb?

Jde o provázaný soubor legislativních opatření a dalších kroků.

Prioritou je – což vychází z našeho programového projektu Rodina na 1. místě  – zavedení velmi výhodných manželských půjček (ve výši 800 000 Kč) pro pracující rodiny. Tyto půjčky by obsahovaly mechanismus významného snížení splácené částky vždy po narození dítěte v rodině.

A dále bychom chtěli do právního řádu zavést možnost poskytnutí státního příspěvku určeného na splácení hypotéky rodinám v době, kdy jeden z rodičů pečuje o dítě v rámci tzv. rodičovské dovolené.

V oblasti posílení ekonomické schopnosti občanů a rodin pořídit si vlastní bydlení považujeme za velmi důležité i naše návrhy na změny v zákoně o daních z příjmu, zejména velmi výrazné zvýšení daňových zvýhodnění na děti – na dvojnásobek u prvního a druhého dítěte v rodině a na čtyřnásobek u třetího a každého dalšího dítěte – a na zvýšení daňové slevy na poplatníka a jeho manželku (popř. manžela).

REKLAMA

Patří sem i náš návrh na výrazné zvýšení porodného na první a druhé dítě a nově i vyplacení porodného i u třetího a každého dalšího narozeného dítěte pro pracující rodiče.

Druhou důležitou oblastí je tzv. strana nabídky v oblasti bydlení – tzn. rozšíření nabídky cenově dostupných nemovitostí, a to jak vlastnického, tak i nájemního bydlení – z iniciativy státu (popř. samospráv – krajů a obcí).

Zde chceme především podpořit výstavbu (nejen) startovacích a seniorských bytů a družstevní bydlení. A to jak formou přímé výstavby státních (krajských, městských, obecních) bytů, anebo formou bezúplatného převodu nemovitostí (budov a pozemků) na kraje a obce.

Důležitá zde bude i podpora ve formě určitých daňových zvýhodnění bytové výstavby popř. státní garance úvěrů pro kraje a obce.

A v neposlední řadě aktuálně navrhujeme určitou podobu státní podpory těch podnikatelů (typicky v oblasti cestovního ruchu a ubytovacích služeb) zasažených dopady koronaviru a mimořádných opatření, kteří by své komerční podnikatelské nemovitosti transformovaly na bytové domy apod.

REKLAMA

Proč by podle vás měl tento váš plán fungovat, kdy jej chcete v případě, že byste byli součástí vlády, prosadit?

Domníváme se, že jde o užitečné a funkční návrhy jak na straně poptávky, tak i nabídky v segmentu bydlení a bytové výstavby, vycházející z naší české reality a reflektující největší problémy v této problematice – což je cenová (ne)dostupnost a nabídka nemovitostí určených k bydlení.

Pokud bychom byli součástí budoucí vlády, určitě bychom chtěli tyto plány realizovat v průběhu následujícího čtyřletého volebního období v rámci Programového prohlášení vlády. Ale budeme se samozřejmě snažit maximum z nich prosadit i z případné opozice, což děláme v legislativní oblasti po celou dobu našeho účinkování ve Sněmovně.

Jaké konkrétní aktivity ve zlepšení dostupnosti vlastního bydlení jste podnikli v posledních třech letech?

Jednoznačně sem patří úspěšné prosazení prvního programového bodu z  našeho projektu Rodina na 1. místě, který se týkal zlepšení situace v oblasti bydlení, a to zrušení daně z převodu nemovitých věcí, který už byl z naší iniciativy prosazen do praxe.

REKLAMA

A dále jde o již v minulém roce podané návrhy na zvýšení daňových slev a daňových zvýhodnění na děti, které by výrazně posílily koupěschopnou poptávku a disiponibilní příjmy domácností využitelné na pořízení bydlení.

Co podle vás dosavadní vlády v této oblasti podcenily?

Prakticky všechno, a nejen tyto vlády, ale všechny vlády po roce 1990. Ať už jde o katastrofální podobu stavebního zákona a kritickou praxi stavebního řízení, tak i o naprostou rezignaci na státní (krajskou, městskou, obecní) bytovou výstavbu, která by cenově konkurovala soukromé developerské výstavbě. Minimální nebo nulová byla – a je – i podpora rodin a domácností v daňové oblasti.

 

Předchozí odpovědi:

Anketa: Jak zlepšit dostupnost bydlení – KSČM

Anketa: Jak zlepšit dostupnost bydlení – ODS

Anketa: Jak zlepšit dostupnost bydlení – Pirátská strana a STAN

Anketa: Jak zlepšit dostupnost bydlení – KDU-ČSL

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Časovaná bomba: nájemníci nebudou mít na doplatky za energie

V posledních měsících dramaticky rostoucí ceny energií budou mít zásadní dopad i na nájemní bydlení. Velká část majitelů těchto nemovitostí má totiž energie napsané přímo na sebe a svým nájemníkům nezměnila výši záloh. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, roční nedoplatky přitom mohou za současné situace i v menším bytě snadno dosáhnout […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

13. 05. 2022

Pět hlavních důvodů, proč nemovitosti nezlevní

Situace na trhu s nemovitostmi je rok od roku napjatější. Nemovitostí je nedostatek a jejich ceny neustále rostou. V tomto roce – díky razantnímu zvyšování úrokových sazeb i opětovnému zpřísňování podmínek poskytování hypotečních úvěrů ze strany ČNB – dojde nejprve k poměrně významnému poklesu poptávky. A tak se naskýtá obvyklá otázka posledních let: můžeme očekávat propad cen na trhu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.