EUR 25.445

USD 21.755

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.445

USD 21.755

Text: Petr Zámečník

24. 08. 2017

Bytové spoluvlastnictví: Povinnosti vlastníka jednotky při provádění stavebních úprav

Vlastnictví bytu nepředstavuje pouze souhrn práv vlastníka jednotky, ale rovněž řadu povinností k ochraně ostatních vlastníků bytů v domě. Jaké jsou povinnosti vlastníka bytu? 


Občanský zákoník například vymezuje povinnosti vlastníka jednotky při stavebních úpravách a současně povinnost vlastníka umožnit přístup do bytu ke kontrole bezpečnosti prováděných stavebních úprav.
Tip: Bytové spoluvlastnictví: Vlastník jednotky je povinen oznámit počet osob v domácnosti

Stavební úpravy a povinnosti vlastníka

V každém domě po určité době nastane potřeba stavební úprav ve formě údržby nebo opravy. Občanský zákoník tak vymezuje povinnost vlastníka jednotky ke zdržení se veškerého jednání, které brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto.
Jestliže jsou tyto stavební úpravy prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, pak je povinen vlastník jednotky do nich umožnit přístup (když byl k tomuto předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu).
Tyto povinnosti vlastníka jednotky při stavebních úpravách platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií. Účelem této zákonné povinnosti je zajištění spolupráce vlastníka jednotky při řádně schválené stavební úpravě.

Právo na náhradu škody

Občanský zákoník však poskytuje ochranu vlastníkovi jednotky, jestliže provádění stavebních úprav způsobí škodu vlastníku jednotky. Společenství vlastníků jednotek nahradí vlastníkovi jednotky škodu, která vznikla poškozením jednotky prováděním výše uvedených stavebních prací. Pokud nevzniklo společenství vlastníků jednotek, tak škodu nahradí poměrně spoluvlastníci domu.
Prováděl-li však tyto práce ve svém zájmu jen některý vlastník jednotky, nahradí škodu sám.

Přístup do bytu k provádění stavebních úprav

Pokud vlastník jednotky upravuje svůj byt a osoba odpovědná za správu domu jej vyzve k umožnění přístupu do bytu, je vlastník jednotky povinen umožnit této osobě přístup do bytu k ověření, zda stavební úpravy neohrožují, nepoškozují nebo nemění společné části.
Občanský zákoník blíže nevymezuje formu výzvy k umožnění přístupu do bytu ani lhůtu ke zpřístupnění bytu. Vzhledem k účelu zákonného ustanovení je však vhodné učinit výzvu písemně a mělo by se jednat o velmi krátkou lhůtu.
Budete-li řešit obdobný případ, lze doporučit vyhledat odbornou právní pomoc k posouzení veškerých aspektů vašeho případu, a to zejména s ohledem na vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

SVJ a družstvo

Družstvo i SVJ v jednom domě: Na co si dát pozor?

Družstevní bydlení nejčastěji chápeme jako předstupeň bydlení vlastnického. Lidé chtějí bydlet ve svém. Není výjimkou, že v jednom domě působí jak původní družstvo, tak nově vzniklé společenství vlastníků jednotek. Důvodem je postupné převádění bytových jednotek do osobního vlastnictví. Jak fungují vedle sebe a na co si dát pozor?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

24. 09. 2021

Shromáždění SVJ

Svolání a průběh shromáždění SVJ

Foto: Shutterstock Vrcholným orgánem společenství vlastníků jednotek je shromáždění, rozhoduje o zásadních otázkách domu. Shromáždění by se mělo konat minimálně jednou ročně. V době platnosti mimořádných opatření při pandemii nebylo možné shromáždění konat, anebo pouze v omezeném počtu osob a za zpřísněných hygienických podmínek. Jaká jsou pravidla pro svolání a průběh shromáždění?

Text: Veronika Hejná

11. 06. 2021

Co nezapomenout napsat do stanov SVJ?

Nepodceňujte stanovy SVJ. Co do nich napsat?

Foto: Shutterstock Společenství vlastníků jednotek je právnická osoba, která má na starosti správu bytového domu a pozemku. K jeho založení dochází schválením stanov, které jsou jakousi „ústavou“ společenství. Ačkoliv zákon povinné náležitosti stanov předepisuje, je dobré uvést do tohoto dokumentu i další otázky týkající se spolužití v bytových domech. Co by vlastníci neměli zapomenout do stanov zakotvit? 

Text: Veronika Hejná

03. 06. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.