EUR 24.545

USD 24.818

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.545

USD 24.818

Text: Monika Lukešová

17. 08. 2018

2 komentáře

Drahé zabezpečení bytu nepotřebujete. Zloděje odradíte i jednoduše

 

Prázdniny se pomalu blíží ke konci, ale sezóna vloupání z daleka nekončí. Lidé často opouštějí své domovy i v září, kdy se vydávají na dovolenou mimo hlavní prázdninové období. Abyste svou nemovitost zabezpečili proti vykradení, nemusíte investovat desítky tisíc do drahého vybavení. 


Všichni si nemohou dovolit pořídit si drahý alarm, či super moderní bezpečnostní kamery. Dají se ale pořídit napodobeniny, které zloděje mohou odradit. Falešné bezpečnostní kamery se otáčejí, blikají jako opravdové a stojí pár korun. Dostupné jsou i různé imitace pohybových čidel a senzorů.
Zloděje může odradit i automatické rozsvěcení světel v bytě, či simulace zapnuté televize. V dnešní době není problém tyto věci ovládat mobilem i na dálku, takže zloděje může zmást jiný čas rozsvěcení světel v bytě.
Tipaři na vykradení bytu se tedy nemusí vůbec dozvědět, že jste na dovolené. „Závěsy a žaluzie by v takovém případě měly zůstat odhrnuté. Výborným pomocníkem jsou pak časové spínače, které v předem nastavený čas umějí rozsvítit světla v pokoji nebo třeba pustit televizi. Ideální je nespouštět spotřebiče a světla vždy ve stejný čas, ale dát prostor jisté nepravidelnosti. V době chytrých domácností lze vše řídit i třeba přímo z pláže prostřednictvím smartphonu,“ popisuje Zbyněk Kočiš, finanční specialista společnosti Poutko.
Dobré je, domluvit se také s příbuznými nebo přáteli, aby se vám do bytu, či domu občas zašli podívat. Ideální je, aby vám nemovitost přímo někdo hlídal a po dobu vaší dovolené tam bydlel.
Když jsou moji rodiče na dovolené, domluvím si buď práci z domova, nebo si také vezmu dovolenou. Bydlím u nich v domě a v podstatě hlídám. Já si užívám malého města, bazén, terasu a rodiče můžou být v klidu, že jim nikdo dům nevykrade,“ popisuje třicetiletá Hana z Prahy.

Sociálním sítím dejte také dovolenou

Už když sociální sítě nebyly tak rozšířené jako dnes, odborníci radili, nedávat fotky z dovolené na Facebook, Twitter, Instagram atd. Ošemetné jsou teď i hastagy typu #dovolená, #konečněvolno #14dníumoře atd. Chcete-li se pochlubit snovou dovolenou, sdílejte fotky raději až po svém návratu.
Podle policejních statistik se do bytů a rodinných domů nejčastěji zloději vloupávají hlavně v červnu a v červenci. Jaro nechává zloděje více méně chladnými. Říká se, že příležitost dělá zloděje, takže v létě nahrávají nejen dovolené, ale i krátké výlety, kdy obyvatelé nemovitosti ve spěchu zapomenout zamknout, či pořádně zavřít okna.
Krádeže vloupáním leden až červenec 2018

Krádeže vloupáním do: Bytů Rodinných domů Chat a chalup
Leden 218 226 123
Únor 405 382 245
Březen 595 622 386
Duben 766 839 510
Květen 963 1 039 613
Červen 1 160 1 260 715
Červenec 1 365 1 476 795
Celkem 5472 5844 3387

Zdroj: Statistiky Policie ČR
Od ledna do července bylo vykradeno celkem 11 316 bytů a rodinných domů. Zloděje pak zlákalo celkem 3 387 chat a chalup. Ty zůstávají také často opuštěny, ačkoli je chatařská sezóna.
I majitelé chat si během letních měsíců rádi dopřejí zahraniční dovolenou a chalupa tak může být delší dobu bez dozoru. A faktem je, že i když majitelé investují do bezpečnostních opatření v jejich domově, na rekreační stavby zapomínají. Takže policisté registrují v loňských letních měsících 945 případů vloupání do víkendových objektů, a to i přesto, že řada těchto chat bývá v rušných chatových osadách a chalupy mnohdy přímo sousedí s trvale obývanými domy,“ varoval Václav Geletič, produktový manažer Slavia pojišťovny.
Objasněnost u vloupání do chat a chalup je relativně nízká a činí přibližně 22 procent registrovaných trestných činů. U bytů je objasněnost vloupání skoro stejné a u rodinných domů je dokonce klesá pod 20 procent.
Někdy je každá rada drahá a žádné osvědčené triky nepomohou. Proto je dobré mít kvalitní pojištění domácnosti. „Pojištění domácnosti dnes již často i v základní variantě kryje rovněž případy krádeží a loupeží. Vedle pojištění nemovitosti se jedná o jeden ze stěžejních pojistných produktů, který ale lidé často neprávem opomíjejí. Správně nastavená pojistka přitom majiteli může pomoci s náhradou velké části ukradených věcí,“ uzavírá Zbyněk Kočiš.
 

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Majitelům nemovitostí hrozí podpojištění, růst cen za 2 roky překročil tolerance pojišťoven

Byty v Praze zdražily jen za poslední 2 roky o téměř 30 procent, v dalších krajských městech pak ještě výrazněji. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz. Pojišťovny přitom připouštějí toleranci ke krácení pojištění do 15, maximálně 20 procent. V případě překročení této tolerance hrozí krácení plnění při pojistné události. Finanční poradci i pojišťovny upozorňují, že na trhu se lze […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Erik Folkov

  1 března, 2019

  My taky nemáme žádné drahé zabezpečení domu. Je pravda, že bydlíme na vesnici a tady se tolik nekrade, jako ve městě. Ale i tak máme kvalitní vchodové dveře s bezpečnostním zámkem a na zahradu máme posuvné dveře https://www.jis.cz/zdvizne-posuvne-dvere/ , které mají dva bezpečnostní prvky, takže se k nám snad nikdo nevloupá.

  Odpovědět

 • František

  26 dubna, 2020

  My máme dle mého názoru dům zabezpečený dobře. Donutily nás k tomu naše předchozí zkušenosti se zloději. Díky nim jsme si domů tedy pořídili alarm a dokonce i takový malý trezor. Ten máme od https://www.trezorypraha.cz/ Třeba na schovávání cenností je úplně ideální.

  Odpovědět