EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Aktuální sazby hypoték: Hypotéky zlevňují i největší hypoteční hráči

 

Zájem o hypotéky upadá a banky hledají způsoby, jak nalákat nové klienty. Snižují hypoteční sazby, nabízejí bonusy a odpouštějí poplatky. Levnější hypotéky nově nabízí Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Hypoteční banka či Wüstenrot. Blýská se na lepší časy? (Aktualizováno)

Loading 


Oddychový čas, který si od zvyšování sazeb vzala Česká národní banka (ČNB), zpomalil růst sazeb na mezibankovním trhu. Banky tak mohly přivítat nový rok slevami a ve zlevňování hypoték pokračovat i během února.
Další důvod pro levnější hypotéky dává bankám klesající zájem o hypotéky. Banky v lednu sjednaly nejméně hypotečních úvěrů za posledních pět let. Hypoteční trh začíná pociťovat dopady regulace hypoték, které od loňského října zavedla ČNB.
Od konce února jsou hypotéky levnější u Air Bank, České spořitelny, ČSOB, Hypoteční banky či Wüstenrot. K tomu si řada bank připravila i poplatkové prázdniny či jiné bonusy.

Air Bank se dostává pod tři procenta

Air Bank zlevnila od 27. února úrokové sazby u hypoték s jedinou nabízenou pětiletou fixací o 0,2 procentního bodu. Hypotéky od 1,5 milionu korun tak může klient získat za 2,99 procenta.
Pokud si ale klient vezme hypotéku na nižší částku, připlatí si. Hypotéky od 700 tisíc do 1,5 milionu korun nabízí Air Bank za 3,09 procenta a hypotéky od 300 do 700 tisíc korun za 3,29 procenta.

Česká spořitelna ukrojila i dvě desetinky

Česká spořitelna snížila úrokové sazby u hypoték od 25. února. Fixace na jeden až pět let zlevnily o 0,1 procentního bodu a fixace na osm až 20 let o 0,2 procentního bodu. Pětileté a osmileté fixace nabízí Česká spořitelna za 3,09 procenta, jednoleté od 4,09 procenta. Desetileté fixace jsou nově za stejnou cenu jako fixace na tři roky, a to 3,19 procenta.
Dalším lákadlem České spořitelny je akční nabídka prvního roku pojištění domácnosti či nemovitosti zdarma k novým hypotékám, a to od začátku příštího týdne do 3. května. Pojistnou smlouvu k hypotéce lze ale podepsat až do 15. května.
Akční nabídka na hypoteční sazby probíhá a bude probíhat i v březnu v mBank. „Naše akční nabídka začíná na 2,69% u 5ti letého fixu s využitím životního pojištění od mBank nebo na 2,79% u úvěrů bez pojištění,“ uvedl tiskový mluvčí mBank Pavel Vlček.

Hypoteční banka rozpouští akční nabídky do garantovaných sazeb

V rámci oslav 11 let v pozici hypoteční jedničky nabídla Hypoteční banka a ČSOB od 11. ledna slevu z hypoteční sazby na 11 dní, na konci ledna akci dále prodloužila až do 11. února. Časově omezená akční nabídka na hypotéky se ale přilila do garantovaných sazeb.
Hypoteční kalkulačka Hypoteční banky a ČSOB první březnový den ukázala, že jsou sazby všech sledovaných fixací o 0,2 procentního bodu nižší. Jednoleté fixace začínají na 3,49 procentech, tříleté na 3,29 procentech a pětileté na 3,19 procentech.
„S účinností od 4. března upravujeme sazby Jasné hypotéky, do úrokových sazeb se promítne rozpuštění individuálního nastavení akčních nabídek za uplynulý měsíc,“ uvedla tisková mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová. Například u hypoték s pětiletou fixací a LTV 70 procent to znamená, že úroková sazba se sníží na 2,79 procenta.

Wüstenrot vrací úroky na listopadovou úroveň

Wüstenrot zlevnila hypotéky s fixací na pět a sedm let o 0,2 procentního bodu a sazby s platností na tři roky o 0,1 procentního bodu. Sazby hypoték s pětiletou fixací se dostaly pod tříprocentní hranici na 2,88 procenta, za stejnou cenu nabízí Wüstenrot i tříleté fixace.
„Zpomalení růstu sazeb na mezibankovním trhu nám umožňuje vrátit úroky hlouběji pod tři procenta, tedy zhruba na úroveň z loňského listopadu,“ říká Marian Holub, produktový manažer pro hypotéky finanční skupiny Wüstenrot.
Kromě nižších sazeb neplatí klienti u Wüstenrotu až do 31. března poplatek za zpracování a poskytnutí úvěru ve výši 2 400 korun. Poplatkové prázdniny se týkají Hypotéky pro vlastní bydlení, Hypotéky dopředu a Hypotéky na cokoliv.

Jarní hypodny v Raiffeisenbank

Stejně jako v loňském roce i letos Raiffeisenbank připravila jarní Hypodny. „Klienti, kteří doloží bance kompletní žádost o hypoteční úvěr do posledního červnového pracovního dne, získají finanční bonus 5 000 korun,“ říká ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich.
Získání bonusu je podmíněno založením účtu u Raiffeisenbank a sjednáním hypotéky s tříletou fixací v minimální výši 1,5 milionu korun. Za poskytnutí a správu hypotečního úvěru navíc klient neplatí žádný poplatek.

Blýská se na lepší časy?

ČNB prozatím další zvyšování základních sazeb odložila. Podle většiny analytiků by si měla dát pauzu na delší dobu a zvýšit sazby v letošním roce maximálně dvakrát. „Nadále čekáme, že v letošním roce ČNB úrokové sazby zvýší jednou až dvakrát i v závislosti na kurzu koruny. Ovšem v první polovině roku ČNB bude pravděpodobně vyčkávat a případné zvýšení sazeb leží až v druhé polovině roku,“ uvedl Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.
Růst základních sazeb ČNB bývá impulzem pro banky ke zvyšování hypotečních sazeb. Vyšších hypotečních sazeb se tak v letošním roce s velkou pravděpodobností nevyhneme. Skokového nárůstu se ale obávat nemusíme.
Během března ale mohou banky ještě přijít s dalšími slevami na hypotéky. „Celkově se dá očekávat, že v březnu bude vícero bank poskytovat akční nabídky. Některé banky dokonce můžou jít se sazebníkem dolů. My úpravu v sazebníku směrem dolů neplánujeme, protože si myslíme, že se tato situace během měsíce či dvou změní,“ dodal Pavel Vlček.
Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank (v %) k 1. 3. 2019

Aktuální úrokové sazby – březen 2019
Banka 1 fixace 3 fixace 5 fixace LTV
Air Bank —– —– 2,99*  
Česká spořitelna 4,09* 3,19* 3,09* do 80 %
ČSOB 3,49* 3,29* 3,19* od 70 do 80 %
Equa Bank 3,99 2,89 3,09 do 80 %
Expobank 5,34** 3,92* 3,80* do 80 %
Fio banka 2,38 2,58 2,58 do 80 %
Hypoteční banka 3,49* 3,29* 3,19* od 70 do 80 %
Komerční banka 3,09 3,09 3,09 do 80 %
mBank 2,49 2,99 3,09 do 80 %
Moneta Money Bank 3,37 3,37 3,37 do 80 %
Raiffeisenbank 4,89 3,29 3,29 od 70 % do 80 %
Sberbank 3,99 3,29 3,39 do 80 %
UniCredit Bank 2,59 2,59 2,59 do 80 %
Wüstenrot 4,28 2,88* 2,88* do 80 %

Poznámka: *sazby jsou nižší, ** sazby jsou vyšší než v předchozím porovnání úrokových sazeb
Air Bank: Nabízí hypotéky s fixací pouze na 5 let. Uvedená úroková sazby je od 1,5 milionu korun. Při objemu hypotéky od 700 tisíc do 1,5 milionu korun činí sazba 3,09 % a od 300 tisíc do 700 tisíc korun 3,29 %.
Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 procentního bodu, slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání a v případě fixace na 3–5 let slevu za službu Hypotéka s prémií.
ČSOB: V úrokových sazbách účelových úvěrů do 80 % hodnoty nemovitosti s fixací na 3, 5, 7, 10 let je zahrnuta sleva za splácení inkasem z účtu u ČSOB či u Poštovní spořitelny za podmínky příjmu na účet ve výši min. 1,5násobku měsíční splátky hypotéky a sleva za sjednání životního pojištění u ČSOB Pojišťovny (tu lze nahradit slevou za splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB či u Poštovní spořitelny). V případě nesplnění kterékoliv z podmínek se úroková sazba zvyšuje o 0,2 procentního bodu. Nabídka platí do odvolání.
Nesplnění kterékoli z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.
Equa Bank: Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a.s.
Expobank: Expobank již nové hypotéky neposkytuje. Úrokové sazby jsou určeny pro stávající klienty v období konce fixace úrokové sazby. Platí pro IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem, Hypotéka hypoték – refinancování účelové hypotéky, IQ Hypotéka Multi – konsolidace účelových hypoték, IQ Hypotéka Energie.
Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.
Hypoteční banka: V úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/Poštovní spořitelny ve výši -0,10% ročně a sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši -0,10% ročně.
Jasná hypotéka: Pro fixace na 3 a 5 let s LTV do 70 % je podmínkou získání úrokové sazby splácení úvěru inkasem z účtu u ČSOB/Poštovní spořitelny s příjmem na účet ve výši minimálně 1,5 násobku měsíční splátky a sjednání životního pojištění u ČSOB Pojišťovny, nebo splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB/Poštovní spořitelny.
Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou. Sazby pro LTV od 80 % do 90 % jsou o 1 procentní bod vyšší.
mBank: Při sjednání pojištění. Úrokové sazby jsou garantované pro všechny klienty při poskytnutí hypotečního úvěru a pro další úroková období při řádném splácení úvěru a plnění smluvních podmínek. Sleva za pojištění Schopnosti splácet od mBank 0,25%. Sleva za obrat na účtu mKonto (ve výši 15 000 Kč) 0,50%. Hypotéka s LTV od 80 % do 90 % je při fixaci 1 a 3 roky s úrokovou sazbou 2,74 % p.a. a při fixace 5 let se sazbou 2,99 % p.a.
Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank): Úroková sazba Hypotéky s výší úvěru od 1 mil. Kč, Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, Americké hypotéky, Doplňkového úvěru bez určení účelu, Konsolidace půjček k hypotéce při splácení úvěru z běžného účtu u MONETA Money Bank, a. s. určeného ke splácení úvěru a za plnění podmínky služby Aktivní účet uvedené v části X. úrokového lístku. Platí pro úvěry sjednané po 14. 1. 2007. Platí v případě výše úvěru do 75 % (včetně) z hodnoty nemovitosti, případně kupní ceny a dodržení měsíčního kreditního příjmu 15 000 Kč na účtu u MONETA Money Bank určeném pro splácení hypotéky, efektivní úrok 1,67 % ročně s RPSN 1,80 % zároveň platí za předpokladu zápočtu úspor klienta na běžném účtu ve výši 20 % nesplacené hypotéky. Při LTV od 80 % do 90 % je úroková sazba o 0,7 procentního bodu vyšší.
Raiffeisenbank: V úrokovém lístku banka uvádí, že sazby úvěrů pro fyzické osoby stanovuje individuálně.
Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,1 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry nad 2,5 milionu korun (jinak +0,1 p.b). Hypotéky s LTV od 80 % do 90 % nabízí s fixací od 3 let s minimální úrokovou sazbou 3,49 %.
UniCredit Bank: Úrokové sazby jsou platné při sjednání jednorázově placeného pojištění schopnosti splácet úvěr. Hypotéka s LTV od 80 % do 90 % je o 1 procentní bod dražší.
Wüstenrot: U úvěru s jednoletou úrokovou sazbou lze kdykoliv v průběhu fixace přejít na pětiletou úrokovou sazbu. Extra úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,5 mil. Kč. Nižší úvěry jsou o 0,1 procentní bod dražší. Hypotéky s LTV od 80 % do 90 % banka nabízí s fixní úrokovou sazbou pro jednoletou fixaci 4,28 % p.a., pro tříletou, pětiletou a sedmiletou fixaci 2,88 % p.a.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Radek

    4 března, 2019

    A tomu se ještě někdo diví? Já si bral hypotéku před pár lety u Equa bank a jsem rád, že jsem tak udělal. V dnešní situaci bych ji nedostal.

    Odpovědět