EUR 24.645

USD 23.422

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.645

USD 23.422

Text: Zbyněk Drobiš

14. 12. 2016

5 komentářů

Nový občanský zákoník: Kauce a nájem bytu

 

Jaká je nejvyšší přípustná výše kauce v nájemních vztazích při nájmu bytu nebo domu? Kdy musí být kauce vrácena nájemci? Chystají se v budoucnu změny právní úpravy kauce? 


Finanční otázky nájmu bytu se nemusí vztahovat pouze k výši nájemného, ale mohou být také spojeny s výší dohodnuté kauce (dle nového občanského zákoníku se již používá termín jistota). Jaké jsou specifika ujednání jistoty?
Tip: Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Poskytnutí kauce si musí smluvní strany ujednat

Účelem poskytnutí jistoty je zajištění pohledávek pronajímatele na úhradu nájemného, služeb a případné náhrady škody. Pronajímatel se však musí dohodnout s nájemcem na jejím poskytnutí, a to nejčastěji ujednáním v nájemní smlouvě. Přestože občanský zákoník nevymezuje výslovně povinnost písemné formy ujednání o jistotě, lze písemnou formu doporučit. Poskytnutím jistoty vzniká nájemci pohledávka za pronajímatelem na její vrácení, která dospěje při skončení nájmu.
Pronajímatel a nájemce by měli také písemně vymezit bližší podmínky pro nakládání s jistotou (např. povinnost pronajímatele k uložení jistoty na zvláštním účtu u banky včetně práva nájemce na výpis z účtu).
Tip: Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nejvýše šestinásobek měsíčního nájemného

Ujednaná výše jistoty nesmí být vyšší než šestinásobek měsíčního nájemného. Stanovení vyšší jistoty by mohlo být shledáno jako zdánlivé ujednání s právem nájemce požadovat vydání bezdůvodného obohacení v rozsahu jistoty sjednané nad zákonný limit.
Šestinásobek měsíčního nájemného lze i tak považovat za poměrně vysoký náklad pro nájemce, který může být překážkou k zajištění nájemního bydlení. Na tuto skutečnost poukazuje i Ministerstvo práce a sociálních věcí, a proto novela občanského zákoníku, která je v současné době projednávána, navrhuje, aby došlo ke snížení jistoty na trojnásobek měsíčního nájemného.
Tip: Kolik osob může žít v nájemním bytě?

Povinnost vrácení jistoty při skončení nájmu

Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby, což má představovat kompenzaci pro nájemce, který dává složením jistoty pronajímateli své finanční prostředky, aniž obdrží protiplnění. Konkrétní výše úroku však není zákonem stanovena, je tedy vhodné ji sjednat smluvně s pronajímatelem při ujednání o jistotě (vodítkem by mohly být úroky za úvěry, které poskytují banky v místě bydliště pronajímatele v době uzavření nájemní smlouvy).
Občanský zákoník vymezuje, že při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží.
Vzhledem ke složitosti nájemních vztahů doporučujeme v případě řešení obdobné problematiky konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho případu, a to i s ohledem na vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Časovaná bomba: nájemníci nebudou mít na doplatky za energie

V posledních měsících dramaticky rostoucí ceny energií budou mít zásadní dopad i na nájemní bydlení. Velká část majitelů těchto nemovitostí má totiž energie napsané přímo na sebe a svým nájemníkům nezměnila výši záloh. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, roční nedoplatky přitom mohou za současné situace i v menším bytě snadno dosáhnout […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

13. 05. 2022

Pět hlavních důvodů, proč nemovitosti nezlevní

Situace na trhu s nemovitostmi je rok od roku napjatější. Nemovitostí je nedostatek a jejich ceny neustále rostou. V tomto roce – díky razantnímu zvyšování úrokových sazeb i opětovnému zpřísňování podmínek poskytování hypotečních úvěrů ze strany ČNB – dojde nejprve k poměrně významnému poklesu poptávky. A tak se naskýtá obvyklá otázka posledních let: můžeme očekávat propad cen na trhu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022

Dobu hypoteční střídá doba nájemní

Bydlet ve vlastním je pro některé obyvatele České republiky velmi důležité. Jenže získat vlastní bydlení je pro člověka s průměrným platem čím dál těžší. Česká národní banka od září loňského roku několikrát zvýšila úrokové sazby a další zvýšení na sebe nenechá nejspíš dlouho čekat. Hypotéky i nemovitosti tedy zdražují a mnozí se budou muset smířit s tím, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Robert

  12 ledna, 2017

  Spal jsem a pronajimatel opakovaně mi přišel do bytu a budil vás když jsem spal.vylekal mě a rychle zmizel pryč ja zavolal policiji protože jsem nemohl najít klíče od bytu a auta.Policie přijela a našla je v botě tak jsem se jim omluvyl a tak odjela a za to že jsem je zavolal tak mě pronajimatel chce dát výpověď

  Odpovědět

 • Antit

  27 června, 2018

  Dobrý den.
  Ukončili jsme po letech nájem v bytě, který byl sjednaný na dobu určitou. Byt jsme odevzdali bez závad, ale nebyla nám vrácená kauce. Jelikož se stěhujeme do nového baráku a nemáme ještě vyřízenou kolaudaci, tak nám zůstal trvalý pobyt na adrese dřívě pronajatého bytu. Bylo nám řečeno, že kauci dostaneme až po odhlášení z trvalého pobytu. Je to důvod pro zadržení kauce? Bohužel to tak rychle nejde a změnu trvalého pobytu vám nikdo neumožní dokuď barák nedostane číslo popisné, teda až bude zkolaudovaný.
  Děkuji za odpověď.

 • Martina Šrajerová

  14 ledna, 2019

  Majitel nemovitosti mě po dvou letech zvýšil nájem o 3000 a požaduje další ( novou ) kauci 3000!Je to v pořádku?

  Odpovědět

 • eva

  25 ledna, 2021

  Dobry den, prosim o vaši radu,jsem najemce bytu u soukrome osoby ktera vlastni byt.můj doaz; jsem povinna platit pronanajimateli platit měsičně dan za pronajem?,2/ bylo provedeno vyučtovani energie/plyn,voda st.+tepla,a elektřina,na zalohach za 5měsiců jsem zaplatila 22.400kč z toho mě energie po vypočtu všech uvedenych plateb bylo vyučovani 6.486kč tedy počitam sravně když jsem zaplatila zalohy na energii 22.400kč – 6.486kč ´15.914kč zbyva ze zaloh na energii,,ale majitel bytu mě naopak chce doplatit 3400kč i když dle mého mam ja přeplatek15.914kč kdo je prosim v právu??děkuji Eva.

  Odpovědět

 • Veronika Hejná

  25 ledna, 2021

  Dobrý den, máte-li na mysli DPH a vy jste soukromá osoba (neplátce DPH), pak pronajímatel DPH k nájemnému připočíst nemůže, nájem bytu je při nájmu neplátci osvobozen podle § 51/1g) ZDPH. Ohledně vyúčtování je třeba projednat s pronajímatelem, možná má k uvedené částce nějaký podklad.