EUR 25.425

USD 23.531

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.425

USD 23.531

Text: Zbyněk Drobiš

14. 12. 2016

8 komentářů

Nový občanský zákoník: Kauce a nájem bytu

 

Jaká je nejvyšší přípustná výše kauce v nájemních vztazích při nájmu bytu nebo domu? Kdy musí být kauce vrácena nájemci? Chystají se v budoucnu změny právní úpravy kauce?

Loading 


Finanční otázky nájmu bytu se nemusí vztahovat pouze k výši nájemného, ale mohou být také spojeny s výší dohodnuté kauce (dle nového občanského zákoníku se již používá termín jistota). Jaké jsou specifika ujednání jistoty?
Tip: Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Poskytnutí kauce si musí smluvní strany ujednat

Účelem poskytnutí jistoty je zajištění pohledávek pronajímatele na úhradu nájemného, služeb a případné náhrady škody. Pronajímatel se však musí dohodnout s nájemcem na jejím poskytnutí, a to nejčastěji ujednáním v nájemní smlouvě. Přestože občanský zákoník nevymezuje výslovně povinnost písemné formy ujednání o jistotě, lze písemnou formu doporučit. Poskytnutím jistoty vzniká nájemci pohledávka za pronajímatelem na její vrácení, která dospěje při skončení nájmu.
Pronajímatel a nájemce by měli také písemně vymezit bližší podmínky pro nakládání s jistotou (např. povinnost pronajímatele k uložení jistoty na zvláštním účtu u banky včetně práva nájemce na výpis z účtu).
Tip: Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nejvýše šestinásobek měsíčního nájemného

Ujednaná výše jistoty nesmí být vyšší než šestinásobek měsíčního nájemného. Stanovení vyšší jistoty by mohlo být shledáno jako zdánlivé ujednání s právem nájemce požadovat vydání bezdůvodného obohacení v rozsahu jistoty sjednané nad zákonný limit.
Šestinásobek měsíčního nájemného lze i tak považovat za poměrně vysoký náklad pro nájemce, který může být překážkou k zajištění nájemního bydlení. Na tuto skutečnost poukazuje i Ministerstvo práce a sociálních věcí, a proto novela občanského zákoníku, která je v současné době projednávána, navrhuje, aby došlo ke snížení jistoty na trojnásobek měsíčního nájemného.
Tip: Kolik osob může žít v nájemním bytě?

Povinnost vrácení jistoty při skončení nájmu

Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby, což má představovat kompenzaci pro nájemce, který dává složením jistoty pronajímateli své finanční prostředky, aniž obdrží protiplnění. Konkrétní výše úroku však není zákonem stanovena, je tedy vhodné ji sjednat smluvně s pronajímatelem při ujednání o jistotě (vodítkem by mohly být úroky za úvěry, které poskytují banky v místě bydliště pronajímatele v době uzavření nájemní smlouvy).
Občanský zákoník vymezuje, že při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží.
Vzhledem ke složitosti nájemních vztahů doporučujeme v případě řešení obdobné problematiky konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho případu, a to i s ohledem na vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Robert

  12 ledna, 2017

  Spal jsem a pronajimatel opakovaně mi přišel do bytu a budil vás když jsem spal.vylekal mě a rychle zmizel pryč ja zavolal policiji protože jsem nemohl najít klíče od bytu a auta.Policie přijela a našla je v botě tak jsem se jim omluvyl a tak odjela a za to že jsem je zavolal tak mě pronajimatel chce dát výpověď

  Odpovědět

 • Antit

  27 června, 2018

  Dobrý den.
  Ukončili jsme po letech nájem v bytě, který byl sjednaný na dobu určitou. Byt jsme odevzdali bez závad, ale nebyla nám vrácená kauce. Jelikož se stěhujeme do nového baráku a nemáme ještě vyřízenou kolaudaci, tak nám zůstal trvalý pobyt na adrese dřívě pronajatého bytu. Bylo nám řečeno, že kauci dostaneme až po odhlášení z trvalého pobytu. Je to důvod pro zadržení kauce? Bohužel to tak rychle nejde a změnu trvalého pobytu vám nikdo neumožní dokuď barák nedostane číslo popisné, teda až bude zkolaudovaný.
  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • Martina Šrajerová

  14 ledna, 2019

  Majitel nemovitosti mě po dvou letech zvýšil nájem o 3000 a požaduje další ( novou ) kauci 3000!Je to v pořádku?

  Odpovědět

 • eva

  25 ledna, 2021

  Dobry den, prosim o vaši radu,jsem najemce bytu u soukrome osoby ktera vlastni byt.můj doaz; jsem povinna platit pronanajimateli platit měsičně dan za pronajem?,2/ bylo provedeno vyučtovani energie/plyn,voda st.+tepla,a elektřina,na zalohach za 5měsiců jsem zaplatila 22.400kč z toho mě energie po vypočtu všech uvedenych plateb bylo vyučovani 6.486kč tedy počitam sravně když jsem zaplatila zalohy na energii 22.400kč – 6.486kč ´15.914kč zbyva ze zaloh na energii,,ale majitel bytu mě naopak chce doplatit 3400kč i když dle mého mam ja přeplatek15.914kč kdo je prosim v právu??děkuji Eva.

  Odpovědět

 • Veronika Hejná

  25 ledna, 2021

  Dobrý den, máte-li na mysli DPH a vy jste soukromá osoba (neplátce DPH), pak pronajímatel DPH k nájemnému připočíst nemůže, nájem bytu je při nájmu neplátci osvobozen podle § 51/1g) ZDPH. Ohledně vyúčtování je třeba projednat s pronajímatelem, možná má k uvedené částce nějaký podklad.

  Odpovědět

 • Jiří Cmíral

  23 října, 2022

  Dobrý den, prosím jak postupovat v případě, že jsme podepsali smlouvu o poskytnutí jistoty. Na základě čl 2 jsme složili 38000,- Kč jako dvě kauce. Zároveň jsme podepsali Smlouvu o nájmu bytu. Kauci jsme složili 20.10.22. Nájem na dobu určitou byl uzavřen od 24.11.22. Dohodli jsme se, že 24.11.22 nám budou předány klíče k užívání bytu. Nastaly však vážné rodinné okolností, díky kterým se do tohoto bytu nenasěhujeme. Prosím jak v tomto případě postupovat ohledně vrácení kauce. Děkuji Cmíral.

  Odpovědět

 • laura

  27 ledna, 2023

  Dobrý den mam dotaz 12let jsem bydlela v nájemným byte kde jsem musela provést celou rekonstrukci celého bytu 1+1 od základu podlahy ,plyn, vodu ,elektriku ,malování v bytě byli kamna na uhlí majitel pořídil plynový kotel .Proto od nás nepožadoval kauci ve výši 10000kč dohodli jsme se že po dobu rekonstrukce budu platit nižší nájem .V lednu jsem se odstěhovala a byt po domluvě s majitelem jsem převedla na syna a veškeré vybavení bytu jsme přenechala synovi .Má majitel právo po synovi žádat kauci ve výši 10000kč Děkuji Sarti Laura

  Odpovědět

 • Pospíšilová Milena

  14 března, 2023

  Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Bydlela jsem v nájemním bytě z kterého jsem se vystěhovala, ohledně navýšení nájmu. Smlouva mi končila k 31.10. 2022. když jsem požádala o vrácení kauce, bylo mi řečeno že musím ještě zaplatit ještě nájem za měsíc listopad. Nevím, jaký k tomu měl důvod. Domlouvali jsme už 7 schůzek, ale bezvýsledně. Řeklo jsem, že žádám vrácení celé kauce. Dělá to 16 500,-kč. Od té doby dělá mrtvého brouka. Poraďte mi prosím, jak se mám zachovat a jakým způsobem zpětnou kauci získat. Čekám už 4 a půl měsíce. Děkuji moc za odpověď.

  Odpovědět