Sobota 30. května. Svátek má Ferdinand.

Nový občanský zákoník: Kauce a nájem bytu

Byt - interiér

Zbyněk Drobiš

Jaká je nejvyšší přípustná výše kauce v nájemních vztazích při nájmu bytu nebo domu? Kdy musí být kauce vrácena nájemci? Chystají se v budoucnu změny právní úpravy kauce?

Finanční otázky nájmu bytu se nemusí vztahovat pouze k výši nájemného, ale mohou být také spojeny s výší dohodnuté kauce (dle nového občanského zákoníku se již používá termín jistota). Jaké jsou specifika ujednání jistoty?

Tip: Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Poskytnutí kauce si musí smluvní strany ujednat

Účelem poskytnutí jistoty je zajištění pohledávek pronajímatele na úhradu nájemného, služeb a případné náhrady škody. Pronajímatel se však musí dohodnout s nájemcem na jejím poskytnutí, a to nejčastěji ujednáním v nájemní smlouvě. Přestože občanský zákoník nevymezuje výslovně povinnost písemné formy ujednání o jistotě, lze písemnou formu doporučit. Poskytnutím jistoty vzniká nájemci pohledávka za pronajímatelem na její vrácení, která dospěje při skončení nájmu.

Pronajímatel a nájemce by měli také písemně vymezit bližší podmínky pro nakládání s jistotou (např. povinnost pronajímatele k uložení jistoty na zvláštním účtu u banky včetně práva nájemce na výpis z účtu).

Tip: Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nejvýše šestinásobek měsíčního nájemného

Ujednaná výše jistoty nesmí být vyšší než šestinásobek měsíčního nájemného. Stanovení vyšší jistoty by mohlo být shledáno jako zdánlivé ujednání s právem nájemce požadovat vydání bezdůvodného obohacení v rozsahu jistoty sjednané nad zákonný limit.

Šestinásobek měsíčního nájemného lze i tak považovat za poměrně vysoký náklad pro nájemce, který může být překážkou k zajištění nájemního bydlení. Na tuto skutečnost poukazuje i Ministerstvo práce a sociálních věcí, a proto novela občanského zákoníku, která je v současné době projednávána, navrhuje, aby došlo ke snížení jistoty na trojnásobek měsíčního nájemného.

Tip: Kolik osob může žít v nájemním bytě?

Povinnost vrácení jistoty při skončení nájmu

Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby, což má představovat kompenzaci pro nájemce, který dává složením jistoty pronajímateli své finanční prostředky, aniž obdrží protiplnění. Konkrétní výše úroku však není zákonem stanovena, je tedy vhodné ji sjednat smluvně s pronajímatelem při ujednání o jistotě (vodítkem by mohly být úroky za úvěry, které poskytují banky v místě bydliště pronajímatele v době uzavření nájemní smlouvy).

Občanský zákoník vymezuje, že při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží.

Vzhledem ke složitosti nájemních vztahů doporučujeme v případě řešení obdobné problematiky konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho případu, a to i s ohledem na vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Nový občanský zákoník: Kauce a nájem bytu”

 1. Robert napsal:

  Dobrý den co mám dělat když pronajimatel bytu vám bez vašeho vědomí vleze do bytu
  Spal jsem a pronajimatel opakovaně mi přišel do bytu a budil vás když jsem spal.vylekal mě a rychle zmizel pryč ja zavolal policiji protože jsem nemohl najít klíče od bytu a auta.Policie přijela a našla je v botě tak jsem se jim omluvyl a tak odjela a za to že jsem je zavolal tak mě pronajimatel chce dát výpověď

  1. Antit napsal:

   Dobrý den.
   Ukončili jsme po letech nájem v bytě, který byl sjednaný na dobu určitou. Byt jsme odevzdali bez závad, ale nebyla nám vrácená kauce. Jelikož se stěhujeme do nového baráku a nemáme ještě vyřízenou kolaudaci, tak nám zůstal trvalý pobyt na adrese dřívě pronajatého bytu. Bylo nám řečeno, že kauci dostaneme až po odhlášení z trvalého pobytu. Je to důvod pro zadržení kauce? Bohužel to tak rychle nejde a změnu trvalého pobytu vám nikdo neumožní dokuď barák nedostane číslo popisné, teda až bude zkolaudovaný.
   Děkuji za odpověď.

 2. Martina Šrajerová napsal:

  Zvýšení stávajícího nájmu =nová kauce?
  Majitel nemovitosti mě po dvou letech zvýšil nájem o 3000 a požaduje další ( novou ) kauci 3000!Je to v pořádku?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *