EUR 23.655

USD 21.982

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.655

USD 21.982

Text: Jan Novák

02. 10. 2013

0 komentářů

Petr Stuchlík: Na jaře budou hypotéky dražší

 


 

Téměř každý touží po novém bydlení nebo si chce přinejmenším vylepšit své stávající. Jaké jsou na podzim 2013 v tomto oboru novinky?

Financování bydlení prochází ve druhé polovině letošního roku zajímavým vývojem, stále lze získat mimořádné podmínky, ale také mnoho ztratit.

V čem konkrétně?

Například ještě můžete získat hypotéku za mimořádně nízké sazby. Jak však vidíme z vývoje ukazatele Fincentrum Hypoindex, doba nízkých sazeb končí a začínají pomalu růst.

S hypotékou tedy nemám čekat až na jaro?

Jsem si jist, že na jaře budou hypotéky dražší. Pokud máte vyhlédnutou nemovitost a vše dobře rozmyšleno, nečekejte. Na druhou stranu: nárůst sazeb neočekávám dramatický, proto nemá smysl se za každou cenu ukvapovat.

REKLAMA

Co když mám hypotéku, u níž mi končí fixace? Vyplatí se přejít k jiné bance?

Určitě se vyplatí se stávající bankou minimálně vyjednávat. Když to nikam nepovede, můžete jít jinam. Stále bohužel vidím mnoho klientů, kteří jen pasivně přijmou to, co jim jejich banka naservíruje.

Pozor! Nové sazby se obvykle vyjednávají pod časovým tlakem. Dobrý finanční poradce při něm dokáže klientovi ušetřit nejen mnoho peněz, ale i starostí.

Patří finanční poradci Fincentra mezi ty dobré?

Patří mezi ty nejlepší. Ne. Jsou nejlepší! Takové prohlášení může na první pohled znít příliš sebevědomě, samozřejmě. Ale objektivně poradci Fincentra pomohou každý měsíc stovkám českých rodin získat nebo vylepšit nové bydlení a zájem o jejich služby roste už desátým rokem.

Není divu, Fincentrum podrobně analyzuje trh bydlení od roku 2003. Jsem hrdý na to, že Fincentrum Hypoindex používá ve svých zprávách i Česká národní banka. Nakonec, populární články analytiků Fincentra k tématu si může každý zdarma přečíst na <a>hypoindex.cz.

Mám stavební spoření a chci je při koupi bytu také použít. Jak je mám zkombinovat s hypotékou? Lze to vůbec?

Ano, obvykle to lze. Takové případy by měl vždy posoudit finanční poradce, protože jsou velmi rozdílné dle konkrétních typů smluv a požadavků klienta. Univerzální rada neexistuje.

V poslední době to navíc komplikuje nesmlouvavý přístup některých stavebních spořitelen. Bezohledně klientům komplikují cestu k levnějšímu financování. Opravdovým predátorem je Liška, v televizní reklamě tak milá, která klientům umožňuje levnější refinancování hypotékou jen ve výjimečných případech.

REKLAMA

Má stavební spoření v dnešní době ještě vůbec smysl?

Máte pravdu, že jde o produkt za zenitem. Stavební spoření již dávno není tak zajímavé jako dříve, nemá však smysl je paušálně odsuzovat.

Takže stavební spoření úplně nezavrhujete?

To by bylo hloupé. Otázka stojí jinak.

Jak?

K čemu jsou mi peníze, které bez užitku leží ve stavební spořitelně? Lidé by měli přemýšlet, jak lépe naložit se svými penězi. Mnohdy celý život spoří, obětují se… ale z jejich úspor dnes žije někdo jiný.

Běžný člověk má peníze jen tak na účtu, protože neví, jak by jeho peníze mohly lépe vydělávat. 

Ano, máte pravdu. To je právě role dobrých finančních poradců, kteří klientovi mohou poradit ve všech ohledech jeho financí. Ať už potřebuje peníze na bydlení nebo má volné finanční prostředky.

Spousta Čechů má bohužel s tak zvanými finančními poradci špatné zkušenosti

Bohužel právem. Víte, v naší zemi s tak zvaným finančním poradenstvím začínaly prodejní firmy z Německa, které své tzv. poradce hledají už na středních školách. Domnívám se, že jméno oboru v minulosti zkazila zejména OVB. Ta dnes na svém domácím trhu v Německu patří mezi okrajové poradenské firmy právě kvůli svému přístupu.

Jenže chyba je – a nerad to říkám – i na straně klienta.

REKLAMA

Klienta?

Ano. Nechali byste si poradit od chlapce, který sotva dokončil gymnázium? Co může vědět o životě, co může vědět o penězích a vašich potřebách? Velmi málo.

Jak tedy poznat dobrého a špatného finančního poradce?

Podezřelé je, pokud vám už při prvním setkání nabízí konkrétní finanční produkt. Finanční poradci Fincentra by měli vždy s klientem absolvovat několik setkání před návrhem konkrétního finančního plánu.

Podezřelé také je, pokud „poradce“ hodně mluví a málo naslouchá. Pokud je mu hned jasné, co potřebujete. Nebojte se ptát na zkušenosti poradce, dejte na svůj pocit a hlavně na zdravý selský rozum.

Nechte si vše dobře vysvětlit, podepisujte, až když je vám vše jasné.

Důležitá je také firma, která zajišťuje poradci zázemí, jeho vzdělávání, kontroluje jeho kvalitu. Za poradce Fincentra mohu dát ruku do ohně. V Česku existují i další seriozní poradenské firmy. To je důležité vodítko. Historie, zázemí, dobré jméno. Vždy však nejvíce záleží na konkrétním poradci, na vašem pocitu z něj a dlouhodobé spolupráci.

Jak tedy jednoduše poznat poradce od prodejce?

Poradce se vám věnuje dlouhodobě, dobrý poradce celý život. Prodejce vám za každou cenu vnucuje nějaký produkt.

Jak obtížné je dnes sehnat schopné uchazeče o práci finančního poradce?

Je to skutečně náročné, neboť rozjezd kariéry ve finančním poradenství není vůbec snadný. Ve Fincentru máme komplexní systém školení, který zaručuje, že se ke klientovi dostane jen absolutně připravený finanční poradce. Pro nováčka v oboru to znamená řadu hodin školení a tréninku ještě před tím, než začne řešit první požadavky klientů. Finanční poradce dnes musí znát nejen finanční produkty, ale i legislativu, trendy, makroekonomické zákonitosti.

Je na tuzemském trhu prostor pro vznik nových subjektů – finančních poradenských firem?

Prostor je vždy, i když je dnes český trh finančního poradenství rozvinutý a není to snadné. Když začalo Fincentrum v roce 2003 s budováním poradenské sítě, zdál se být trh také saturovaný. Dokázali jsme však trh změnit. Oslovili jsme zkušené finanční poradce, pro které nebylo kvalitní finanční poradenství pouhým klišé, a získali jsme tak silnou konkurenční výhodu. I po deseti letech máme dobrým poradcům co nabídnout a svým růstem výrazně překonáváme konkurenci.

Opravdu? Většině poradenských firem se letos příliš nedaří…

Jenže Fincentrum vždy bylo výjimečné, nejsme „většina“. Jsem pyšný na své kolegy, díky nimž i letos Fincentrum roste o 25 % oproti minulému roku. Na rozdíl od všech ostatních velkých konkurentů, kteří ztrácejí.

Blahopřeji! Zakončeme tento vážný rozhovor jinak. Povídáme si spolu na letišti v Letňanech v Praze. Jak se dá skloubit vedení velké poradenské firmy a létání?

Vlastně docela dobře. V roce 2007 jsem zakládal Fincentrum Slovensko a letecké zkušenosti sbíral právě na trasách na východ. Jenže… Cessna 172SP je sice skvělý školní letoun, ale přeci jen trochu pomalý a omezený počasím. Po třech letech aktivního létání jsem si tedy dal pauzu. Minulý rok jsem se k létání vrátil a zvolil Cirrus SR22T. Krásný a rychlý stroj s nejmodernější avionikou.

Létání vyžaduje absolutní koncentraci, spoustu znalostí, respektování mnoha pravidel a pevné nervy. Jako finance.

Děkuji za rozhovor.

Článek vyšel v příloze Moje peníze deníku E15.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

Aktuální sazby hypoték: Jarní akce letos hypotéky prodražují

Hypoteční banky se ani v květnu do žádných slevových akcí nepustily. Dvě banky naopak úrokové sazby hypotečních úvěrů opět zvýšily. ČNB navíc možná neřekla své poslední slovo. Kdy se zdražování hypoték konečně zastaví?

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

31. 05. 2023

I přes pokles jsou ceny nemovitostí v ČR stále na relativně vysoké úrovni

Trh s nemovitostmi v České republice prochází v posledních měsících významnými změnami. Po dlouhém období růstu cen dochází k určité stabilizaci a mírnému poklesu. Z  aktuálních dat vyplývá, že ceny nemovitostí se za poslední tři měsíce vyvíjely různými směry.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *