EUR 25.410

USD 21.683

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.410

USD 21.683

Text: Jana Zámečníková

03. 11. 2017

Povolování staveb vázne. Zchlazení realitního trhu nečekejte

Česko si v žebříčku procesu povolování staveb, které každoročně zpracovává Světová banka, polepšilo. Posun o tři příčky ale ještě neznamená, že je co slavit. Výstavba se kupředu nehýbe a ceny nemovitostí vesele dál rostou. 


Česká republika se v žebříčku Doing Business, který hodnotí rychlost, transparentnost, ekonomickou náročnost a kvalitu povolovacího procesu ve stavebnictví, posunula z loňského 130. na 127. místo z celkových 178 sledovaných zemí.

A změna nepřichází…

„Rok za rokem nám Světová banka potvrzuje, že délka stavebního povolování je největší brzdou české ekonomiky, přesto se naše politická reprezentace není schopná dohodnout na legislativních změnách, které by tento vleklý problém odstranily,“ komentovala výsledek výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Tomášková.
Vyřízení všech procesů stavebního povolení podle Světové banky trvá ale v Česku stejně jako v loňském roce 247 dní. Řadíme se tak ke Konžské republice, Grenadě či Kuvajtu a zaostáváme i za zeměmi jako je Papua Nová Guinea, Džibuti či Laos.
Ve skutečnosti tedy Česko poskočením o tři příčky krok vpřed neudělalo. V povolování staveb stále zůstává daleko za vyspělými zeměmi. Ve srovnání s loňským rokem se totiž zhoršila konkurence a poklesl počet monitorovaných zemí. Od roku 2010 se v České republice prakticky nic nezměnilo.
Reálné vyřízení stavebního povolení se může v Česku protáhnout až na deset let. „Český systém legislativního Kocourkova vede k tomu, že máme nejsložitější systém povolování nových staveb ze zemí EU. Tento stav trvá dlouhá léta a způsobil současný růst cen nových bytů,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.
Nemovitostní trh se kvůli pomalému povolování staveb potýká s nedostatkem nabízených nových bytů, což se promítá do jejich cen a bydlení se stává stále více nedostupné.  „Zásadním urychlením celého povolovacího procesu si tak Česká republika může vylepšit nejen postavení na prestižním žebříčku Doing Business, ale zároveň i zchladit trh s nemovitostmi,“ dodává Michaela Tomášková.

Řešení je nasnadě

Řešení situace není jednoduché a okamžité. Pomocnou ruku měla podat nedávno schválená novela stavebního zákona. „Pokud k ní stavební úřady přistoupí tak, jak autoři novely předpokládali, tak to zcela jistě umožní zkrácení celého procesu. Bude záležet na tom, zda budou stavební úřady dodržovat lhůty a využívat to, co novela umožňuje – tedy sloučené řízení. Pokud ano, pak by se řízení mohlo zkrátit o týdny i měsíce. Pokud se však úředníci rozhodnou řízení bojkotovat a zdržovat, tak jim v tom ani současná novela nezabrání. Nehledě na to, že podobná legislativní změna měla přijít už před deseti lety, ne-li dříve,“ míní Evžen Korec.
Developeři tedy vidí řešení ve vytvoření jednotného specializovaného stavebního úřadu pro velké stavby. Stanovení termínů pro vyjádření dotčených orgánů. Podle Central Groupu by se také mělo oddělit rozhodování státní a místní samosprávy a bytovou výstavbu v Praze by vzpružila větší flexibilita úřadů v oblasti územního plánování.

Vezměme si příklad z Německa

Dobrým příkladem pro Českou republiku může být Německo, kde si potřebná vyjádření dotčených orgánů zajišťuje sám stavební úřad. „U nás je nyní často zcela opačná praxe – stavební úřady žádají po staviteli dodat také stanoviska, která pro své rozhodování ani nepotřebuje. Řízení tím jen neúměrně protahuje a vydání rozhodnutí oddaluje. Jde o typickou úřednickou šikanu, která by zmizela, pokud by si potřebná stanoviska stavební úřad zajišťoval sám,“ říká Evžen Korec.
„Zákon by také mohl nařídit, že pokud stavební záměr odpovídá platnému územnímu a regulačnímu plánu, tak ho má stavební úřad schválit bez zbytečných odkladů. Že německý model funguje, dokazuje opět Světová banka. Německu z hlediska složitosti povolovacího procesu v aktuální studii Doing Business patří 24. místo,“ dodává Evžen Korec.
Stále rostoucí ceny nemovitostí ukazují, že je situace v Česku kritická. A pokud nedojde ke změně, realitní trh se nemůže zchladit a cenám nemovitostí nebude prakticky nic bránit v dalším růstu.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Rozhovor: Jaké jsou výhody i případná úskalí družstevního bydlení?

Družstevní bydlení v minulosti tvořilo velkou část nabídky nemovitostí na českém trhu. Po roce 1989 se situace změnila a trendem bylo převést nemovitost do osobního vlastnictví. Zájemci o družstevní bydlení postačí 20 % z ceny nemovitosti a být solventní. Členem bytového družstva se lze stát i ve vyšším věku, vstoupit do něj může rovněž cizinec. Jaké další […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

22. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.