EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

Aktuální sazby hypoték: ČNB urychlila zdražování hypoték

 

Česká národní banka (ČNB) uštědřila hypotékám další ránu. Po zpřísnění hypoték opět zvýšila základní úrokové sazby. Zdražování hypoték akceleruje napříč celým trhem. ČNB by si sice do konce roku od zvyšování sazeb mohla odpočinout, hypoteční banky si ale oddychový čas zřejmě nevezmou. Hypoteční sazby dál porostou.

Loading 


ČNB na posledním listopadovém zasedání rozhodla již počtvrté v letošním roce o zvýšení základních úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba, od které se odvíjí i hypoteční sazby, vzrostla na 1,75 procenta. Jen v letošním roce se tak bankám podražily zdroje o jeden procentní bod.
Hypoteční banky se tlaku na rostoucí ceny zdrojů přestávají bránit a hypotéky zdražují napříč celým trhem. Během října a začátkem listopadu postupně zdražují hypotéky již poněkolikáté téměř všechny banky. Růstu hypotečních sazeb se v posledním měsíci ubránila jen Moneta Money Bank.

Říjen ve znamení zdražování

Říjnové zdražování odstartovala Hypoteční banka. Během října ji pak následovaly téměř všechny banky. Do poloviny října zvýšila hypoteční sazby Sberbank, Air Bank, UniCredit Bank či Komerční banka.
Air Bank zvýšila sazbu hypoték s jedinou poskytovanou fixací na pět let od 1,5 milionu korun o 0,4 procentního bodu na 2,79 procenta. Sberbank zvýšila hypoteční sazby shodně také o 0,4 procentního bodu. Nejlevnější zůstávají tříletky se sazbou od 2,89 procenta a pětiletky se sazbou od 2,99 procenta.
UniCredit zopakovala zářijové zvýšení sazeb o 0,2 procentního bodu. Od září tak hypotéky podražila již o 0,4 procentního bodu. Hypotéky s fixací od jednoho roku do deseti let nabízí od 2,89 procenta.
Komerční banka v polovině října srovnala úrokové sazby hypoték u všech fixací na 2,99 procenta. Sazby tří a pětiletých fixací tak vzrostly o 0,1 procentního bodu, desetileté fixace ale naopak o desetinku zlevnily.
O 0,2 procentního bodu zvýšila úrokové sazby u hypoték v reakci na zářijové zvyšování ceny zdrojů v půlce října i Raiffeisenbank. Hypotéky s fixací na tři a pět let se tak dostaly za tříprocentní hranici, a to shodně na 3,09 procenta.
Wüstenrot se odhodlala zvýšit sazby o 0,2 procentního bodu až na konci října. Hypotéky s roční fixací nabízí od 4,19 procenta, s fixací na tři roky od 2,54 procenta a na pět let od 2,74 procenta.

Česká spořitelna zdražuje potřetí za tři měsíce

Česká spořitelna naposledy zvýšila hypoteční sazby 22. října. Hypotéky s fixací od pěti do dvaceti let zdražily shodně o 0,1 procentního bodu. Poslední zvýšení sazeb ČNB ale přimělo Českou spořitelnu k dalšímu zdražování.
Od 15. listopadu zvýší Česká spořitelna hypoteční sazby již potřetí od poloviny září. „S ohledem na rostoucí cenu peněz na trhu a dnešní zvýšení sazeb Českou národní bankou Česká spořitelna od 15. listopadu mírně zvyšuje úrokové sazby u vybraných hypoték,“ říká Radek Vachulka, manažer hypoték České spořitelny.
Nejvíce zdraží hypotéky s fixací na 10, 15 a 20 let, a to o 0,3 procentního bodu. Desetileté fixace bude Česká spořitelna nabízet od 3,39 procenta, patnáctileté od 3,59 procenta a dvacetileté od 3,99 procenta. Fixace na osm let se prodraží o 0,25 procentního bodu na 3,29 procenta.
Sazby hypoték s fixací na pět let vzrostou o 0,2 procentního bodu a dostanou se za tříprocentní hranici na 3,19 procenta. Fixace na tři a čtyři roky zdraží o 0,1 procentního bodu na 3,29 procenta.

Česká spořitelna opět rozpoutala vlnu zdražování

Ve stejný den, kdy centrální banka oznámila další růst základních sazeb a Česká spořitelna zdražování hypoték, zvýšila hypoteční sazby Equa Bank a Fio banka. Od poloviny října šlo již o druhé navýšení sazeb v řadě.
S platností od 1. listopadu zdražila Equa Bank hypotéky s fixací na jeden a tři roky o 0,2 procentního bodu na 3,99 procenta, resp. 2,69 procenta. Pětileté fixace navzdory zvýšení o 0,2 procentního bodu zůstávají se sazbou 2,89 procenta pod tříprocentní hranicí.
Fio banka zvýšila úrokové sazby u hypoték s fixací na jeden a tři roky také o 0,2 procentního bodu. Pětileté fixace ale zdražily pouze o 0,1 procentního bodu. Se sazbou 1,68 procenta u jednoletek, 2,08 u tříletek a 2,28 procenta u pětiletek zůstává nejlevnější bankou na hypotečním trhu.

ČSOB a Hypoteční banka jdou s proudem

Pozadu nezůstává ani ČSOB a Hypoteční banka. Již počtvrté během krátké doby zdražují hypotéky. „Jsme si vědomi, že další zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB omezuje žadatele o hypoteční úvěry, v tomto případě však nemáme příliš jiných možností než reagovat na situaci na trhu,“ uvedl Vladimír Vojtíšek, člen představenstva a vrchní ředitel pro oblast rizika a finance Hypoteční banky.
S platností od 5. listopadu vzrostly úrokové sazby tří a pětiletých fixací o 0,2 procentního bodu na 3,39 procenta, resp. 3,29 procenta. Nepříliš využívané jednoleté fixace naopak zlevňují na 3,59 procenta.
Skupina ČSOB nově u Jasné hypotéky umožňuje fixaci na jeden rok a rozšiřuje pásmo poskytovaného úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) až do 90 procent. Hypotéky s LTV od 80 do 90 procent a fixací na jeden rok nabízí od 3,89 procenta, na tři roky od 3,69 procenta a na pět let od 3,59 procenta.
Výrazněji se do zdražování v novém týdnu po kroku ČNB opřela mBank. Sazby jednoletých fixací sice vzrostly „jen“ o 0,3 procentního bodu, fixace na tři a pět let ale zdražily o 0,5 procentního bod. Pětileté fixace se tak dostaly za hranici tří procent.

Zdražování bude pokračovat

Průměrná úroková sazba u hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla v září na 2,57 procenta. Za poslední rok se tak již zvýšila o více než čtvrtinu. Hypotéky jsou ale stále relativně levné ve srovnání s průměrnou hypoteční sazbou například před deseti lety. V říjnu 2008 dosáhla průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu 5,7 procenta.
Zdražování hypoték ale bude pokračovat. Tříprocentní hranici by průměrná úroková sazba hypoték mohla překonat ještě letos. ČNB si sice do konce roku pravděpodobně vezme oddechový čas, hypoteční banky ale letos se zdražováním ještě neskončily.
Na poslední růst sazeb totiž zatím reagovaly jen některé banky, a tak se dá předpokládat, že ostatní se dříve či později připojí. Příští rok by navíc měla centrální banka se zvyšováním sazeb pokračovat, růst hypotečních sazeb se tak nezastaví ani v příštím roce.
Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank (v %) k 5. 11. 2018

Aktuální úrokové sazby – listopad 2018
Banka 1 fixace 3 fixace 5 fixace LTV
Air Bank —– —– 2,79**  
Česká spořitelna 4,19 3,19 2,99** do 80 %
ČSOB 3,59* 3,39** 3,29** od 70 do 80 %
Equa Bank 3,99** 2,69** 2,89** do 80 %
Expobank 4,94** 4,24** 4,26** do 80 %
Fio banka 1,68** 2,08** 2,28** do 80 %
Hypoteční banka 3,59* 3,39** 3,29** od 70 do 80 %
Komerční banka 2,99 2,99** 2,99** do 80 %
mBank 2,49** 2,99** 3,09** do 80 %
Moneta Money Bank 2,87 2,87 3,07 do 80 %
Raiffeisenbank 4,69** 3,09** 3,09** od 70 % do 80 %
Sberbank 3,59** 2,89** 2,99** do 80 %
UniCredit Bank 2,89** 2,89** 2,89** do 80 %
Wüstenrot 4,19** 2,54** 2,74** do 80 %

Poznámka: *sazby jsou nižší** sazby jsou vyšší než v předchozím porovnání úrokových sazeb
Air Bank: Nabízí hypotéky s fixací pouze na 5 let. Uvedená úroková sazby je od 1,5 milionu korun. Při objemu hypotéky od 700 tisíc do 1,5 milionu korun činí sazba 2,89 % a od 300 tisíc do 700 tisíc korun 3,09 %.
Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 procentního bodu, slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání a v případě fixace na 3–5 let slevu za službu Hypotéka s prémií.
ČSOB: V úrokových sazbách účelových úvěrů do 80 % hodnoty nemovitosti s fixací na 3, 5, 7, 10 let je zahrnuta sleva za splácení inkasem z účtu u ČSOB či u Poštovní spořitelny za podmínky příjmu na účet ve výši min. 1,5násobku měsíční splátky hypotéky a sleva za sjednání životního pojištění u ČSOB Pojišťovny (tu lze nahradit slevou za splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB či u Poštovní spořitelny). V případě nesplnění kterékoliv z podmínek se úroková sazba zvyšuje o 0,2 procentního bodu. Nabídka platí do odvolání.
Nesplnění kterékoli z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.
Equa Bank: Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a.s.
Expobank: Expobank již nové hypotéky neposkytuje. Úrokové sazby jsou určeny pro stávající klienty v období konce fixace úrokové sazby. Platí pro IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem, Hypotéka hypoték – refinancování účelové hypotéky, IQ Hypotéka Multi – konsolidace účelových hypoték, IQ Hypotéka Energie.
Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.
Hypoteční banka: V úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/Poštovní spořitelny ve výši -0,10% ročně a sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši -0,10% ročně.
Jasná hypotéka: Pro fixace na 3 a 5 let s LTV do 70 % je podmínkou získání úrokové sazby splácení úvěru inkasem z účtu u ČSOB/Poštovní spořitelny s příjmem na účet ve výši minimálně 1,5 násobku měsíční splátky a sjednání životního pojištění u ČSOB Pojišťovny, nebo splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB/Poštovní spořitelny.
Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou. Sazby pro LTV od 80 % do 90 % jsou o 1 procentní bod vyšší.
mBank: Při sjednání pojištění. Úrokové sazby jsou garantované pro všechny klienty při poskytnutí hypotečního úvěru a pro další úroková období při řádném splácení úvěru a plnění smluvních podmínek. Sleva za pojištění Schopnosti splácet od mBank 0,25%. Sleva za obrat na účtu mKonto (ve výši 15 000 Kč) 0,50%. Hypotéka s LTV od 80 % do 90 % je při fixaci 1 a 3 roky s úrokovou sazbou 2,74 % p.a. a při fixace 5 let se sazbou 2,99 % p.a.
Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank): Úroková sazba Hypotéky s výší úvěru od 1 mil. Kč, Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, Americké hypotéky, Doplňkového úvěru bez určení účelu, Konsolidace půjček k hypotéce při splácení úvěru z běžného účtu u MONETA Money Bank, a. s. určeného ke splácení úvěru a za plnění podmínky služby Aktivní účet uvedené v části X. úrokového lístku. Platí pro úvěry sjednané po 14. 1. 2007. Platí v případě výše úvěru do 75 % (včetně) z hodnoty nemovitosti, případně kupní ceny a dodržení měsíčního kreditního příjmu 15 000 Kč na účtu u MONETA Money Bank určeném pro splácení hypotéky, efektivní úrok 1,67 % ročně s RPSN 1,80 % zároveň platí za předpokladu zápočtu úspor klienta na běžném účtu ve výši 20 % nesplacené hypotéky. Při LTV od 80 % do 90 % je úroková sazba o 0,7 procentního bodu vyšší.
Raiffeisenbank: V úrokovém lístku banka uvádí, že sazby úvěrů pro fyzické osoby stanovuje individuálně.
Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,1 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry nad 2,5 milionu korun (jinak +0,1 p.b). Hypotéky s LTV od 80 % do 90 % nabízí s fixací od 3 let s minimální úrokovou sazbou 3,49 %.
UniCredit Bank: Úrokové sazby jsou platné při sjednání jednorázově placeného pojištění schopnosti splácet úvěr. Hypotéka s LTV od 80 % do 90 % je o 1 procentní bod dražší.
Wüstenrot: U úvěru s jednoletou úrokovou sazbou lze kdykoliv v průběhu fixace přejít na pětiletou úrokovou sazbu. Extra úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,5 mil. Kč. Nižší úvěry jsou o 0,1 procentní bod dražší. Hypotéky s LTV od 80 % do 90 % banka nabízí s fixní úrokovou sazbou pro jednoletou fixaci 4,44 % p.a., pro tříletou 2,79 % p.a. a pro pětiletou 2,99 % p.a.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *