EUR 24.820

USD 23.164

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.820

USD 23.164

Text: Petr Zámečník

11. 09. 2017

0 komentářů

Bydlení v programech politických stran

 

Mílovými kroky se blíží volby 2017 do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Politické strany již představily své programy. Jak chtějí ovlivnit bydlení a jeho dostupnost první tři analyzované strany a hnutí – ODS, ČSSD a STAN?

Loading 


Volební program je příslibem politické strany voličům, kterým směrem se bude ubírat její povolební politika, pokud se dostane do Poslanecké sněmovny. Zpravidla obsahuje více než pouhá volební hesla, která si volič může přečíst na billboardech a poslechnout v televizní či rozhlasové reklamě.
Žádný volební program ale neobsahuje veškeré budoucí kroky volených politiků. Každá politická strana si vybírá témata, kterými chce zaujmout své voliče. Zdaleka ne všechny politické strany se tak před volbami zabývají bydlením a jeho dostupností. Některé ale ano.

Občanská demokratická strana (ODS)

ODS si vylosovala pro volby 2017 volební číslo 1. V rámci daňových změn nabízí několik bodů, které se přímo či nepřímo vztahují k oblasti bydlení a jeho dostupnosti.
Zvýšit dostupnost bydlení by mělo prosazení zrušení daně z nabytí nemovitého majetku. Jedná se o daň, kterou platí nabyvatel při pořízení bytu či rodinného domu ve výši 4 % z pořizovací ceny. Pro státní rozpočet by toto znamenalo výpadek příjmů, ovšem nikterak zásadní. Kupříkladu v letošním roce finanční správa na této dani vybrala 7,97 mld. Kč, což představuje 0,96 % z rozpočtových příjmů za stejné období. Zrušení daně by navíc znamenalo možnost úspor daňových úředníků, případně jejich přesun na jiné pozice.
Lidem, kteří si pořizují stavební pozemky od plátců DPH. Od roku 2016 je z takových pozemků odváděna daň z přidané hodnoty ve výši 21 %. ODS plánuje snížit DPH na 10 % z 15 % v případě snížené sazby a na 19 % z 21 % u základní sazby.
ODS plánuje také zavést jednodušší stavební zákon. To by mohlo ulevit zejména napjaté bytové situaci v Praze a Brně, ale také by mohl spolu s dalšími prosazovanými kroky urychlit stavbu dopravní infrastruktury. Zároveň chce stanovit jasná pravidla pro stavby v památkových zónách a prosadit pravidla pro financování oprav kulturních památek. Chce také prosadit kompenzaci jejich majitelům za omezení výkonu vlastnických práv s ohledem na ochranu kulturního dědictví.
Strana plánuje také zrušení zneužívání doplatku na bydlení v ubytovnách. Bohužel už neuvádí, jakým způsobem toho chce dosáhnout. Zároveň nechce regulaci trhu se zemědělskou půdou.

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD)

ČSSD si do podzimních voleb vylosovala číslo 4. Strana ve svém volebním programu brojí zejména proti bohatým a proti nim též míří i daňové změny. Kromě progresivního zdanění chce obnovit dědickou a darovací daň pro majetky přesahující 50 mil. Kč ve výši 8 % a přes 100 mil. Kč ve výši 15 % s tím, že pro přímé příbuzné by platila sazba nižší.
Za dob éry totalitního režimu oblíbené novomanželské půjčky chce Sociální demokracie vrátit do reality. ČMZRB by je měla poskytovat do výše 300 tis. Kč za „úroky výrazně nižší než tržní“.
Strana myslí i na zdravotně postižené a seniory. Jim chce zajistit moderní vybavení do domovů pro seniory a osoby se zdravotním postižením a rozšířit kapacity těchto zařízení, které by měly dostat i více peněz na opravy a rekonstrukce.
Stěžejní je ale pro oblast bydlení ve volebním programu kapitola „Bydlení je základ“. Proti bytové nouzi chce bojovat především zákonem o sociálním bydlení. Ten má zajistit sociální bydlení pro seniory, zdravotně postižení a samoživitele a samoživitelky s dětmi.
Růst cen bytů a nájmů chce ČSSD řešit obecní bytovou výstavbou. Otázkou je, jestli je to způsob, jakým urychlit povolovací řízení, které je hlavní příčinou malé výstavby zejména v Praze a Brně. Podporovat obecní výstavbu chce půjčkami ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB).
SFRB má podle plánu Sociální demokracie poskytovat i dlouhodobé bezúročné půjčky na bydlení pro mladé rodiny. Jakým způsobem je chce prosadit navzdory regulím Evropské unie, která i u dotovaných půjček stanovuje minimální úrokovou sazbu, ovšem již program neuvádí.
Pod záminkou poskytnutí orientační informace o cenách domů, bytů a nájmů chce ČSSD zřídit cenové mapy. Ty ale mohou být pouze prvním krokem, který povede k zavedení daně z nemovitostí dle tržní ceny nemovitosti, kterou má Sociální demokracie dlouhodobě v plánu na zaplacení své důchodové reformy.
Lidé s dluhy a exekucemi se v případě prosazení programu Sociální demokracie mohou těšit na změnu v exekucích a především na usnadnění oddlužení. Za určitých (v programu nejmenovaných) podmínek nebudou muset splatit ani 30 % svých dluhů. Tak mohou např. matky samoživitelky přijít o možnost vymoci dluh na neplatícím otci či společenství vlastníků nevymůže ani část dluhu majitele bytu do fondu oprav.
Majitelé (nejen) rodinných domů se mohou těšit na nový „kotlíkářský“ program na výměnu kotlů, který by měl být dostupný „nejen pro nejbohatší“. A podporována by dle plánu ČSSD měla být i „domácí výroba elektřiny“. Připravte si tedy připojení rotopedu na elektrickou síť.
Pro dálnice a další dopravní infrastrukturu Sociální demokracie slibuje zrychlené povolovací řízení na jediném úřadu a vypořádání námitek a oprávněných nároků majitelů pozemků. V tomto bodě klade důraz především na farmáře a drobné zemědělce.
Zemědělská půda by měla být v minimální míře využívána na zábory pro stavbu, mnohem častěji by se měly využívat „brownfieldy“.

Starostové a nezávislí (STAN)

Starostové a nezávislí se do současné Poslanecké sněmovny dostali v koalici s TOP 09. Do letošních voleb jdou samostatně s číslem 7.
Ve svém volebním programu chce STAN podpořit výstavbu bytů pro seniory. Obecně by měly být podporovány startovní byty pro mladé rodiny, sociální byty a chráněné bydlení pro handicapované. Pro ně chce STAN zmapovat regionální potřeby a zahájit jejich výstavbu v místech, kde je jich potřeba. Zároveň chce vytvořit residenční místa pro seniory se zvláštními potřebami, např. s Alzheimerovou nemocí.
Mladí do 35 let by sem mohli opět dočkat podporovaných půjček ze Státního fondu rozvoje bydlení.
Při plánování nové výstavby chce STAN klást důraz na zeleň jako součást staveb, např. na střechách. Zároveň by se ve městech měly rozšiřovat zelené plochy.
Příspěvek na bydlení by měl být poskytnut pouze na základě stanoviska obce, která má možnost situaci žadatele posoudit lépe než státní správa. Každý by měl právo požádat o přiznání domovské příslušnosti, s níž by měl následně přednostní právo např. na dočasné sociální bydlení v dané obci.
Pro každého občana plánují vydání „digitálního klíče“ pro komunikaci se státní správou, vč. placení daní a nahlížení do katastru nemovitostí.
STAN se věnuje též problematice předlužených lidí. Nechce je bezhlavě oddlužovat, ale chce, aby zodpovědnost převzali částečně i věřitelé, zejména na ty, kteří poskytují úvěry s přemrštěnými úroky s vědomím, že půjčky nebudou nikdy splaceny. Zároveň by měla být možnost zastavit neoprávněné exekuce a zavedena teritorialita exekutorů. Odměna exekutorům by měla být odpovídající dlužné částce a vynaložené práci exekutora.
Stavební zákony by také měly projít generálkou. Zejména by mělo být pouze jediné povolovací místo a občan či firma by nemuseli obíhat několik úřadů. Důraz bude stále kladen na ochranu krajiny, ale budou zohledněna zejména specifika dopravních staveb.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *