EUR 23.845

USD 22.125

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.845

USD 22.125

ČNB zvolila opatrnost. Zájemci o hypotéku se alespoň prozatím mohou radovat

 

Česká národní banka (ČNB) ponechala úrokové sazby beze změny. Zájemci o hypotéku si mohou oddychnout, výraznější zdražování hypotečních sazeb by v nejbližší době přijít nemuselo. Centrální banka ale letos ještě neřekla své poslední slovo, dalšímu růstu sazeb se nevyhneme.

Loading 


Přestože ještě na začátku ledna většina odborníků sázela na další růst sazeb, únorové rozhodnutí bankovní rady není překvapením. „Z komentářů členů bankovní rady bylo zřejmé, že vzhledem k nejistotám ohledně vývoje vnějšího hospodářského prostředí je namístě opatrnost,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.
Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala stejně po minulém zasedání na 0,75 %, diskontní sazba na 0,75 % a lombardní sazba na 2,75 %. ČNB má hned několik důvodů, proč zatím s dalším zpřísňováním měnové politiky vyčkává.
„Daří se plnit primární cíl v podobě 2% míry inflace. Naši významní exportní partneři z EU začínají pociťovat pokles tempa růstu. Nesnižují se nejistoty vyplývající z ekonomických dopadů brexitu. Významným argumentem je také vývoj na domácím realitním trhu, na němž s výjimkou Prahy slábne ve všech regionech poptávka po vlastním bydlení, která tak brzdí další růst cen nemovitostí,“ vysvětluje Jiří Schwarz, člen dozorčí rady Expobank CZ.
Z rozhodnutí ČNB mohou mít radost především žadatelé o úvěr. „Ty zřejmě v dohledné době nezasáhne růst úroků. Naopak investoři, kteří mají volný kapitál, zatím na vyšší sazby na bankovním trhu dosáhnou jen stěží,“ vysvětluje Jana Mücková, ekonomka Bondster.

Hypoteční sazby na prázdninách

Pět loňských zvýšení základních sazeb ČNB se podepsalo i na hypotečních sazbách. Úrokové sazby hypoték vzrostly loni v průměru téměř o třetinu, přesto stále zůstávají na velmi nízkých úrovních. A ani v letošním roce by nemělo dojít k výraznějšímu zdražování hypoték.
„Dost dobře se může stát, že sazby ČNB zůstanou beze změny i po delší dobu. Českou ekonomiku tak letos žádný rapidní růst úrokových sazeb nečeká,“ míní hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Ráč.
Aktuálně ani většina hypotečních bank nemá zvyšování úrokových sazeb v plánu. „Aktuálně změnu sazeb neplánujeme,“ uvedla například Petra Kopecká z Raiffeisenbank. Některé banky během ledna dokonce úrokové sazby u hypotečních úvěrů zlevnily.
Nejprve snížila hypoteční sazby na začátku ledna UniCredit Bank a postupně se k ní přidala i Hypoteční banka a Komerční banka. Nedá se ovšem předpokládat, že by se slevová vlna masově rozšířila. „Nedomníváme se, že by sazby hypotečního trhu začaly klesat, protože cena peněz zůstane stejná,“ uvedl tiskový mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek.

Jednou, dvakrát a dost?

Každé další zvyšování základních sazeb ČNB by mohlo být impulzem pro banky, aby hypoteční sazby dál zvedaly. Otázkou ovšem zůstává kolikrát a především kdy centrální banka opět sazby zvýší. Pro zvýšení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu hlasovali na posledním zasedání dva ze sedmi členů bankovní rady. Hlasů pro zvyšování sazeb by ale mohlo postupně přibývat.
Prognóza ČNB i nadále počítá s jedním zvýšením sazeb během letošního prvního čtvrtletí a následnou stabilitou, guvernér Jiří Rusnok nevyloučil, že by za určitých okolností mohlo dojít i ke dvěma zvýšením. Většina analytiků se přiklání spíše k variantě dvojího zvýšení sazeb. Na konci roku by se tak dvoutýdenní repo sazba mohla vyšplhat na 2,25 %.
Podle analytičky Raiffeisenbank Elišky Jelínkové by mělo dojít ke dvěma zvýšením, a to ještě během první poloviny letošního roku. „Tím se přiblíží k pomyslné rovnovážné úrovni základních úrokových sazeb, ze které se může odrazit zpátky dolů, pokud inflace a ekonomika výrazněji ochladí. V našem základním scénáři ale předpokládáme, že se cyklus zvyšování úrokových sazeb v Česku blíží svému vrcholu,“ uvedla.
Většina analytiků ale počítá s tím, že si ČNB dá pauzu od zvyšování sazeb na delší dobu. „Nadále čekáme, že v letošním roce ČNB úrokové sazby zvýší jednou až dvakrát i v závislosti na kurzu koruny. Ovšem v první polovině roku ČNB bude pravděpodobně vyčkávat a případné zvýšení sazeb leží až v druhé polovině roku,“ odhaduje Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.
Podle některých prognóz by se ale zvyšování sazeb mohlo přelít i do třetího letošního čtvrtletí. „Letos se podle našeho výhledu budou zvedat sazby hned dvakrát, a to v květnu a v srpnu. Pomůže k tomu inflace, která se letos udrží nad 2% cílem ČNB i slabší koruna, než jakou centrální banka předpokládá,“ uvedla Monika Junicke z Komerční banky.
S růstem sazeb nejdříve v květnu počítá i Radomír Ráč: ČNB letos své úroky může zvýšit, nicméně předpokládám, že tak letos učiní pouze jednou, a že nejbližší vážná debata na toto téma proběhne až na květnovém zasedání bankovní rady.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *