EUR 24.700

USD 23.056

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 23.056

Aktuální sazby hypoték: Slevy oživují hypoteční trh

 

Zdražování hypotečních úvěrů v závěru loňského roku akcelerovalo. V lednu se ale růst hypotečních sazeb zastavil a některé banky dokonce začaly hypotéky zlevňovat. Další směr vývoje úrokových sazeb určí již tento týden Česká národní banka (ČNB).

Loading 


Hypoteční sazby pozvolna rostou již dva roky. V loňském roce vzrostla průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu téměř o třetinu až na prosincových 2,91 procenta. V prosinci vzrostla průměrná sazba hypoték dokonce nejvíce za posledních 10 let.
Růst hypotečních sazeb se zastavil, když centrální banka v prosinci rozhodla, že ponechá základní úrokové sazby beze změny. Po pěti loňských zvýšeních základních sazeb si kromě ČNB pauzu od zvyšování sazeb dala i většina hypotečních bank. Během ledna ale přišlo překvapení, některé banky začaly hypoteční sazby snižovat.

Novoroční překvapení UniCredit Bank

Jako první na začátku roku zlevnila hypoteční úvěry UniCredit Bank. Od 10. ledna snížila úrokové sazby o 0,3 procentního bodu na 2,59 procenta u hypotečních úvěrů všech fixací do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Hypotéky od 81 do 90 procent LTV klesly úrokové sazby na 3,39 procenta.
„V rámci novoroční akční nabídky nabízíme klientům, kteří řeší financování svého vysněného bydlení, možnost zafixovat si bezkonkurenční úrokovou sazbu i nízké splátky hypotéky až na dalších deset let dopředu,“ říká Tomáš Drábek, člen představenstva a ředitel retailového a privátního bankovnictví UniCredit Bank. Podmínkou získání nižší sazby je sjednání jednorázového pojištění schopnosti splácet.

Hypoteční banka slaví a snižuje sazby

V rámci oslav 11 let působení na hypotečním trhu v pozici hypoteční jedničky se rozhodla snížit úrokové sazby i Hypoteční banka a potažmo ČSOB. Úrokové sazby klesly od 11. ledna na 11 pracovních dní o 0,11 procentního bodu.
Akci Jedničkové oslavy, která původně skončila 25. ledna, banka od 28. ledna znovu oživila a zvýhodnění sazby o 0,11 procentního bodu nabízí až do 11. února. U fixací na jeden rok můžete získat sazbu 3,58 procenta, u tříletých fixací 3,38 procenta a fixací na pět let 3,28 procenta.
V hypoteční kalkulačce ale zvýhodnění sazby nenaleznete, můžete ho totiž získat až dodatečně při sjednání hypotéky přímo na pobočce, nebo online po vyplnění kontaktních údajů v hypoteční kalkulačce.

Slevu připravila i Komerční banka

Ke snížení hypotečních sazeb se od 1. února odhodlala i Komerční banka. Sazby hypotečních úvěrů s LTV do 80 procent klesly o 0,1 procentního bodu na 3,09 procenta. Výraznějšího snížení se dočkaly hypotéky s LTV od 80 do 90 procent, a to o 0,3 procentního bodu na 3,39 procenta.
Jiné banky místo snižování hypotečních sazeb volí cestu akčních nabídek zlevňováním či odpouštěním poplatků. Klienti České spořitelny mohou od 21. ledna do 3. března 2019 získat k Hypotéce České spořitelny a Americké hypotéce služby Expresní čerpání a Variabilita splátek zdarma.
„Zejména Expresní čerpání je velmi oblíbenou volitelnou službou u hypoték, která klientům umožňuje rychle uhradit cenu nemovitosti prodávajícímu a nečekat na zapsané zástavní právo v Katastru nemovitostí. V praxi tak klient může čerpat spotřebitelský úvěr na bydlení už druhý den po podpisu smlouvy o úvěru,“ říká Radek Vachulka, manažer hypoték České spořitelny.
Wüstenrot připravila akci, v rámci které neplatí klienti za zpracování a poskytnutí hypotéky žádné poplatky, a to až do konce března. „Nabídka platí pro všechny doby fixace, úrokové sazby a pro všechna pásma LTV,“ vysvětluje tiskový mluvčí Wüstenrot Jiří Janeček.

Některé banky dále zdražují

Ne všechny banky se ale rozhodly v lednu hypotéky zlevnit. Sazby na konci ledna zvýšila Equa bank, Moneta Money Bank či Fio banka. Equa bank zvýšila pouze sazbu pětileté fixace o 0,1 procentního na 3,09 procenta.
Fio banka zdražila od 28. ledna nejvýrazněji hypotéky s fixací na jeden rok, a to o 0,4 procentního bodu na 2,38 procenta. Sazby hypoték s fixací na tři a pět let srovnala na 2,58 procenta. Tříleté fixace tak podražily o 0,2 procentního bodu a pětileté o 0,1 procentního bodu.
Moneta Money Bank zvýšila sazby hypoték s fixací na jeden a tři roky o 0,2 procentního bodu. Všechny sledované fixace tak nabízí shodně od 3,37 procenta.

Sazby v rukách ČNB

Většina hypotečních odborníků předpověděla pro letošní rok zpomalování růstu úrokových sazeb. Dosavadní hypoteční vývoj jim zatím dává za pravdu. ČNB by v letošním roce měla i podle posledních slov guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka zvýšit sazby maximálně dvakrát.
„Česká ekonomika se zatím zdá vůči zhoršenému vnějšímu prostředí rezistentní. Poněkud překvapivě se zatím na českém průmyslu a exportech neprojevil fakt, že německý průmysl v recesi je. Prozatím tak nebyl důvod měnit základní parametry naší prognózy týkající se reálné ekonomiky. Museli jsem ale přehodnotit naše očekávání na budoucí kroky ČNB. I když to zřejmě bude velmi těsné rozhodování, nakonec podle nás ČNB z opatrnostního motivu na svém únorovém zasedání úrokové sazby nezvedne. V průběhu roku ale čekáme dvojí zvýšení sazeb,“ vysvětluje Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.
Zda k jednomu z těchto dvou zvýšení opravdu dojde již na únorovém zasedání bankovní rady, se dozvíme již tento čtvrtek. „Nelze predikovat kroky ČNB, pokud však regulátor přistoupí ke zvýšení sazeb, tak to pravděpodobně bude mít na hypoteční sazby dopad. Aktuálně ale změnu sazeb neplánujeme,“ uvedla Petra Kopecká Raiffeisenbank. „Pokud ČNB úrokové sazby zvýší, nevylučujeme zvýšení ani my,“ uvedla tisková mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová.
Banky situaci na trhu bedlivě sledují a jsou připravené jednat. Dalšího snižování sazeb se ale zřejmě nedočkáme, a to ani v případě, že ČNB na čtvrtečním zasedání základní sazby nezvýší. „Pokud ČNB úrokové sazby nezvedne, nedomníváme se, že by sazby hypotečního trhu začaly klesat, protože cena peněz zůstane stejná,“ míní tiskový mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek.
Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank (v %) k 1. 2. 2019

Aktuální úrokové sazby – únor 2019
Banka 1 fixace 3 fixace 5 fixace LTV
Air Bank —– —– 3,19  
Česká spořitelna 4,19 3,29 3,19 do 80 %
ČSOB 3,69 3,49 3,39 od 70 do 80 %
Equa Bank 3,99 2,89 3,09** do 80 %
Expobank 5,33* 4,19* 4,13* do 80 %
Fio banka 2,38** 2,58** 2,58** do 80 %
Hypoteční banka 3,69 3,49 3,39 od 70 do 80 %
Komerční banka 3,09* 3,09* 3,09* do 80 %
mBank 2,49 2,99 3,09 do 80 %
Moneta Money Bank 3,37** 3,37** 3,37 do 80 %
Raiffeisenbank 4,89 3,29 3,29 od 70 % do 80 %
Sberbank 3,99 3,29 3,39 do 80 %
UniCredit Bank 2,59* 2,59* 2,59* do 80 %
Wüstenrot 4,28 2,98 3,08 do 80 %

Poznámka: *sazby jsou nižší** sazby jsou vyšší než v předchozím porovnání úrokových sazeb
Air Bank: Nabízí hypotéky s fixací pouze na 5 let. Uvedená úroková sazby je od 1,5 milionu korun. Při objemu hypotéky od 700 tisíc do 1,5 milionu korun činí sazba 3,29 % a od 300 tisíc do 700 tisíc korun 3,49 %.
Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 procentního bodu, slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání a v případě fixace na 3–5 let slevu za službu Hypotéka s prémií.
ČSOB: V úrokových sazbách účelových úvěrů do 80 % hodnoty nemovitosti s fixací na 3, 5, 7, 10 let je zahrnuta sleva za splácení inkasem z účtu u ČSOB či u Poštovní spořitelny za podmínky příjmu na účet ve výši min. 1,5násobku měsíční splátky hypotéky a sleva za sjednání životního pojištění u ČSOB Pojišťovny (tu lze nahradit slevou za splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB či u Poštovní spořitelny). V případě nesplnění kterékoliv z podmínek se úroková sazba zvyšuje o 0,2 procentního bodu. Nabídka platí do odvolání.
Nesplnění kterékoli z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.
Equa Bank: Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a.s.
Expobank: Expobank již nové hypotéky neposkytuje. Úrokové sazby jsou určeny pro stávající klienty v období konce fixace úrokové sazby. Platí pro IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem, Hypotéka hypoték – refinancování účelové hypotéky, IQ Hypotéka Multi – konsolidace účelových hypoték, IQ Hypotéka Energie.
Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.
Hypoteční banka: V úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/Poštovní spořitelny ve výši -0,10% ročně a sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši -0,10% ročně.
Jasná hypotéka: Pro fixace na 3 a 5 let s LTV do 70 % je podmínkou získání úrokové sazby splácení úvěru inkasem z účtu u ČSOB/Poštovní spořitelny s příjmem na účet ve výši minimálně 1,5 násobku měsíční splátky a sjednání životního pojištění u ČSOB Pojišťovny, nebo splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB/Poštovní spořitelny.
Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou. Sazby pro LTV od 80 % do 90 % jsou o 1 procentní bod vyšší.
mBank: Při sjednání pojištění. Úrokové sazby jsou garantované pro všechny klienty při poskytnutí hypotečního úvěru a pro další úroková období při řádném splácení úvěru a plnění smluvních podmínek. Sleva za pojištění Schopnosti splácet od mBank 0,25%. Sleva za obrat na účtu mKonto (ve výši 15 000 Kč) 0,50%. Hypotéka s LTV od 80 % do 90 % je při fixaci 1 a 3 roky s úrokovou sazbou 2,74 % p.a. a při fixace 5 let se sazbou 2,99 % p.a.
Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank): Úroková sazba Hypotéky s výší úvěru od 1 mil. Kč, Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, Americké hypotéky, Doplňkového úvěru bez určení účelu, Konsolidace půjček k hypotéce při splácení úvěru z běžného účtu u MONETA Money Bank, a. s. určeného ke splácení úvěru a za plnění podmínky služby Aktivní účet uvedené v části X. úrokového lístku. Platí pro úvěry sjednané po 14. 1. 2007. Platí v případě výše úvěru do 75 % (včetně) z hodnoty nemovitosti, případně kupní ceny a dodržení měsíčního kreditního příjmu 15 000 Kč na účtu u MONETA Money Bank určeném pro splácení hypotéky, efektivní úrok 1,67 % ročně s RPSN 1,80 % zároveň platí za předpokladu zápočtu úspor klienta na běžném účtu ve výši 20 % nesplacené hypotéky. Při LTV od 80 % do 90 % je úroková sazba o 0,7 procentního bodu vyšší.
Raiffeisenbank: V úrokovém lístku banka uvádí, že sazby úvěrů pro fyzické osoby stanovuje individuálně.
Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,1 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry nad 2,5 milionu korun (jinak +0,1 p.b). Hypotéky s LTV od 80 % do 90 % nabízí s fixací od 3 let s minimální úrokovou sazbou 3,49 %.
UniCredit Bank: Úrokové sazby jsou platné při sjednání jednorázově placeného pojištění schopnosti splácet úvěr. Hypotéka s LTV od 80 % do 90 % je o 1 procentní bod dražší.
Wüstenrot: U úvěru s jednoletou úrokovou sazbou lze kdykoliv v průběhu fixace přejít na pětiletou úrokovou sazbu. Extra úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,5 mil. Kč. Nižší úvěry jsou o 0,1 procentní bod dražší. Hypotéky s LTV od 80 % do 90 % banka nabízí s fixní úrokovou sazbou pro jednoletou fixaci 4,44 % p.a., pro tříletou 2,79 % p.a. a pro pětiletou 2,99 % p.a.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Zbyněk

    11 února, 2019

    A co jiné banky? Equa bank, Moneta,…

    Odpovědět