EUR 23.490

USD 21.598

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.490

USD 21.598

Text: Petr Zámečník

10. 08. 2017

0 komentářů

Velká sázka o malý úrok

 

Vsadit se dá téměř na cokoli: nastávající volby, další prezidentova eskapáda či … budoucí úrokové sazby hypoték. A o úrokové sazby se vsadil Petr Stuchlík, generální ředitel Fincentra, s Petrem Svobodou, ředitelem pobočky Hypoteční banky. Kdo měl lepší odhad?

Loading 


Nedávná audience prezidenta Miloše Zemana u britské královny Alžběty II. vedla vypsání kurzů na porušení etikety. Nejvyšší kurz 750 : 1 byl na to, že český prezident „při diskuzi s královnou Alžbětou II. požádá o popelníček a zapálí si“. Navzdory nevázanému kouření na slavnostní večeři u čerstvého nekuřáka čínského prezidenta Si Ťin pchinga se sázející (naštěstí) pohádkové výhry nedočkali.
Každá sázka není tak napínavá a ani výhry nemusí být nikterak závratné. A mnohdy sázka nepotřebuje ani prostředníka v podobě sázkové kanceláře. To je případ i sázky mezi zakladatelem a generálním ředitelem finančně poradenské společnosti Fincentrum Petrem Stuchlíkem a ředitelem pobočky Praha 1 Hypoteční banky Petrem Svobodou. Předmětem byl budoucí vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů.
Sázka mezi Petrem Stuchlíkem a Petrem Svobodou proběhla na setkání specialistů na úvěry 21. 6. 2016: „V případě, že bude hodnota Fincentrum Hypoindexu v 5/2017 nižší než v 5/2016, kupuje bednu šampaňského Petr Svoboda, v opačném případě Petr Stuchlík.“ Pro případ „remízy“ zvolili sázející společný oběd.
Rok s rokem se sešel a ukázalo se, že bankéř měl lepší odhad. V květnu 2016 dosáhly úrokové sazby poskytnutých hypoték dle Fincentrum Hypoindexu 1,89 %. Již v listopadu a prosinci 2016 dosáhly úroky na dno 1,77 %, od kterého se odrazily a začaly stoupat. A důvodů měli více než dost.
únoru 2017 měl ještě šanci na vítězství Petr Stuchlík. Sazby se vyhouply na 1,87 %. Do rozhodného okamžiku bylo ale ještě daleko a banky se musely vyrovnávat s novými povinnostmi (rozumějte „náklady“) uloženými novým zákonem o spotřebitelských úvěrech. U nově poskytnutých úvěrů musejí banky nově strpět možnost spotřebitele půjčku kdykoli splatit s minimálními poplatky. A to něco stojí. A někdo (spotřebitel) to musí zaplatit ve vyšší úrokové sazbě.
Další dvě rány přišly ze strany České národní banky (ČNB). Centrální banka již v polovině roku 2016 naplánovala zpřísnění poskytování hypotečních úvěrů, které v plné váze nabylo účinnosti od 1. 4. 2017. To vedlo ke zvýšení úrokových sazeb zejména pro hypotéky nad 80 % LTV.
A aby toho nebylo málo, 6. 4. 2017 ve 12.30 ukončila Česká národní banka kurzový závazek a intervence proti české koruně. I to je významný faktor pro růst úrokových sazeb, včetně sazeb hypotečních úvěrů.
Kurzový závazek lákal k přílivu spekulativního kapitálu, který se v podobě devizových rezerv uhnízdil v „sejfech“ ČNB a v podobě nově vydaných českých korun zaplavil měnový trh. Nabídka peněz stlačila úrokové sazby na historická minima a banky se potřebovaly zbavit hotovosti téměř za každou cenu. Hypotéky rozdávaly proto téměř zadarmo.
Konec kurzového závazku nezpůsobil sice okamžitý odliv spekulativního kapitálu, dopad na úrokové sazby ovšem má i tak.
Výsledkem legislativních, regulatorních, měnově politických a tržních faktorů byl nárůst úrokových sazeb hypoték do května 2017 pozvolna vystoupala na 2,03 %. Rozdíl mezi měsíční splátkou milionové hypotéky na 20 let s květnovou průměrnou sazbou z roku 2016 a 2017 je 67 Kč. Tento rozdíl ovšem znamená také triumf a bednu šampaňského Deutz Brut pro Petra Svobodu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *