EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

Text: Petr Zámečník

22. 10. 2013

5 komentářů

Buřinka vyhrála. Nepohodlných klientů se zbaví

 


 

Stavební spořitelny se dlouhodobě snaží zbavit klientů, kteří jsou pro ně příliš drazí. Komu by se dnes chtělo platit úroky až 4,5 % ročně, když u nových smluv klientům dají jen kolem 2 %? To je rozdíl, který stavební spořitelny a jejich akcionáři pocítí. Proto stavební spořitelny hledají možnosti, jak se z dlouhodobých smluvních vztahů vyvázat.

Když Stavební spořitelně České spořitelny (Buřinka) došla munice v podobě Všeobecných obchodních podmínek, které úspěšně využívá např. Českomoravská stavební spořitelna (Liška) a před ní v závěru loňského roku Raiffeisen stavební spořitelna, obrátila se na Obchodní zákoník. Tento krok se nelíbil jak klientům, tak spotřebitelským organizacím. Všichni ale mají smůlu – České národní bance tyto výpovědi nevadí. Jako první o tom informoval zpravodajský server Aktuálně.cz.

Na Českou národní banku se obraceli klienti stavební spořitelny s dotazy, zda může vypovědět smlouvu podle Obchodního zákoníku, když byla uzavřena podle zákona o stavebním spoření. Navíc se jedná o občansko-právní vztah, který by se měl řídit Občanským zákoníkem. ČNB spor mezi klienty a stavební spořitelnou vyřešila ve prospěch stavební spořitelny:

„Předně je potřeba uvést, že smlouva o stavebním spoření naplňuje pojmové znaky smlouvy o vkladovém účtu, a proto je smlouva o stavebním spoření upravena […] i ustanoveními obchodního zákoníku.“

O Obchodní zákoník opřela výpovědi klientům Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) rozesílané v červnu tohoto roku. Proti tomuto kroku se klienti ohradili a postavily se za ně i spotřebitelské organizace. Časopis dTest a jeho právníci považovali výpovědi za neplatné a doporučovali klientům výpověď napadnout. Sestavili vzorový dopis, který klienti mohli pouze upravit dle své smlouvy a odeslat stavební spořitelně.

REKLAMA

„Vaši výpověď považuji za neplatnou, neboť výpověď, která mi byla doručena, neobsahuje žádný z výpovědních důvodů, který jsme společně sjednali ve výše uvedené smlouvě a jejích obchodních podmínkách, či by vyplýval ze zákona o stavebním spoření, na který smlouva odkazuje.“

(Citace z vzorového dopisu časopisu dTest)

Sama stavební spořitelna si ale nebyla svým právem smlouvu vypovědět zcela jistá. Dokládá to případ našeho čtenáře a klienta Buřinky, který se proti výpovědi ohradil – a získal desetitisícové „individuální zvýhodnění“. „Dovolte, abych Vám potvrdila individuální zvýhodnění v podobě jednorázové finanční kompenzace ve výši 20 000 Kč a to v případě ukončení smlouvy stavebního spoření,“ uvádí pracovnice klientského servisu v dopise čtenáři. Podle našich informací byla výsledná kompenzace ještě štědřejší.

Odpověď ČNB na časté dotazy týkající se výpovědí uzavírá nejen možnost individuální kompenzace, ale také předjímá výsledek případných soudních sporů. Je pravděpodobné, že se soudci budou držet výkladu České národní banky, která nad stavebními spořitelnami vykonává dohled.

REKLAMA

Rozeslané výpovědi Stavební spořitelny České spořitelny mají tříměsíční výpovědní lhůtu. Spořitelna uznala, že když klient má možnost podat výpověď se stejnou lhůtou, bylo by nevyvážené využít dikci Obchodního zákoníku plně. Ten nabízí výpověď s měsíční lhůtou. Klienti tak mohou peníze čekat na účtech začátkem listopadu.

Ani podle České národní banky ale nemají možnost výpovědi smlouvy podle Obchodního zákoníku podat všechny stavební spořitelny.

„Ustanovení § 715 odst. 2 obchodního zákoníku je tzv. dispozitivním ustanovením, od kterého se smluvní strany mohou odchýlit, nelze tedy a priori konstatovat, že stavební spořitelny mohou smlouvu o stavebním spoření vypovědět podle ustanovení § 715 odst. 2 obchodního zákoníku ve všech případech, záleží vždy na smlouvě mezi klientem a stavební spořitelnou (včetně všeobecných obchodních podmínek),“ uvádí Česká národní banka.

Co bude dál se stavebním spořením?

Stavební spoření je považováno za bezpečný produkt. Jeho „jistota“ je ale pochybná. Nejde přitom jen o snižující se státní příspěvek, který podle Ústavního soudu může být kdykoli změněn i zrušen. Jistotu stavebního spoření podrývají samy stavební spořitelny svým jednáním.

Starších smluv o stavebním spoření se zbavují již 4 z 5 stavebních spořitelen:

A některé stavební spořitelny výrazně zpřísnily možnost mimořádné splátky překlenovacích úvěrů:

Výsledek může být jediný: Ztráta důvěry v produkt. A to by byla škoda. Na financování drobných rekonstrukcí či na „akontaci“ k hypotéce je skutečně dobrý.

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Začal lobbing za státem dotované hypotéky. Jak velká by to byla chyba?

Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů a dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték – Fio banka je nejlevnější, některé banky dokonce zdražily

Kdo čekal, že se po březnovém snížení základní úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu podobně zachovají i banky v případě hypotečních úvěrů, ten se nedočkal. Až na několik málo výjimek, jako v případě Fio banky, UniCredit Bank a AirBank, se všechny ostatní peněžní ústavy “zabetonovaly“ nad 5% hranicí.

Text: redakce hypoindex.cz

26. 04. 2024

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pavel

  22 října, 2013

  Odkdy spory rozhoduje ČNB? Ta může pouze vyslovit názor, ale rozhodovat spory a soudit nikoli.

  Odpovědět

 • Radek

  24 října, 2013

  Jistě, ale k jakému názoru se soudy pravděpodobně přikloní?

  Odpovědět

 • Petr

  6 listopadu, 2013

  Samozřejmě zase zvítězil moloch nad ubohými střadateli, ostatně jako již několikrát. Co také v tomto Absurdistánu očekávat. Nejdřív se snížily úroky, pak státní příspěvek, něco z toho dokonce retrospektivně, což samo o sobě je zajímavé, pak se přišlo na to, že je špatně část smluv, tak se vymyslela debilní výmluva, když se lidé začali bouřit, tak se předvedla ve vší kráse ČNB. Škoda, že to nemohu udělat já jako živnostník. Když uzavřu blbou smlouvu, nepostaví se za mě nikdo ani nikdo nevydá žádné vysvětlení, musím si to vyžrat do dna. Ne tak stavební spořitelny, v mém případě Buřinka. Jediné co tak můžu udělat je to, že zruším u ČS sporožiro, firemní účet a já nevím co ještě u nich mám, převedu si běžící stavební spoření a důchodové pojištění. Sice mi to zabere nějaký čas, spořitelně to neublíží, ale je to alespoň gesto….. Ten rozdíl v úrocích zase nejsou takové peníze, které by mě položily, ale v tuto chvíli jde o princip. No tak jsem si poplakal, stejně s tím nic nezměním ale aspoň můžu říct že jsem to neodpískal hned.

  Odpovědět

 • Irena

  8 listopadu, 2013

  tak snad to CNB nepotvrdila ve všech případech, uvádí se, že výpověď musí být v souladu s VOP, což u starých smluv není, pokud se tam uvádí:
  Stav. spořitelna může smlouvu vypovědět JEN z důvodů uvedených v Zákoně (zákon o stav. spoření) nebo v těchto Podmínkách.

  Odpovědět

 • Honza72

  4 ledna, 2014

  ČNB je banda diletantu, kteri se k nicemu nechteji oficielne vyjadrit…Sve Vyjadreni uz hoooodne zmenili a stare vyjadreni smazali…

  http://www.cnb­.cz/cs/dohled_fi­nancni_trh/vy­kon_dohledu/u­pozorneni_pro_ve­rejnost/20131018_u­pozorneni_vypo­ved_stavebni_spo­ritelna.html

  Stanovisko čnb (výpověď ss dle obch.zák.) bylo skutečně staženo, aby ho nyní nahradilo nové, o značný kus měkčí vyjádření. Použití Občana nebo Obchodu nyní dle čnb „může být sporné“. Čili dávají pryč ruce nejen od sporu mezi spořitelnou a klientem, ale také od vyjádření, zda je použití Obchodu v souladu s právním řádem. Nechť spornost případu řeší soudy. Je to sice alibistické, ale pořád lepší, než když se za legitimnost užití Obchodu jednoznačně postavili (z mého pohledu:lépe alibismus než hloupost..)

  http://www.cnb­.cz/cs/dohled_fi­nancni_tr … telna.html

  Odpovědět