Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Darování nemovitosti: Sepsání darovací smlouvy

Barevné domy - okna - reality - byty - bytový dům - vzroste cena nemovitosti

Zbyněk Drobiš

Darování nemovitosti představuje poměrně často využívanou možnost převodu nemovitosti zejména v rodině. Jaká právní úskalí mohou nastat při darování nemovitosti a jak ochránit dárce při darování nemovitosti?

Darovací smlouvou dárce bezplatně převádí vlastnické právo k věci nebo se zavazuje obdarovanému věc bezplatně převést do vlastnictví a obdarovaný dar nebo nabídku přijímá. Při darování nemovitosti se však nejedná o zcela jednoduchý proces, kdy je nutné splnit veškeré zákonné podmínky.

Sepsání darovací smlouvy: Náležitosti

Darovací smlouva pro nemovitou věc musí obecně obsahovat alespoň přesné označení smluvních stran, vymezení darované nemovité věci dle katastrálního zákona a závazek dárce bezplatně převést nemovitou věc na obdarovaného a závazek obdarovaného přijmout dar.

Obtíže v praxi činí především správné vymezení nemovité věci dle katastrálního zákona, kdy nepřesnosti nebo chyby vedou obvykle k zamítnutí návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Podpisy dárce a obdarovaného na darovací smlouvě musí být úředně ověřeny.

Tip: Kdy lze odvolat darování pro nouzi dárce

Katastr nemovitostí

K úspěšnému darování nemovité věci nepostačuje podepsání darovací smlouvy, ale je nutné úspěšně zajistit vklad vlastnického práva na katastru nemovitostí k darované nemovité věci. Darovací smlouvu s ověřenými podpisy dárce a obdarovaného je nutné podat na příslušném katastru nemovitostí společně se správně vyplněným a podepsaným návrhem na vklad. Poplatek za vkladové řízení na katastru nemovitostí činí 1000 Kč.

Tip: Kdy lze odvolat darování pro nevděk obdarovaného

Právní ochrana dárce

Poměrně často je pro dárce zřízeno v rámci darovací smlouvy věcné břemeno doživotního bezplatného užívání nemovitosti současně s darováním nemovitosti. Takto se nejčastěji postupuje při darování nemovitosti v rodině. Více informací o věcném břemenu se dozvíte v  článku Darování nemovitosti: Znáte možnost zřízení služebnosti bytu?

Rovněž lze zřídit podmínky pro zákaz zcizení a zatížení darované nemovité věci. Pro další informace k možnostem ochrany dárce při darování nemovitosti si přečtěte článek Jak ochránit dárce při darování nemovitosti?

Pozor na vzory smluv z internetu

Darování nemovité věci představuje zásadní rozhodnutí dárce, kdy lze doporučit dárci zvážit možnosti zřízení zmíněných právních institutů (např. věcné břemeno) k ochraně jeho práv. Využití některých vzorů z internetu za účelem darování nemovité věci může například způsobit nesprávné vymezení darované nemovité věci dle katastrálního zákona a zamítnutí vkladového řízení na katastru nemovitosti.

Dárce a obdarovaný by tak měl využít odbornou právní pomoc advokáta (popř. notáře) k přípravě potřebné dokumentace tak, aby převod nemovité věci proběhl úspěšně a bez starostí.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “Darování nemovitosti: Sepsání darovací smlouvy”

 1. Palounkova Simona napsal:

  DAROVACI SMLOUVA. Poradite mi PROSIM??Maminka mi chtela darovat svou polovinu rodinneho domku.Nechala jsem si sepsat darovaci smlovu,ale maminka se cukla a ja mam za smlouvu zaplatit 5000,-.musim to zaplatit i kdyz mi je smlova na nic a je nepodepsana??Dekuji
  DAROVACI SMLOUVA

  1. Evžen napsal:

   Za chyby se platí
   samozřejmě musíte zaplatit, to je stejné, jako si necháte vypracovat projekt na stavbu domu a nebudete následně stavět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *