EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

Text: Zbyněk Drobiš

02. 08. 2018

3 komentáře

Darování nemovitosti: Věcné břemeno, nebo nájem bytu?

 

Při darování nemovitosti často dárce žádá zajištění dosavadního užívání nemovitosti na dobu neurčitou. Dárce někdy zvažuje, že namísto zřízení obvyklého věcného břemene uzavře nájemní smlouvu s obdarovaným jako novým vlastníkem nemovitosti. Jaká je výhodnější právní ochrana pro dárce?

Loading 


Převod nemovitosti darováním je obvykle využíván v rámci rodinných vztahů, kdy rodiče převádí své nemovitosti na potomky. Poměrně často řeší dárce otázku, jakým způsobem zabezpečit možnost doživotního užívání nemovitosti.

Tip: Právní ochrana dárce při darování nemovitosti

Rozdíl mezi věcným břemenem a nájmem bytu

Věcné břemeno doživotního užívání nemovitosti (služebnost bytu) představuje věcné právo, které se zapisuje do katastru nemovitostí a vázne tak na nemovité věci. Nájem bytu není věcným právem, ale smluvním závazkem mezi pronajímatelem a nájemcem. Věcné břemeno lze zřídit po dobu života oprávněného dárce, nájem bytu jako smluvní závazek je vymezen svou dočasností, kdy nájem bytu lze vypovědět ze zákonných důvodů.

Tip: Znáte možnost zřízení služebnosti bytu?

Věcné břemeno poskytuje vyšší míru ochrany

Věcné břemeno (služebnost bytu) je tedy právní institut, který poskytuje vyšší právní ochranu dárci při jeho zájmu na užívání nemovitosti také po darování než sjednání nájmu bytu. V rámci darování nemovitosti lze také uplatnit odvolání daru pro nouzi dárce nebo nevděk obdarovaného při splnění zákonných podmínek, avšak zřízení věcného břemene doživotního užívání je i tak vhodné, ačkoliv rodinné vztahy mezi dárcem a obdarovaným nevykazují žádné konflikty.

REKLAMA

Tip: Možnost výpovědi z nájmu bytu bez výpovědní doby

Posílení ochrany dárce zákazem zcizení a zatížení

Při darování nemovitosti může taktéž dárce vymezit s obdarovaným zákaz zcizení (zákaz převodu vlastnictví nemovitosti) a zatížení nemovitosti (zástavním právem, nájmem, pachtem, apod.). Tento zákaz zcizení a zatížení nemovitosti lze sjednat nejen jako smluvní závazek, ale také jako věcné právo, které se zapisuje do katastru nemovitostí.
Kombinace výše uvedeného věcného břemene a zákazu zcizení a zatížení nemovitostí jako věcného práva poskytuje dárci právní ochranu pro užívání nemovitosti po jejím převodu na obdarovaného. Další možnosti ochrany pro konkrétní případ lze sjednat mezi dárcem a obdarovaným v darovací smlouvě.
V případě řešení této problematiky doporučujeme konzultovat s advokátem k posouzení a nalezení vhodného řešení ochrany dárce, a to s ohledem na individualitu každého případu, vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

darování nemovitosti

Rozhovor: Jaká jsou úskalí darování nemovitosti a jak správně postupovat?

Darování nemovitosti (především v rodině) se jeví jako vhodná alternativa ke zdlouhavému dědickému řízení. Jaká jsou úskalí, nejčastější chyby smluv, jaké povinnosti má obdarovaný a na co by dárce neměl zapomínat? O tom jsme si povídali s Radkem Novotným, advokátem projektu www.pravnipomoconline.cz.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

17. 12. 2021

Darovani nemovitosti: náležitosti a pravidla

Darování nemovitosti: Můžete dar odmítnout, nebo odvolat, co obsahuje věcné břemeno dožití a jak je to s daněmi?

Darování nemovitosti je poměrně častou alternativou zejména k dědickému řízení. Dárce tak dostává možnost rozdělit svůj majetek ještě za života a podle svých představ, obdarovaní se zase vyhnou mnohdy zdlouhavým dědickým řízením. I s ohledem na tento fakt tak k darování nemovitosti nejběžněji dochází mezi rodinou či příbuznými. Ve srovnání s ostatními formami převodu nemovitosti jde o velmi levnou […]

Text: redakce hypoindex.cz

15. 12. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Tomáš Zimmer

  2 srpna, 2018

  Dotaz

  Odpovědět

 • Petra

  20 září, 2021

  Dobrý den, chtěla jsem se na něco zeptat. Jsem v dvojdomku, kde platím nájem v jednom bytě z těch dvou. Vedle bydlí příbuzná a platím jí nájem. Nyní mi byt chce přepsat jako dárek, abych byla vlastník. Mohu i tak platit nájem nebo se to musí změnit jako příspěvek do fondu (kvůli případné rekonstrukci, dvojdomek je statek v horším stavu). Mám tedy změnit smlouvu, že už nejsem nájemce, ale vlastník a budu přispívat do fondu? Ptám se kvůli žádosti příspěvku o bydlení, abych něco nezanedbala. Děkuji.

  Odpovědět

 • Martina Pospíchalová

  7 února, 2022

  Dobrý den, chtěla bych půlku domu darovat synovcovi, ale je ta věcné břemeno-dožití rodičů.Stačí sepsat darovací smlouvu a ověřit podpisy, nebo musím mít souhlas i rodičů.
  Děkuji za info.
  Pospíchalová Martina

  Odpovědět